Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
firmy
28.11.2005 13:44

Rośnie Indeks Biznesu

Roczny Indeks Biznesu, przygotowywany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan, wzrósł w listopadzie o 2 pkt do 55 pkt.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Roczny Indeks Biznesu, przygotowywany przez Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych (PKPP) Lewiatan, wzrósł w listopadzie o 2 pkt do 55 pkt. *

"W listopadzie roczny indeks biznesu PKPP Lewiatan odnotował niewielką, dwupunktową poprawę do 55 punktów, powracając do średniej wielkości, wokół której oscyluje już od połowy roku. Jednocześnie znacząco podniósł się indeks kwartalny, zyskując pięć punktów i osiągając rekordowy w tym roku poziom 59 punktów" - napisano w komentarzu do badania.

"Indeks kwartalny tym razem zdecydowanie przebił indeks roczny, co oznacza oczekiwanie wyraźnie lepszych wyników gospodarki w ostatnim kwartale w porównaniu zwłaszcza do słabej pierwszej połowy roku. W stosunku do notowań z poprzedniego miesiąca istotnie wzrósł optymizm co do dalszego ożywienia gospodarki w końcówce roku" - uważają eksperci PKPP.

Ich zdaniem optymizm uzasadniają dobre dane o rosnącej już trzeci miesiąc produkcji sprzedanej przemysłu, czemu towarzyszy rekordowy poziom eksportu oraz - jak się wydaje - trwałe przyspieszenie sprzedaży detalicznej, które może świadczyć o przełamaniu trwającej od kilku kwartałów stagnacji popytu konsumpcyjnego.

Zgodnie z opracowaniem PKPP roczny indeks popytu globalnego wzrósł w listopadzie do 34 pkt z 32 pkt w październiku, a kwartalny wzrósł do 55 pkt z 47 pkt przed miesiącem.

Roczny indeks finansów, oceniający rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, wzrósł w listopadzie o 3 pkt do 69 pkt, natomiast kwartalny wzrósł o 1 pkt do 67 pkt.

Roczny indeks sytuacji makroekonomicznej wzrósł natomiast do 70 pkt. z 69 pkt., natomiast kwartalny wzrósł o 2 pkt., do 71 pkt.

Roczny indeks sytuacji politycznej spadł w listopadzie o 6 pkt. do 34 pkt., a kwartalny o 4 pkt. do 37 pkt.

Indeks Biznesu PKPP Lewiatan powstaje na podstawie prognoz ekonomistów polskich, oceniających koniunkturę na bieżący kwartał, półrocze i rok. Liczony jest w skali 100-punktowej, w której 50 pkt. odpowiada prognozie wzrostu gospodarczego w granicach 3,5-4,5 proc. PKB rocznie.

Tagi: firmy, przedsiębiorcy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz