Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski: Do euro się nie spieszymy

0
Podziel się:

Minister finansów twierdzi, że strefę europejskiej waluty trzeba wyremontować.

Rostowski: Do euro się nie spieszymy
(PAP/EPA)

Kalendarz wchodzenia do strefy euro nie jest priorytetem rządu. Polska musi elastycznie reagować na wydarzenia, bo do strefy euro się nie spieszymy - powiedział minister finansów Jacek Rostowski.

_ - Kalendarz wchodzenia do strefy euro budujemy, ale nie jest priorytetem. Rok 2015 rok jest możliwy, ale od dłuższego czasu mówimy, że do strefy euro się nie spieszymy. Trzeba elastycznie reagować na pewne sytuacje _ - powiedział w radiu Zet minister.

_ - Strefa euro, podobnie jak dom, potrzebuje naprawy, odmalowania. W pewnym sensie jak są budowlani, to lepiej w domu nie być. Za te kilka lat, jak strefa euro, będzie wzmocniona, będziemy mogli się spokojnie wprowadzić _ - podkreślił i przyznał, że jest zadowolony z naszej nieobecności w strefie euro.

Spór o elastyczną linię kredytową

W opinii ministra finansów, spór z NBP powinien dotyczyć - jeśli już - zasadności przedłużenia elastycznej linii kredytowej, a nie podziału ewentualnych kosztów.

_ - Myślałem, że to jest spór co do zasadności, a nie spór o to, która z polskich instytucji poniesie koszty(...). Mogę powiedzieć, że cieszę się, że NBP nareszcie zdaje sobie sprawę, że linia jest potrzebna _ - powiedział.

NBP wzbraniał się przed przedłużeniem FCL (elastycznej linii kredytowej), o co z kolei zabiega resort finansów. Zarząd NBP zgodził się na ewentualne przedłużenie linii, ale ma wystąpić jako agent finansowy, czyli nie bierze na siebie kosztów uruchomienia linii.

_ - Ustawa utrudnia nam to, że rząd za to płaci. Ustawa mówi jasno, ze NBP pokrywa koszty związane z członkostwem w MFW, a linia jest związana z członkostwem. Nad tym będziemy się zastanawiać. Tutaj jest problem _ - powiedział Rostowski.

_ - Jednak gdyby okazało się, że NBP będzie potrzebował te pieniądze, to nie będę wystawiał rachunku _ - podkreślił.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)