Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rynek pracy trudny i słaby. Ale bezrobocie nie straszy

0
Podziel się:

Aż 74 proc. Polaków źle ocenia sytuację na rynku pracy.

Rynek pracy trudny i słaby. Ale bezrobocie nie straszy
(gerenme/iStockphoto)

*Tylko co trzeci pracujący obawia się bezrobocia. 64 proc. zatrudnionych zachowuje spokój. Mimo tego, aż 74 proc. Polaków źle ocenia sytuację na rynku pracy. *

Jak podkreślają autorzy badania CBOS, od poprzedniego sondażu przeprowadzonego w marcu 2011 roku opinie na ten temat uległy minimalnym zmianom. Wówczas sytuację na ryku pracy źle oceniło 75 proc. ankietowanych, w tym 21 proc. uznało, że jest ona bardzo zła. 6 proc. respondentów uważało rok temu, że sytuacja na rynku pracy jest dobra, a 16 proc. twierdziło, że nie jest ani dobra, ani zła.

W tegorocznym badaniu negatywne opinie na temat rynku pracy w Polsce przeważały we wszystkich grupach społeczno-demograficznych. Najczęściej niezadowolenie wyrażają renciści (87 proc. opinii negatywnych), bezrobotni (86 proc.), osoby w wieku 55-64 lat (85 proc.), badani źle oceniający swoją sytuację materialną (85 proc.),mieszkańcy miast liczących 20-100 tys. ludności (83 proc.) oraz respondenci uzyskujący najniższe dochody per capita (82 proc.).

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/48/m86832.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zasilek;dla;bezrobotnych;do;zwrotu;slusznie,16,0,1051920.html) *Każą bezrobotnym oddawać zasiłek. Słusznie? * Urzędy mogą też żądać zwrotu kosztów szkolenia lub studiów.

Nieco lepiej sprawy dotyczące zatrudnienia oceniają przedstawiciele kadry kierowniczej i specjaliści wyższego szczebla (10 proc. pozytywnych opinii), pracownicy usług (9 proc.), badani w wieku 18-24 lata (9 proc.), mieszkańcy największych miast, osoby uzyskujące najwyższe dochody w przeliczeniu na osobę w gospodarstwie domowym oraz wyrażające zadowolenie ze swojej sytuacji materialnej (po 8 proc.).

Od roku w zasadzie nie zmieniły się przewidywania dotyczące rozwoju sytuacji na rynku pracy w najbliższym roku. 37 proc. ankietowanych (wzrost o 2 pkt proc.) przewiduje, że będzie się ona nadal pogarszać, 45 proc. jest zdania, że w ciągu roku sytuacja się nie zmieni. Optymiści, którzy uważają, że na rynku pracy będzie lepiej, stanowili 11 proc. badanych - podobnie jak w marcu 2011 roku.

Pesymizm w przewidywaniach dotyczących zmian na krajowym rynku pracy dominuje wśród pracowników administracyjno-biurowych (52 proc. spodziewa się pogorszenia), prywatnych przedsiębiorców (46 proc.), osób o dochodach per capita 500-750 zł (45 proc.), wśród najstarszych badanych (43 proc.).

Poprawy sytuacji, stosunkowo częściej niż inni, oczekują najmłodsi badani (18 proc.), w tym zwłaszcza uczniowie i studenci (25 proc.), a także pracownicy usług (21 proc.), osoby zadowolone ze swojej sytuacji materialnej (17 proc.) oraz robotnicy niewykwalifikowani (15 proc.).

Na pytanie, czy na lokalnym rynku pracy można znaleźć zatrudnienie, 45 proc. respondentów odpowiedziało, że trudno, a 30 proc., że można, ale to praca nieodpowiednia do kwalifikacji. 19 proc. ocenia, że nie ma żadnej pracy, natomiast 2 proc. uważa, że odpowiednie zajęcie można znaleźć bez problemów.

| Badanie przeprowadzono 8-14 marca br. na reprezentatywnej próbie losowej 1015 dorosłych mieszkańców Polski. |
| --- |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)