Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rostowski spokojny. Nie przekroczymy progu

0
Podziel się:

Minister finansów nie boi się wpływu wahań kursowych na poziom długu publicznego.

Rostowski spokojny. Nie przekroczymy progu
(kprm.gov.pl)

_ - Ostatnie zawirowania na rynku walutowym nie powinny stwarzać zagrożenia przekroczeniem przed polski dług limitu 55 proc. wobec PKB _ - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

_ - Myślę, że zawirowania na rynku walutowym nie powinny stworzyć zagrożenia [dla przekroczenia progu 55 _ proc._ długu do PKB - przyp. ISB], a jeśli chodzi o średniookresową perspektywę, to publikowaliśmy ją w czteroletnim planie i myślę, że tutaj też nie powinno być większego ryzyka _ - powiedział Rostowski_ _.

Minister przypomniał, że w ostatnim czasie miały miejsce turbulencje na rynku walutowym, ale złoty jest w dużej mierze _ na uboczu _.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t94063.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/polska;bedzie;walczyc;do;konca;o;nowy;sposob;liczenia;dlugu,154,0,723354.html) Polska będzie walczyć do końca o nowy sposób liczenia długu

Rząd planuje, ze państwowy dług publiczny (wg metodologii krajowej) w 2010 r. osiągnie 750,8 mld zł tj. 53,2 proc. PKB i tym samym nie przekroczy progu 55 proc. przewidzianego w ustawie o finansach publicznych. Rząd podkreśla też, że przekroczenie relacji nie jest również przewidywane do 2014 roku. W 2009 roku wskaźnik ten wyniósł 50,9 proc. PKB.

Rostowski powiedział wcześniej w poniedziałek, przemawiając na konferencji, że intencją rządu nadal jest, by deficyt sektora rządowego i samorządowego spadł poniżej 3 proc. PKB najpóźniej w 2013 roku.

Rząd planuje, że deficyt sektora rządowego i samorządowego (tzw. general government deficit) ma wzrosnąć w tym roku do 7,9 proc. PKB z 7,2 proc. w ub. roku. Chce go obniżać w kolejnych latach - do 6,5 proc. PKB w 2011 r., do 4,5 proc. PKB w 2012 r. i 2,9 proc. w 2013 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)