Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Bądźmy gotowi na krach euro

0
Podziel się:

Minister finansów Jacek Rostowski zapewnia, że od przyszłego roku konsolidujemy finanse publiczne. - Kryzys to czas wyborów - tłumaczy.

Rostowski: Bądźmy gotowi na krach euro
(PAP/Tomasz Gzell)

Budżet na 2011 r. będzie konsolidował nasze finanse publiczne - zapewnił w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Ostrzegł, że jeżeli walka Europy o zapewnienie stabilności nie zostanie wygrana, to konsekwencje dla Polski mogą być naprawdę groźne.

Minister zabrał głos w trakcie debaty nad sprawozdaniem sejmowej Komisji Finansów Publicznych z prac nad projektem ustawy budżetowej na 2011 r. Powiedział,że drugie czytanie budżetu na 2011 r. odbywa się w bardzo szczególnych okolicznościach, bo od prawie roku Europa przeżywa wielki kryzys - kryzys strefy euro i kryzys UE.

Przypomniał, że wzrost polskiego PKB w III kwartale tego roku, liczony według metodologii unijnej, wyniósł 4,7 proc. _ _

_ - To pozwala nam jasno powiedzieć, że Polska wyszła zwycięsko z kryzysu, który zaczął się we wrześniu 2008 r. (...) Był to największy kryzys gospodarki światowej od II wojny. Ale teraz musimy rozpocząć konsolidację finansów publicznych, aby zabezpieczyć tę wygraną i zapewnić Polsce stabilność w następnych latach _ - powiedział.

Wskazał, że jest to o tyle ważne, że za Odrą, za Renem, za Pirenejami toczy się jeszcze bardziej zacięta walka o zapewnienie Europie stabilności.- _ Jeżeli ta walka nie zostanie wygrana, to nie ma wątpliwości, że wynikające turbulencje mogą przelać się na Polskę z naprawdę groźnymi dla naszego kraju skutkami _ - ostrzegł.

Według ministra, kryzys wymaga wyboru, czy iść drogą stabilności finansów publicznych, czy drogą rosnących deficytów, długów i turbulencji gospodarczych, _ może nawet drogą odejścia niektórych krajów od strefy euro. _

_ **

Rybiński: W Trybunale zmusimy rząd do reform - Aby strefa euro się nie rozpadła, aby sama UE nie była zagrożona, cała Europa musi przyjąć coś, co nasi zachodni sąsiedzi nazywają kulturą stabilności, a szczególnie kulturą stabilności finansów publicznych _ - powiedział. - _ Mimo że nie należymy obecnie do strefy euro i można przypuszczać, że przez kilka dobrych lat nie będziemy należeć, to tylko głęboko zakorzeniona kultura stabilności zapewni nam w długim okresie szybki wzrost gospodarczy, który jest nam tak potrzebny, by cywilizacyjnie i gospodarczo dogonić bogate kraje zachodu, a szczególnie Niemcy _ - dodał.

Zapewnił, że budżet na 2011 r. będzie konsolidował finanse publiczne, a deficyt nie przekroczy 40,2 mld zł, czyli będzie o 12 mld zł mniejszy niż zaplanowany na ten rok. Zadeklarował, że w kolejnych latach deficyt budżetu państwa będzie sukcesywnie malał, a szerszy deficyt sektora finansów publicznych zostanie w 2011 r. obniżony o co najmniej 1 pkt proc. PKB. Zapowiedział podjęcie dalszych działań, zmierzających do ograniczenia deficytu o co najmniej 1 pkt proc. PKB w budżetach na 2012 i 2013 rok.

Rostowski zaznaczył, że po 3 budżetach kryzysowych, czyli budżecie na 2009 r., nowelizacji tego budżetu i budżecie na 2010 r., budżet na 2011 r. _ to pierwszy z trzech budżetów konsolidujących finanse publiczne, które - mówił - planujemy na lata 2011, 2012 i 2013 _. Dodał, że trzy budżety kryzysowe w sposób naturalny zawierały rosnące deficyty budżetu państwa: 18 mld zł na 2009, 27 mld zł w nowelizacji budżetu na 2009 rok i 52 mld zł planowane w budżecie na 2010 rok.

Minister uważa, że każda poprawka do budżetu psuje stabilność finansów publicznych, dlatego poprawki zgłoszone do projektu budżetu na 2011 r. należy odrzucić. Odrzucone powinny zostać też wszystkie projekty ustaw, które zwiększają wydatki budżetowe _ w tych trudnych czasach _.

Według niego, prowadzone reformy strukturalne nie mogą być reformami szokowymi, _ robionymi z zamkniętymi oczami w nadziei, że jakoś przez nie przejdziemy i potem będzie łatwo _. _ Reformy muszą być stopniowe, stanowcze, dlatego że tylko takie zbudują długotrwałą stabilność finansów publicznych w Polsce _ - przekonywał.

Minister odniósł się też do piątkowej decyzji Komisji Europejskiej dotyczącej zasad liczenia kosztów reformy emerytalnej przy ustalaniu poziomu długu publicznego i deficytu sektora finansów publicznych. Powiedział, że Polska nie będzie karana w UE za reformę systemu emerytalnego. _ _

_ - Dzięki twardym, lecz partnerskim negocjacjom w Brukseli nie będzie tak, że w przyszłym systemie twardych reguł dyscypliny fiskalnej, które są budowane w UE, będziemy karani za dobrą reformę, którą przeprowadziliśmy _ - powiedział. _ - Jak państwo wiecie, po rozmowie w piątek premiera Donalda Tuska z przewodniczącym Jose Manuelem Barroso możemy ogłosić, że kompromis został osiągnięty _ - dodał.

Według ministra, pozytywne skutki reformy emerytalnej będą uwzględniane przez KE przy obliczaniu, czy Polska i inne kraje, które wprowadziły podobne systemy emerytalne, mają być poddane procedurze nadmiernego deficytu. _ Jest to szczególnie ważne, gdy te nowe reguły wprowadzane w UE będą wprowadzały bardziej rygorystyczne i wyższe kary na kraje, które mają nadmierny deficyt _ - zaznaczył.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t125329.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/poncyliusz;zadluzaja;pokolenia;polakow,130,0,734850.html) Poncyliusz: Zadłużają pokolenia Polaków Wiceszef PJN gani rząd Donalda Tuska za kreatywną księgowość i zaniechanie reform.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/56/t90168.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/premier;mowi;o;planie;naprawy;finansow;publicznych,123,0,582011.html) Rząd przedstawił plan naprawy finansów publicznych Tusk: Zreformujemy emerytury i przyspieszymy prywatyzację. Deficyt obniżymy do 3 proc.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)