Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Ryszard Petru: Polsce grozi grecki scenariusz

Ryszard Petru: Polsce grozi grecki scenariusz

Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Program Rodzina 500 plus nie ma zapewnionych źródeł finansowania na kolejne lata, jeśli więc będzie działać w przyszłości, to „zabiją nas podatkami” – uważa Ryszard Petru, lider Nowoczesnej, który był gościem Kontrwywiadu w RMF.FM.

Petru powiedział, że Polsce grozi grecki scenariusz. Przypomniał, że Grecy mieli obiecane wysokie emerytury, ale w wyniku kryzysu nie mogli ich wypłacić. W Polsce rząd obiecuje pieniądze na dzieci, lecz nie przedstawił źródła finansowania tego programu. - 23 miliardy złotych, które ten program kosztuje - nie ma tych pieniędzy ani w 2017, ani w 2018, ani w 2019 roku. Wbrew ustawie o finansach publicznych, uważam, że została złamana – stwierdził lider Nowoczesnej. I dodał: - Program jest tylko na jeden rok i to od kwietnia, i to uwaga: finansowany z jednorazowej wpłaty, głównie z przetargu na częstotliwość komórkową.

Przypomniał, że pytał premier Szydło w Sejmie, czy będzie potrafiła powiedzieć Polakom, że pieniędzy nie będzie. A jeśli będą, to „zabiją nas podatkami” – dodał.

Lider Nowoczesnej dopytywany, powiedział, że skorzysta z programu Rodzina 500 plus. - Zgłosiliśmy poprawkę do ustawy, która wykluczałaby osoby najbogatsze. PiS ją odrzucił. Uważam, że dla zasady wszyscy powinni wziąć, dlatego że to się należy tak samo jak ulga w podatku od dzieci – powiedział w wywiadzie w RMF.FM. Dodał, że gdyby poprawka przeszła, to on pieniędzy na dzieci by nie wziął.

Zdaniem Petru, pieniądze w ramach polityki prorodzinnej powinny być skierowane na wkład mieszkaniowy dla małżeństw, które chcą mieć dzieci. - Chodzi o to, żeby dać wsparcie na zakup mieszkania albo na wynajem osobom, które planują dzieci i potem państwo im ten wkład umarza - tłumaczył. Sam program Rodzina 500 plus jego zdaniem powinien być zmieniony tak, by trafiał do osób, które go potrzebują, a grupa osób najbogatszych do takich nie należy. Ważne dla polityki prorodzinnej są też, jak podkreślał, szkoły, żłobki i możliwość łączenia pracy z wychowaniem dzieci.

- Jeżeli chodzi o 500+ czy tego typu rozwiązania, to rządzący mają prawo przyjmować większością głosów, natomiast powinni brać pod uwagę chociażby takie rozwiązania, jak ustawa o finansach publicznych, która wymaga od rządu 10-letniego finansowania. Natomiast w tej drugiej kwestii, ja chcę zwrócić uwagę na to, że w połowie marca możemy mieć do czynienia z poważnym kryzysem konstytucyjnym – uważa Petru.

Jeśli bowiem Trybunał Konstytucyjny orzeknie, że „ustawa naprawcza”, mająca skończyć spór wokół TK, jest sprzeczna z Konstytucją, a rząd nie będzie chciał zrealizować wyroku Trybunału, to „jedyną formą protestu jest protest na ulicy, bo w Sejmie jest on nieskuteczny” – powiedział Ryszard Petru.

Lider Nowoczesnej nie krył swoich ambicji politycznych. - Nie sądzę, aby wybory prezydenckie zostały przyspieszone, a parlamentarne być może, w związku z tym tutaj chyba dylemat jest dosyć oczywisty. Będę startował w wyborach parlamentarnych jako kandydat na premiera - powiedział w RMF.FM.

 

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
przemo1973
178.36.248.* 2016-02-17 20:50
a ja sie pytam kiedy u mojej córki w szkole pojawią sie w toaletach mydło i ręcznik, że o toaletowym nie wspomnę. Czy program 500 plus oddali remont śmierdzącej toalety w szkole na nastepne 50lat? NIe zdawałem sobie sprawy że w szkołach nie mam mydła i ręczników dopóki moja córka nie poszła do 1 klasy. Jak my mamy gonić zachód jak nie mamy załatwionych najbardziej prozaicznych spraw.
kurde
95.108.51.* 2016-02-17 20:28
Za komuny facet ukradl wieksza ilosc wegla.Wiec zeby byc bespiecznym przepisal caly majatek na zone.Oczywiscie za kradziez mial sprawe sadowa i dostal 10 lat.Zona jak to zona ,jaklis czas go odwiedzala wiezieniu.Ale ze mial dobra opinie wieznia i doszla amnestia ,wiec juz po 6-ciu latach wyszedl na wolnosc.Jakiez bylo jego zdziwienie jak dowiedzial sie ze zona ma innego faceta,zyja sobie jak dwa ptaszki,on nie moze zamieszkac w domu bo go nie ma,.wiec bezdomny.Ale ze mial dobrego kolege i ten mu zalatwil (bo bardzo trudno bylo wiezniowi dostac prace)prace i hotel robotniczy -w energetyce stawial slupy elektryczne..Mowil ze zona go podczas wizyt tak zapewniala ,ze go tak strasznie kocha zeby byl spokojny-i byl!!!-bezdomnym.
scenariusz
Fot. Beata Zawrzel/REPORTER

Program Rodzina 500 plus nie ma zapewnionych źródeł
jan375
86.7.255.* 2016-02-17 20:21
Polsce od dawna zagraża Petru, zamiast pracować nad tym jak rozwiązywać problemy jedyne co robi to krytykuje.
Zobacz więcej komentarzy (68)