Notowania

motoryzacja
12.05.2018 08:06

Rząd dopłaci do aut elektrycznych. Po 25 tys. zł na pojazd

W kolejnych latach wysokość wparcia będzie zależna od potrzeb klientów i kształtowania się rynku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JACEK DOMINSKI/REPORTER)
Do tej pory rząd nie przewidywał dopłat do osobowych samochodów elektrycznych.

Minister Energii już w przyszłym roku chciałby dopłacać do zakupu samochodów elektrycznych. Wsparcie miałoby objąć na początek kilkadziesiąt tysięcy pojazdów rocznie. Z zestawienia przygotowanego przez portal WysokieNapiecie.pl wynika, że byłaby to jedna z lepszych ofert w Europie.

W czwartek Sejm przegłosował dalsze prace nad ustawą wprowadzającą opłatę emisyjną od benzyny i oleju napędowego (8 gr netto na litrze). Pieniądze z opłaty i trzech innych źródeł mają trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (na walkę z zanieczyszczeniem powietrza) oraz nowotworzonego Fundusz Niskoemisyjnego Transportu.

– W ramach tego funduszu planujemy dofinansowanie zakupu kilkudziesięciu tysięcy samochodów elektrycznych wraz z budową ok. 20 tys. punktów ładowania w całym kraju. W 2019 r. dopłaty do zakupu samochodu elektrycznego mogą już wynieść ok. 25 tys. zł na pojazd. W kolejnych latach wysokość wparcia będzie zależna od potrzeb klientów i kształtowania się rynku – poinformował podczas pierwszego czytania projektu ustawy minister energii Krzysztof Tchórzewski.

Samochody elektryczne z przywilejami. Dostaną zielone tablice rejestracyjne

Oświadczenie ministra zaskoczyło nawet jego współpracowników. Pytani przez dziennikarzy WysokieNapiecie.pl o szczegóły, nie byli wczoraj w stanie skomentować tej zapowiedzi. Do tej pory rząd nie przewidywał dopłat do osobowych samochodów elektrycznych, choć możliwość taką otwiera procedowana właśnie ustawa.

Z opublikowanych tydzień temu danych wynika, że Polska jest się na przedostatnim miejscu w UE pod względem rejestracji nowych aut elektrycznych w przeliczeniu na liczbę mieszkańców lub liczbę rejestracji i nowych aut spalinowych.

Dzisiaj samochody elektryczne kosztują zwykle od 50 proc do 100 proc. więcej, niż porównywalne do nich wersje spalinowe. Europejski Fundusz Leasingowy wyliczył pod koniec ubiegłego roku, że przy dwukrotnie droższym modelu auta elektrycznego jego użytkowanie przez 3 lata kosztuje o 28 proc. więcej, niż wersji spalinowej, chociaż – przy założeniu wysokiej wartości rezydualnej auta (utrzymaniu jego wysokiej ceny po pierwszych trzech latach) – różnica może się praktycznie całkowicie zatrzeć.

A jak proponowane przez ministra energii dopłaty wyglądałyby na tle subsydiów proponowanych w innych państwach? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl

* Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl *

Tagi: motoryzacja, samochody elektryczne, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-05-2018

JacekDopłacanie bogatym nową strategia rządu. Samochody elektryczne mają gigantyczne ceny i absurdalną wręcz utratę wartości. Dopłacanie do tej fanaberii … Czytaj całość

14-05-2018

inż. Mamoń[QUOTE] Rząd dopłaci do aut elektrycznych [/QUOTE] Rząd ??? Kiedy wreszcie ci pismacy zaczną nazywać sprawy po imieniu. To MY WSZYSCY zrobimy zrzutkę. … Czytaj całość

12-05-2018

dompo co mam kupować dwa razy droższe auto którego utrzymanie wyniesie więcej niż normalnego auta spalinowego? gdzie tu sens i logika?

Rozwiń komentarze (220)