Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Rozmowy w USA o śmigłowcu Apache. Maszyny najskuteczniejsze i "de facto najtańsze"

135
Podziel się:

- Rozmowy polskiej delegacji w USA dotyczyły także śmigłowca uderzeniowego AH-64 Apache - poinformował w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz. Rozmowy z przedstawicielami amerykańskiego przemysłu dotyczyły także koncernu Boeing, proponującego Polsce w ramach programu Kruk - nowego śmigłowca uderzeniowego - maszynę AH-64 Apach

Śmigłowiec uderzeniowy AH-64 Apache
Śmigłowiec uderzeniowy AH-64 Apache

- Rozmowy polskiej delegacji w USA dotyczyły nie tylko umowy na rakiety Patriot, ale także śmigłowca uderzeniowego AH-64 Apache - poinformował w poniedziałek minister obrony Antoni Macierewicz.

- Wszystkie wyliczenia mówią, że choć to są bardzo drogie maszyny, to w sumarycznym efekcie najskuteczniejsze i de facto najtańsze, bo dające taką siłę ognia, która pozwala na gwarancję bezpieczeństwa. Żadna inna maszyna nie może się z nią równać - powiedział Macierewicz.

Zobacz także: Zobacz też: PZL Świdnik może wyprodukować śmigłowce dla polskiej armii:

Macierewicz zaznaczył, że potencjalnymi dostawami tego typu uzbrojenia są zainteresowani także inni producenci.

W programie Kruk (który dotyczy zakupu śmigłowców uderzeniowych dla polskiej armii) uczestniczą dwie firmy amerykańskie - Boeing z AH-64 Apache, będący w uzbrojeniu wojsk lądowych USA, i Bell, który proponuje lżejszą maszynę AH-1Z Viper, używaną przez piechotę morską. W dialogu technicznym uczestniczyły również należące do włoskiego koncernu Leonardo zakłady PZL Świdnik ze śmigłowcem T129 oraz grupa Airbus Helicopters z maszyną Tiger.

W czasie ostatnich targów zbrojeniowych w Kielcach Bell Helicopters i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały porozumienie o wspólnym studium, dotyczącym możliwości współpracy przemysłowej przy produkcji śmigłowca uderzeniowego.

Według planów przedstawionych pod koniec ubiegłego roku Wojsko Polskie ma otrzymać 16 śmigłowców uderzeniowych do 2022 roku i 16 po tej dacie. Nowe maszyny mają zastąpić radzieckiej konstrukcji Mi-24, które utraciły zdolność niszczenia celów opancerzonych.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(135)
WYRÓŻNIONE
wrrrr
7 lat temu
[QUOTE] to są bardzo drogie maszyny, [/QUOTE] A KTO KUPI OD NAS MACIEREWICZA ????
Rys
7 lat temu
16 do 2022 r i 16 po 2022 r czyli razem 32 szt. No to rzeczywiście niesamowita siła ale dla państwa wielkości moze Litwy. Powinnismy mieć co najmniej z 200 szt. Mnie osobiście to śmieszą takie liczby Jak do tego dolicza ze 2 czołgi 1 kuter pare sztuk patriotów to możemy iść wtedy na wojnę z Gambia a i tak byłoby ciężko wygrać.
inz pgz
7 lat temu
przeczytajcie i juz sie glupio nie wypowiadajcie bo obrazacie nasza Polska pgz a o niczym nie wiecie Warszawa, Polska (22 czerwca 2016 r.) – należąca do Textronu (NYSE: TXT) firma Bell Helicopter oraz Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) podpisały porozumienie w sprawie współpracy w ramach wsparcia dla śmigłowca szturmowego AH-1Z Viper w Polsce. AH-1Z to jedna z propozycji w polskim programie Kruk. Podpisane porozumienie otwiera drogę do współpracy między Bell Helicopter i PGZ w zakresie rozwoju potencjału przemysłowego, szkoleń, napraw i serwisowania. Daje też możliwość wdrażania wspólnych programów przemysłowych i wzajemnego dzielenia się wiedzą technologiczną. W praktyce stwarza wielką okazję dla rozwoju polskiego potencjału przemysłowego.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (135)
manton
6 lat temu
Jak tak tak samo sprawne jak te "wojska" samosięeliminujące po drogach w Polsce to niezły nabiał
oczzeń
6 lat temu
wszyscy wiedza że AK 50 sa najlepsze
JANKRY
7 lat temu
A żeby kupić od USA śmigłowce, Polska musi kupować węgiel od USA
~~spajk
7 lat temu
A gdzie sa śmigłowce podwodne?
gość
7 lat temu
Będą same kadłubki . Z napisem PIS przewodnią ....
...
Następna strona