Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rozszerzenie strefy Schengen. Polska od 7 lat bez kontroli na granicach

0
Podziel się:

W ocenie tego porozumienia Lech Kaczyński zgadzał się z Donaldem Tuskiem.

W obrębie strefy nikt nas na granicy nie zatrzyma</br>
W obrębie strefy nikt nas na granicy nie zatrzyma</br> (Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Mija siedem lat od wejścia Polski do strefy Schengen. Jest to obszar Unii Europejskiej, w którym nie ma kontroli paszportowej i celnej między państwami. 21 grudnia 2007 roku nasz kraj, wraz z ośmioma nowymi członkami Wspólnoty - Czechami, Węgrami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją i Słowenią, dołączył do Schengen. Obecnie układ ten łączy 26 państw.

Tego dnia prezydent Lech Kaczyński wygłosił specjalne orędzie, w którym wyraził wielką satysfakcję z powodu naszego wejścia do strefy.

- _ Spełniło się wielkie marzenie Polaków, które jeszcze dwadzieścia lat temu wydawało się kompletnie nierealne. Wejście do strefy Schengen to naprawdę wielki dzień _- mówił wtedy Lech Kaczyński.

Główne uroczystości z okazji wejścia Polski do strefy Schengen odbyły się na przejściu granicznym w Porajowie, na styku Polski, Niemiec i Czech. Premier Donald Tusk powiedział wówczas, że ten dzień jest wyjątkowy dla ludzi jego pokolenia, którzy urodzili się w podzielonej Europie.

- _ Ostatecznie odchodzi w przeszłość ten zły czas dla Europy. Ten podział, który był i w naszych umysłach, i w sercach, dotkliwie widoczny był właśnie na granicach. Ten dzień jest przede wszystkim triumfem wolności _ - przekonywał Tusk.

Przystąpienie Polski do strefy Schengen świętowano też w wielu miejscowościach na wschodniej i zachodniej granicy Polski. Kilka tysięcy mieszkańców Cieszyna i Czeskiego Cieszyna spotkało się na granicznym Moście Przyjaźni. Szlaban uroczyście przecięli przedstawiciele władz polskich i czeskich.

Polska była zobowiązana do stosowania części przepisów układu od momentu wejścia do Unii w 2004 roku, jednak dopiero od grudnia 2007-go obowiązuje u nas artykuł 20. tego dokumentu. Mówi on, że granice wewnętrzne Unii, w obrębie strefy, mogą być przekraczane przez jej obywateli w każdym miejscu, bez dokonywania kontroli.

Przepisy sprzed podpisania układu mogą być tymczasowo przywracane w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa i porządku publicznego. Tak było na przykład w Portugalii podczas szczytu NATO w 2010 roku, czy w Polsce na czas EURO 2012 i w ubiegłym roku podczas Konferencji Klimatycznej w Warszawie.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m329364.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/donald-tusk-ue-musi-odzyskac-pewnosc-siebie,143,0,1680271.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Donald Tusk zdecydowanie o polityce wobec Rosji
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/222/m206046.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/szczyt-ue-w-brukseli-daje-zielone-swiatlo-dla,106,0,1680234.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zielone światło dla planu Junckera
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/7/m290055.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/kolej-dostanie-pieniadze-z-ue-na-modernizacje,60,0,1678908.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolej dostanie pieniądze z UE na modernizację
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m329141.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/jest-decyzja-brukseli-w-sprawie-kolejnych,183,0,1677239.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Bruksela zdecydowała w sprawie nowych sankcji
wiadomości
wiadmomości
kraj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)