Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Rząd pracuje nad waloryzacją kontraktów na budowę dróg. Rosnące ceny dobijają firmy

15
Podziel się:

Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych. To konieczne ze względu na wzrost cen na rynku – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapewnił o współpracy w tym zakresie z wykonawcami.

Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych - mówi minister Adamczyk
Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych - mówi minister Adamczyk (Aleksander Koźmiński)

Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych. To konieczne ze względu na wzrost cen na rynku – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapewnił o współpracy w tym zakresie z wykonawcami.

Adamczyk był pytany przez PAP o postulowane od miesięcy przez przedstawicieli branży budownictwa drogowego i kolejowego rozwiązanie umożliwiające realne waloryzowanie zawartych już i przyszłych kontraktów.

Minister powiedział, że problemowi przygląda się zespół w Ministerstwie Infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz eksperci międzyresortowi. O podjęciu takich analiz minister informował już w pierwszej połowie tego roku.

W związku z nieustającym wzrostem cen kluczowych materiałów budowlanych oraz kosztów pracy realizacja kontraktów za ceny określone w umowach zawartych nierzadko wiele miesięcy temu jest zwyczajnie nieopłacalne. Resort boi się, że konieczność dokładania do realizacji umów może doprowadzić do tego, że część firm zbankrutuje – informuje PAP.

Zobacz także: Ziobro chce bronić podwykonawców budowlanki. Ekspert: "Takie przepisy już są"

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz przypominał, że część umów przewiduje górny pułap waloryzacji na poziomie najwyżej 1 proc. przy zastosowaniu wskaźników opracowanych przez GUS: wskaźnika cen obiektów drogowych oraz wskaźnika cen obiektów mostowych.

Nie satysfakcjonuje to wykonawców, którzy chcieliby negocjować z inwestorem waloryzację swego wynagrodzenia.

Wiceszef MI zastrzegł, że według resortu zastosowanie mechanizmów wcześniejszych, niż wynikałoby to z warunków kontraktowych, a także większych, bo uwzględniających waloryzację wypłat na rzecz wykonawców, powinno być poprzedzone analizą, czy jest to zgodne z obecnymi przepisami.

Przed miesiącem główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski sygnalizował w rozmowie z PAP zahamowanie tendencji wzrostowej cen materiałów budowlanych, niebędące jednak równoznaczne ze spadkiem cen na rynku budowlanym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

inwestycje
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(15)
Stefan
6 lat temu
Miało być tyle nowych dróg CZYLI TO PUSTE SŁOWA, COFAMY SIĘ DO KOŃCA KADENCJI PIC - ermanow WSZYSTKIE DROGI I AUTOSTRADY BĘDĄ WYBRUKOWANE "KOCIMI ŁBAMI" NIECH NAM ŻYJE PARTIA "PIC"
piada
6 lat temu
KOMUNA tak ma non stop walczy z brakami pieniędzmi podatników
kasz3
6 lat temu
przecież pis miał budować 2 x taniej i 3 x szybciej ,a ci nieudacznicy budują drożej i dłuzej
asia
6 lat temu
Za rządów PIS budownictwo będzie upadało. Firmy będą odchodziły z placu budów.
miro 89
6 lat temu
Drodzy Państwo, waloryzacje umów muszą być, bo większość kontraktów jest podpisana z koleżkami i przyjaciółmi obecnie rządzących, więc jak wymiana firm. Chyba, że zaprzyjaźniona firma, nazywająca się, dajmy na to STALBUD, zmieni nazwę na BUDSTAL i wszystko gra.