Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

RPP nie zmieniła stóp procentowych

0
Podziel się:

- Wydaje się, że NBP i ministerstwo zostaną zmuszeni do interwencji na rynku - mówi analityk.

RPP nie zmieniła stóp procentowych
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

**Rada Polityki Pieniężnej na dzisiejszym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosi nadal 4,50 proc. w skali roku. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

RPP w tym roku podniosła stopy procentowe czterokrotnie: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 pb. Dzisiejsza decyzja RPP oznacza, że stopa referencyjna NBP wynosi nadal 4,50 proc., stopa lombardowa 6,00 proc., depozytowa 3,00 proc., zaś redyskonta weksli 4,75 proc.

Analityk DM BOŚ Marek Rogalski stwierdził, że zakończone dziś dwudniowe posiedzenie RPP, tak jak się tego spodziewano, nie przyniosło istotnych zmian.

_ - Wygląda na to, że RPP na razie nie myśli o ewentualnym obniżeniu stóp procentowych. Wprawdzie inflacja powinna w najbliższych miesiącach maleć, to jednak członkowie Rady zwracają uwagę na ryzyko związane ze słabym złotym, z czym siłą rzeczy wiąże się dodatkowa presja na wzrost cen _ - ocenił analityk.

Dodał, że szef NBP Marek Belka dał do zrozumienia, iż bank centralny cały czas kontroluje sytuację. _ - Oczywiste jest jednak, że złoty nadal będzie tracił i być może dość wyraźnie, jeżeli nie dojdzie do opanowania coraz wyraźniej rozszerzającego się kryzysu w strefie euro. Wydaje się, że już za kilka dni, Narodowy Bank Polski i resort finansów, za pośrednictwem BGK - zostaną zmuszeni do interwencji na rynku _ - powiedział Rogalski. Jego zdaniem, interwencja może nastąpić przy kursie 4,45-4,50 zł za euro.

Główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek stwierdziła natomiast, że mało prawdopodobne, by RPP zmieniła poziom stóp podczas grudniowego posiedzenia.

_ - Rada ma kilka argumentów przemawiających za utrzymaniem parametrów polityki pieniężnej. To nadal dobra sytuacja polskiej gospodarki, co potwierdzają publikowane dane miesięczne. Ponadto wciąż przekraczająca górną granicę odchyleń od celu NBP inflacja oraz utrzymujący się na słabszych poziomach kurs złotego _ - stwierdziła Kurtek.

Dodała, że w warunkach wyraźniejszego wyhamowywania tempa wzrostu gospodarczego w Polsce z początkiem 2012 r. i jednocześnie podążania inflacji w kierunku 2,5 proc., pierwszego cięcia stóp w Polsce można spodziewać się w marcu.

Czytaj więcej o decyzjach RPP
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rpp;podjela;decyzje;w;sprawie;stop;procentowych,113,0,962417.html) Zapadła decyzja w sprawie stóp procentowych RPP w tym roku podniosła je czterokrotnie: w styczniu, kwietniu, maju oraz czerwcu, łącznie o 100 punktów bazowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/162/t101282.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;obnizke;stop;nbp;obecnie;za;wczesnie,75,0,933451.html) Stopy NBP zostaną obniżone najwcześniej... Niepewność dotycząca sytuacji gospodarczej w strefie euro sprawia, że na zmiany stóp procentowych jeszcze trzeba poczekać.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/66/t75586.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dalsze;interwencje;nbp;nie;sa;wykluczone,136,0,928136.html) Interwencje NBP to dopiero początek. Celem jest uspokojenie Prezes Rady Polityki Pieniężnej, Marek Belka potwierdził, że możliwe są dalsze operacje sprzedaży dolarów i euro.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)