Notowania

rynek paliw
22.01.2014 19:43

Rynek paliw. Zużycie ropy, węgla i gazy będzie rosło

Według BP, spośród paliw kopalnych najszybciej rosnąć będzie zużycie gazu ziemnego - średnio o 1,9 proc. rocznie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(http://www.gaz-system.pl)

Wzrost zużycia energii w państwach BRIC spowoduje w najbliższych dekadach coraz większy popyt na węgiel, ropę i gaz ziemny, które w 2035 roku będą zaspokajać po 27 proc. globalnego zapotrzebowania energetycznego - poinformował koncern naftowy BP.

- _ Po raz pierwszy w historii ludzkości nie będzie już żadnego wyraźnie dominującego nośnika energii _ - powiedział w Hamburgu przy okazji prezentacji długoterminowej prognozy BP główny ekonomista koncernu Christof Ruehl. Jak zaznaczył, wzrost zużycia energii nastąpi w efekcie zwiększenia liczby mieszkańców kuli ziemskiej o 1,7 mld oraz jednoczesnej ekspansji gospodarczej, która - jak się przewiduje - zapewni do roku 2035 niemal podwojenie światowej produkcji dóbr i usług.

Według BP, spośród paliw kopalnych najszybciej rosnąć będzie zużycie gazu ziemnego - średnio o 1,9 proc. rocznie. Dla węgla i ropy wskaźniki te wyniosą odpowiednio 1,1 i 0,9 proc. Sektor energii odnawialnej cechuje się największą w całej branży energetycznej dynamiką wzrostu, ale jego udział w całości dostaw wyniesie w 2035 roku tylko 7 proc. w porównaniu z obecnymi 2 proc.

81 proc. łącznej globalnej produkcji energii ma wtedy przypadać na paliwa kopalne, reszta zaś na siłownie jądrowe i wodne oraz na energie odnawialne. Światowe zużycie energii zwiększy się do 2035 roku o 41 proc., ale aż 95 proc. wzrostu zapewnią państwa BRIC.

Prognoza BP wskazuje, że w związku z tym emisja dwutlenku węgla zwiększy się o 29 proc., do poziomu dwukrotnie wyższego niż w roku 1990. - _ Jest całkowicie jasne, że cele polityki klimatycznej nie będą mogły zostać osiągnięte _ - zaznaczył Ruehl.

Państwa grupy BRIC to Brazylia, Rosja, Indie i Chiny.

Czytaj więcej w Money.pl

Tagi: rynek paliw, bp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz