Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rostowski o kryzysie: To może być małe piwo

0
Podziel się

Minister finansów mówi, że przeżywamy w tej chwili dramatyczne momenty.

Rostowski o kryzysie: To może być małe piwo
(PAP/EPA)
bDSpKaOd

Minister finansów Jacek Rostowski uważa, że bez reform nie da się opanować kryzysu finansów publicznych.

Minister finansów Jacek Rostowski powiedział, że kryzys światowy przekształcił się w kryzys finansów publicznych niektórych krajów strefy euro. - _ Jeżeli tego kryzysu nie opanujemy, to zagrozi on spójności strefy euro i może samej Unii Europejskiej. Gdyby tak się stało, to skutki dla gospodarki światowej byłyby zatrważające _ - powiedział minister.

Wskazał, że dla poprawy sytuacji _ absolutnie konieczne _ jest m.in. wdrożenie porozumienia z 21 lipca ws. Grecji. Ostrzegł, że jeżeli pakiet ten nie zostałby wdrożony, to turbulencje, które widzieliśmy na rynkach finansowych w sierpniu, będą wydawać się _ małym piwem, małymi szokami _.

bDSpKaOf

Rostowski wskazał także na konieczność przeprowadzenia reform strukturalnych. _ - Równowaga osiągnięta przez ograniczenie wydatków jest znacznie trwalsza niż równowaga osiągnięta przez podwyższanie podatków _ - zaznaczył.

Poinformował, że np. w Polsce w tym roku wydatki sektora finansów publicznych wzrosną nominalnie o 3,5 proc. przy PKB rosnącym nominalnie o 8 proc. Z kolei w przyszłym roku wzrost wydatków w stosunku do PKB ma być niższy niż 3 proc.

Zwrócił uwagę na konieczność solidarności między krajami UE, która nie jest jałmużną, ale leży w dobrze pojętym interesie każdego kraju. Zwrócił jednocześnie uwagę na obowiązek odpowiedzialności państw, które mają kłopoty i konieczność reformowania ich finansów publicznych. _ - Przeżywamy w tej chwili dramatyczne momenty, pełne zagrożeń. Dla silnych krajów UE i dla tych, które obecnie mają kłopoty _ - powiedział.

bDSpKaOl
Czytaj więcej o kryzysie strefy euro
[ ( http://static1.money.pl/i/h/91/t113499.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/potega;z;azji;uratuje;zachod;chinczycy;maja;zyczenia,44,0,908588.html) Potęga z Azji uratuje nas przed drugim kryzysem? Chcą, by Zachód uznał ich gospodarkę za rynkową i zniósł ograniczenia inwestycji i transferu technologii.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/13/t47117.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kotecki;wyjscie;grecji;z;euro;coraz;bardziej;realne,226,0,908002.html) Wyjście Grecji z euro coraz bardziej realne Sam ewentualny proces powinien być przeprowadzony tak, aby nie doszło do zarażenia innych krajów.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/t156130.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/obama;radzi;jak;ratowac;euroland,57,0,907833.html) Obama wie lepiej jak ratować euroland Europa ma wspólną walutę, ale trzeba jej skuteczniejszej polityki gospodarczej - podkreślił prezydent USA.
bDSpKaOG
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)