Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rośnie poparcie dla zniesienia embarga nałożonego na Kubę

0
Podziel się:

Obecnie 41 proc. Amerykanów uważa, że należy znieść embargo - wynika z sondażu Reutera i ośrodka Ipsos.

Rośnie poparcie dla zniesienia embarga nałożonego na Kubę
(The White House / Flickr (CC 0))

Poparcie wśród Amerykanów dla zniesienia embarga nałożonego na Kubę wzrosło po zapowiedzi przywrócenia przez Waszyngton stosunków dyplomatycznych z Hawaną. Obecnie 41 proc. Amerykanów uważa, że należy znieść embargo - wynika z sondażu Reutera i ośrodka Ipsos.

Badanie, o którym Reuters napisał w poniedziałek wieczorem, przeprowadzono w dniach 18-22 grudnia. W poprzednich sondażach, z okresu od lipca do października br., za zniesieniem embarga opowiadało się 37 proc. Amerykanów.

W najnowszym badaniu 34 proc. ankietowanych powiedziało, że nie są pewni, czy embargo powinno być zniesione. W poprzednich badaniach niepewność taką wyrażało 38 proc. badanych.

Nie zmieniła się w porównaniu z poprzednimi sondażami liczba przeciwników zniesienia embarga - to 25 procent Amerykanów. Nie zmieniła się też liczba tych, którzy uważają Kubę za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego USA - tak sądziła i nadal sądzi 1/3 Amerykanów.

Jak wynika z sondażu, tylko połowa ankietowanych zna oświadczenie Obamy w sprawie Kuby. Zarazem 46 proc. uważa, że Stany Zjednoczone powinny nawiązać z Hawaną normalne relacje dyplomatyczne, tak jak zaproponował Obama. We wcześniejszych sondażach taką opinię wyrażało 43 proc. badanych.

17 grudnia br. Obama ogłosił zwrot w dotychczasowej polityce izolowania Kuby przez USA. Zalecił rządowi natychmiastowe wznowienie zerwanych w 1961 r. stosunków dyplomatycznych z wyspą oraz rozluźnienie różnych restrykcji dotyczących podróży i eksportu na Kubę. Wskazał, że dotychczasowa "sztywna" polityka USA wobec Kuby była mało skuteczna. Zarazem, dwa dni później Obama zastrzegł, że nie oczekuje, by USA szybko zniosły nałożone na wyspę embargo, na co potrzebna byłaby zgoda amerykańskiego Kongresu.

Czytaj więcej w Money.pl
Pół wieku sankcji. Kuba szacuje straty W najnowszym raporcie rządu w Hawanie, przygotowanym dla Narodów Zjednoczonych czytamy, że koszt embarga w ciągu ostatnich 50 lat, wyniósł ponad 116 miliardów dolarów.
Castro spotkał z rosyjskim wicepremierem Obaj podkreślili "znakomity" stan stosunków między obu krajami.
Castro uściśnie dłoń Obamy? Spotkają się Oczekuje się, że dojdzie tam do spotkania Obamy z Castro.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)