Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Frączyk
|

RPP podjęła decyzję. Koszty kredytów bez zmian

37
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe bez zmian. Kredytobiorcy mogą się cieszyć, ich raty nie wzrosną.

Prezes NBP Adam Glapiński podczas swojej kadencji nie zmieniał jeszcze stóp procentowych
Prezes NBP Adam Glapiński podczas swojej kadencji nie zmieniał jeszcze stóp procentowych (Jacek Dominski/Reporter)

Główna stopa referencyjna wynosi nadal 1,5 proc. - zdecydowała Rada Polityki Pieniężnej. Od tej stopy zależy pośrednio stawka WIBOR, który wpływa na oprocentowanie kredytów w bankach. Nic nie zmieniło się też w przypadku stopy lombardowej (2,5 proc.), stopy depozytowej (0,5 proc.) i stopy redyskonta weksli (1,75 proc.).

Takiej decyzji spodziewali się zresztą analitycy rynku. Inflacja co prawda poszła w górę w kwietniu i niewykluczone, że w najbliższych kilku miesiącach nawet przyśpieszy, ale wszystko mieści się w wartościach docelowych NBP.

Zobacz też: Od kiedy zdrożeją kredyty?

O godz. 16:00 odbędzie się konferencja prasowa RPP, na której prawdopodobnie dowiemy się, że stopy będą utrzymane jeszcze przez długi czas. Adam Glapiński podawał niedawno nawet, że nie widzi powodów do podnoszenia stóp do końca 2020 r.

"Zgodnie z dostępnymi prognozami, w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej inflacja utrzyma się w pobliżu celu inflacyjnego. W efekcie Rada ocenia, obecny poziom stóp procentowych sprzyja utrzymaniu polskiej gospodarki na ścieżce zrównoważonego wzrostu oraz pozwala zachować równowagę makroekonomiczną" - podano po poprzednim spotkaniu rady.

Ostatnia zmiana polityki pieniężnej miała miejsce w marcu 2015 r. RPP ogłosiła wtedy zamknięcie cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Stopa lombardowa (2,5 proc.) to koszt, po jakim banki komercyjne mogą zaciągnąć kredyt w banku centralnym, stopa depozytowa (0,5 proc.) to oprocentowanie jednodniowych depozytów banków komercyjnych w banku centralnym, a stopa redyskonta weksli (1,5 proc.) to stopa skupu przez NBP weksli o określonym standardzie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(37)
haha
4 lata temu
twarde waluty w gore, zapinac pasy
Mieciu
4 lata temu
Jakby jeden z drugim nie miał gdzie mieszkać to byśmy zobaczyli czy kredyt byłby potrzebny. Ale jak mamusia da to taki potem obraża kredytobiorców
karol
4 lata temu
te stopy i tak wysokie w porównaniu z walutami, a ponoć u nas tak dobrze jest a ma być lepiej. W takim razie stopy powinny iść w dół.
liczydło
4 lata temu
gratuluje młodym odwagi biorącym kredyty na 500 czy 700tyś zł, nie zdają sobie sprawy że stają się niewolnikami banków i to na krótkiej smyczy.
Kasandra
4 lata temu
Z czego tu się cieszyć. Jeszcze więcej fikcyjnego bogactwa. A lud dalej wierzy w moc kredytu i wydaje mu się, że złapał fortunę za nogi. Banki już teraz realizują zyski z przyszłych dochodów obywateli nawet tych, którzy nie mają z nimi nic wspólnego. Ale wszystko trwa do czasu...
...
Następna strona