Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd: 5 lat na decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń społecznych

0
Podziel się:

- Rząd chce by decyzja zobowiązująca do zwrotu kwoty nienależnie pobranych świadczeń, np. zasiłku chorobowego, macierzyńskiego czy opiekuńczego, nie mogła być wydana przez ZUS i KRUS później niż w terminie 5 lat od ostatniego dnia, za który pobrano nienależne świadczenie.

Rząd: 5 lat na decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń społecznych
(Jacek Bereźnicki)

Takie ograniczenie znalazło się w projekcie nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych przyjętym we wtorek przez Radę Ministrów.

"Rozwiązanie to będzie korzystne dla świadczeniobiorców, bo roszczenia ZUS i KRUS, dotyczące nienależnie pobranych świadczeń, zostaną ograniczone w czasie. Regulacja taka powinna poprawić zaufanie obywateli do państwa" - napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu rządu.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami należności z tytułu świadczeń pobranych niezgodnie z prawem przedawniają się po 10 latach, licząc od dnia uprawomocnienia się decyzji ustalającej te należności. Oznacza to, że ZUS i KRUS nie są ograniczone jakimkolwiek terminem do wydania decyzji zobowiązującej do zwrotu nienależnie pobranych świadczeń.

Projekt noweli przygotowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Nowa regulacja ma wejść w życie po 14 dniach o daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

kraj
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)