Notowania

marek belka
21.01.2013 09:05

"RPP powinna uwzględnić, że inflacja jest poniżej celu"

Obniżka stóp procentowych pomogłaby w walce ze spowolnieniem gospodarczym - uważa minister finansów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Stanislaw Kowalczuk/East News)

RPP powinna uwzględnić w swojej polityce, że inflacja znajduje się poniżej celu inflacyjnego. Obniżka stóp procentowych pomogłaby w walce ze spowolnieniem gospodarczym - uważa minister finansów Jacek Rostowski.

_ - Polska ma trzeci najwyższy poziom stóp procentowych w Europie. To w kontekście polityki monetarnej możemy coś zrobić, by spowolnienie było niższe i bezrobocie się zmniejszyło. Inflacja jest poniżej celu i jestem przekonany, że RPP powinna to uwzględnić i myślę, że to będzie uwzględniać _ - powiedział dziś Rostowski w radiu RMF FM.

Dodał, że dane o produkcji przemysłowej za grudzień 2012 roku (spadek 10,6 proc. rdr) pomimo tego, że słabe, są zgodne z oczekiwaniami. Rostowski uważa także, że gospodarka w drugiej połowie roku zacznie przyspieszać.

_ - Nie nazwałbym tego dramatycznym tąpnięciem (...) Przewidujemy, że pierwsza połowa tego roku będzie słaba, a w drugiej połowie sytuacja gospodarcza zacznie się poprawiać _ - powiedział.

Rostowski zaznaczył, że przyczyny spowolnienia obecnie są inne, niż to miało miejsce w kryzysowym roku 2009, kiedy Polska była _ zieloną wyspą _.

_ - W Polsce w czwartym kwartale 2012 roku recesji nie będzie (...) Nadal jest niski poziom aktywności, ale nie ma już tych wstrząsów. Jesteśmy przekonani, że w drugiej połowie 2013 roku nastąpi poprawa _ - ocenia minister finansów.

9 stycznia Rada Polityki Pieniężnej obniżyła stopy procentowe o 25 punktów bazowych. To trzeci miesiąc z rzędu, kiedy Rada decyduje się na obniżenie stóp. Referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,00 proc. w skali rocznej.

Tego dnia na konferencji prasowej po posiedzeniu RPP prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka powiedział, że dalsza obniżka stóp procentowych jest możliwa, ale nie jest bezwarunkowa czy pewna. Ocenił, że RPP zbliża się do końca pewnego etapu w łagodzeniu swojej polityki, ale kolejna obniżka stóp w lutym nie jest wykluczona.

Od 2004 r. NBP realizuje cel inflacyjny na poziomie 2,5 proc. z odchyleniami plus/minus 1 pkt proc.

Czytaj więcej w Money.pl
RPP zmieni stopy procentowe? Dziś decyzja Członkowie Rady od wczoraj dyskutują o sytuacji polskiej gospodarki, a dziś po południu dowiemy się jaka będzie decyzja w sprawie wysokości stóp.
Rostowski: Mamy najwyższą stopę w UE - _ Grudniowa decyzja RPP to krok w dobrym kierunku _ - ocenia minister finansów.
Stopy procentowe w dół - to już pewne? Dziś ważna decyzja. Według ekspertów wiele przemawia za tym, że RPP dokona obniżki.
Tagi: marek belka, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz