Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rosyjskie sankcje. Niemiecki rząd domaga się solidarności wszystkich krajów UE

0
Podziel się:

Biorąc pod uwagę objętość wymiany handlowej, skutki rosyjskiej odpowiedzi na sankcje nie będą problemem Niemiec. Gorzej z innymi krajami UE.

Donald Tusk i Angela Merkel wypracują <br> wspólną strategię?
Donald Tusk i Angela Merkel wypracują <br> wspólną strategię? (kprm.gov.pl)

Pełnomocnik rządu Angeli Merkel ds. dialogu z Rosją Gernot Erler uważa, że kraje Unii Europejskiej powinny wykazać się solidarnością w walce ze skutkami rosyjskiej odpowiedzi na unijne sankcje. Zaapelował też o powrót do negocjacji, by przerwać _ spiralę sankcji _.

- _ Biorąc pod uwagę objętość wymiany handlowej, skutki rosyjskiej odpowiedzi na sankcje będą większym problemem dla innych krajów UE, które są bardziej uzależnione od eksportu żywności do Federacji Rosyjskiej, niż dla Niemiec _- powiedział Erler dzisiaj w rozmowie z rozgłośnią radiową Deutschlandfunk.

Polityk niemiecki przypomniał, że kraje UE sprzedały w zeszłym roku Rosji żywność za około 12 mld euro; na Niemcy przypadło z tej kwoty 1,6 mld. W dodatku, w ostatnich miesiącach eksport niemiecki do Rosji ponownie zmniejszył się. Z punktu widzenia Niemiec największym problemem jest branża budowy maszyn i urządzeń przemysłowych, uzależniona w jednej czwartej od eksportu do Rosji - wyjaśnił pełnomocnik.

Erler powiedział, że w przypadkach, gdy poszczególne kraje nie będą mogły poradzić sobie na szczeblu narodowym ze skutkami sankcji, konieczna będzie solidarność w skali UE. _ - To zrobi być może wrażenie także na drugiej stronie _ - zauważył niemiecki polityk. Jego zdaniem Moskwa liczyła na to, że UE nie będzie w stanie uzgodnić wspólnych sankcji. _ Udowodniliśmy, że jest inaczej _ - podkreślił Erler i dodał, że _ naturalną konsekwencją tej decyzji jest teraz solidarność _.

Erler zaapelował do wszystkich stron konfliktu na Ukrainie o powrót do negocjacji. _ Najwyższy czas, by powiedzieć: aby zapobiec dramatycznej eskalacji, wszystkie strony muszą wykazać zainteresowanie powrotem do stołu negocjacji _ - powiedział polityk. Zdaniem Erlera UE i Rosja tkwią już w _ spirali sankcji _. Aby zatrzymać ten negatywny proces, _ nową szansę _ powinna otrzymać dyplomacja - powiedział polityk współrządzącej w Niemczech SPD.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)