Notowania

Ryanair wycofuje się z Polski. "Jesteśmy dla nich krajem drugorzędnym"

Od 1 stycznia 2019 roku spółka Ryanair DAC oficjalnie wycofuje się z Polski. Zastąpi ją Warsaw Aviation. Pracownicy zatrudnieni w Ryanair będą musieli przejść na samozatrudnienie - pisze portal rynek-lotniczy.pl

Podziel się
Dodaj komentarz
(pixabay.com)

O planach spółki pracownicy Ranair zostali poinformowani w połowie września. Przewoźnika zastąpi zarejestrowana w Polsce spółka Warsaw Aviation a pracownicy, którzy do tej pory byli zatrudniani w oparciu o irlandzkie prawo pracy, zostaną zmuszeni do założenia własnych działalności gospodarczych w Polsce. Oznacza to dla nich m.in. pozbawienie ochrony socjalnej czy radykalne zmniejszenie świadczeń emerytalnych.

- Wyliczyliśmy, że aby nadal mieć świadczenia emerytalne na poziomie tych, oferowanych nam w Irlandii, musielibyśmy płacić ZUS-owi w Polsce miesięcznie 5 tys. zł - mówi w rozmowie z Rynkiem Lotniczym Justyna Boczkur, przewodnicząca związku zawodowego CWR Poland.

Na zaakceptowanie nowych warunków Ryanair dał swoim pracownikom czas do 30 września. Co stanie się z tymi, którzy się nie zgodzą? - Zadaliśmy to pytanie Ryanairowi. Władze odpowiedziały, że otrzymamy „listę z propozycjami”. Jakimi propozycjami? Nie wiadomo mówi Rynkowi Lotniczemu Justyna Boczkur.

Spółka, która ma wejść na polski rynek w miejsce Ryanair formalnie już istnieje, ale ma tylko jednego pracownika. Jest nim Michał Kaczmarczyk, który pełni jednocześnie funkcję prezesa czarterowych linii Ryanair Sun.

Ten sam przewoźnik rozpoczął niedawno rekrutację personelu pokładowego do swoich baz w Polsce. „Kontrakt zawarty na bazie polskiego prawa za pośrednictwem Warsaw Aviation, podatki odprowadzane w Polsce, pełne ubezpieczenie” - czytamy w ogłoszeniu o pracę.

Na pytania o samozatrudnienie pracowników, zadane przez Rynek Lotniczy, Ryanair odpowiedział jednym zdaniem - „Planujemy dalszy rozwój floty oraz miejsc pracy w Ryanair Sun, która już w pierwszym roku działalności odniosła sukces i przynosi zyski".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: linie lotnicze w polsce, ryanair, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-09-2018

AC DCWycofujemy się z Unii, to po co i gdzie mamy latać? Teraz do kościoła trzeba będzie latać ... bo już i sklepy zamknięte...

28-09-2018

AC DCMoże Szczur krzywousty zastąpi nam ryanaira samochodami elektrycznymi ? Bo to też chyba sekty sprawka ten nasz zaścianek. A podobno jesteśmy 25 krajem … Czytaj całość

28-09-2018

lotczikPodobno wejdą do Polski nowe linie Kaczolot !

Rozwiń komentarze (123)