Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd pracuje nad waloryzacją kontraktów na budowę dróg. Rosnące ceny dobijają firmy

Rząd pracuje nad waloryzacją kontraktów na budowę dróg. Rosnące ceny dobijają firmy

Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych - mówi minister Adamczyk Fot. Aleksander Koźmiński
Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych - mówi minister Adamczyk

Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych. To konieczne ze względu na wzrost cen na rynku – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapewnił o współpracy w tym zakresie z wykonawcami.

Adamczyk był pytany przez PAP o postulowane od miesięcy przez przedstawicieli branży budownictwa drogowego i kolejowego rozwiązanie umożliwiające realne waloryzowanie zawartych już i przyszłych kontraktów.

Minister powiedział, że problemowi przygląda się zespół w Ministerstwie Infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz eksperci międzyresortowi. O podjęciu takich analiz minister informował już w pierwszej połowie tego roku.

W związku z nieustającym wzrostem cen kluczowych materiałów budowlanych oraz kosztów pracy realizacja kontraktów za ceny określone w umowach zawartych nierzadko wiele miesięcy temu jest zwyczajnie nieopłacalne. Resort boi się, że konieczność dokładania do realizacji umów może doprowadzić do tego, że część firm zbankrutuje – informuje PAP.

Ziobro chce bronić podwykonawców budowlanki. Ekspert: "Takie przepisy już są"


 

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz przypominał, że część umów przewiduje górny pułap waloryzacji na poziomie najwyżej 1 proc. przy zastosowaniu wskaźników opracowanych przez GUS: wskaźnika cen obiektów drogowych oraz wskaźnika cen obiektów mostowych.

Nie satysfakcjonuje to wykonawców, którzy chcieliby negocjować z inwestorem waloryzację swego wynagrodzenia.

Czytaj też: Do końca 2018 GDDKiA ogłosi przetargi na 138 km dróg

Wiceszef MI zastrzegł, że według resortu zastosowanie mechanizmów wcześniejszych, niż wynikałoby to z warunków kontraktowych, a także większych, bo uwzględniających waloryzację wypłat na rzecz wykonawców, powinno być poprzedzone analizą, czy jest to zgodne z obecnymi przepisami.

Przed miesiącem główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski sygnalizował w rozmowie z PAP zahamowanie tendencji wzrostowej cen materiałów budowlanych, niebędące jednak równoznaczne ze spadkiem cen na rynku budowlanym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
Stefan
2018-10-14 08:57
Miało być tyle nowych dróg CZYLI TO PUSTE SŁOWA, COFAMY SIĘ DO KOŃCA KADENCJI PIC - ermanow WSZYSTKIE DROGI I AUTOSTRADY BĘDĄ WYBRUKOWANE "KOCIMI ŁBAMI" NIECH NAM ŻYJE PARTIA "PIC"
piada
2018-10-13 16:05
KOMUNA tak ma non stop walczy z brakami pieniędzmi podatników
kasz3
2018-10-13 15:26
przecież pis miał budować 2 x taniej i 3 x szybciej ,a ci nieudacznicy budują drożej i dłuzej
Pokaż wszystkie komentarze (15)