Notowania

rpp
23.12.2009 16:26

RPP optymistycznie kończy kadencję

Dane z polskiej gospodarki zapowiadają poprawę sytuacji - uważają członkowie Rady.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

*RPP na ostatnim posiedzeniu w starym składzie utrzymała nieformalne neutralne nastawienie w polityce pieniężnej i spodziewa się ożywienia aktywności gospodarczej przy jednoczesnym spadku inflacji - podała RPP w komunikacie. *

Przedstawiając komunikat po posiedzeniu przewodniczący Rady Sławomir Skrzypek (na zdjęciu) podkreślił, że jest nadzieja na poprawę sytuacji między innymi na rynku pracy.

POSŁUCHAJ SŁAWOMIRA SKRZYPKA:

(Dźwięk: IAR)

Członkowie kończącej kadencję Rady Polityki Pieniężnej uważają, że wywiązali się z zadania jakie im powierzono. Jeden z członków ustępującej Rady Dariusz Filar podkreśla, że kadencja RPP przypadła na okres obfitujący w ważne wydarzenia gospodarcze.

POSŁUCHAJ DARIUSZA FILARA:

(Dźwięk: IAR)

Inny członek Rady, Andrzej Wojtyna wspomina, że temperatura dyskusji nieraz osiągała temperaturę wrzenia.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA WOJTYNY:

(Dźwięk: IAR)

W podsumowaniu ostatnich obrad członkowie rady stwierdzili, że to m.in.ostatnie informacje dotyczące polskiej gospodarki, w tym dane o produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej oraz wskaźniki koniunktury mogą wskazywać na dalszą poprawę aktywności gospodarczej._ - Pomimo wzrostu stopy bezrobocia, stabilizacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw może sygnalizować stopniowe wyhamowywanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy _ - napisano w komunikacie.

Zdaniem rady_ w najbliższym okresie roczny wskaźnik zmian cen CPI może przejściowo wzrosnąć. Nie musi to jednak oznaczać uderzenia po kieszeni statystycznego Polaka, bo wzrost będzie spowodowany silnym spadkiem cen paliw pod koniec 2008 r. _

_ - W kolejnych kwartałach oczekiwane jest jednak istotne obniżenie rocznego wskaźnika CPI, do czego przyczynią się przede wszystkim ujemne efekty związane z silnym wzrostem cen administrowanych i cen żywności na początku 2009 r _ - napisano w komunikacie.

Podczas styczniowego posiedzenia Rada zbierze się już w częściowo wymienionym zestawieniu, a przed lutowym posiedzeniem jej cały 9-osobowy skład zostanie zmieniony.
Na obniżenia inflacji będzie wpływać też niski popyt, ograniczenie tempa wzrostu kosztów pracy oraz wcześniejsze umacnianie się złotego._ - Spadek inflacji w 2010 r. może być natomiast ograniczany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych oraz podwyżki podatków i cen administrowanych _ - dodano w komunikacie rady.

Członkowie RPP w podsumowaniu dodali, że poprawa globalnej koniunktury i złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjają powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu.

| Nowa stopa procentowa |
| --- |
| Rada Polityki Pieniężnej wprowadza od 1 stycznia 2010 roku stopę dyskontową weksli przyjmowanych od banków do dyskonta przez NBP. Rada ustaliła stopę dyskontową weksli na poziomie 4 proc. w skali rocznej. Rada zapowiedziała wprowadzenie stopy w Założeniach Polityki Pieniężnej na 2010. Stopa określa oprocentowanie kredytu wekslowego oferowanego przez NBP. |

* [ RPP: Stopy procentowe bez zmian ]( http://news.money.pl/artykul/rpp;stopy;procentowe;bez;zmian,99,0,570211.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )
Tagi: rpp, komunikat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz