Notowania

Rząd pracuje nad waloryzacją kontraktów na budowę dróg. Rosnące ceny dobijają firmy

Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych. To konieczne ze względu na wzrost cen na rynku – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapewnił o współpracy w tym zakresie z wykonawcami.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Aleksander Koźmiński)
Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych - mówi minister Adamczyk

Trwają prace nad rozwiązaniami dotyczącymi waloryzacji kontraktów infrastrukturalnych. To konieczne ze względu na wzrost cen na rynku – poinformował minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zapewnił o współpracy w tym zakresie z wykonawcami.

Adamczyk był pytany przez PAP o postulowane od miesięcy przez przedstawicieli branży budownictwa drogowego i kolejowego rozwiązanie umożliwiające realne waloryzowanie zawartych już i przyszłych kontraktów.

Minister powiedział, że problemowi przygląda się zespół w Ministerstwie Infrastruktury, Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz eksperci międzyresortowi. O podjęciu takich analiz minister informował już w pierwszej połowie tego roku.

W związku z nieustającym wzrostem cen kluczowych materiałów budowlanych oraz kosztów pracy realizacja kontraktów za ceny określone w umowach zawartych nierzadko wiele miesięcy temu jest zwyczajnie nieopłacalne. Resort boi się, że konieczność dokładania do realizacji umów może doprowadzić do tego, że część firm zbankrutuje – informuje PAP.

Ziobro chce bronić podwykonawców budowlanki. Ekspert: "Takie przepisy już są"

Wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz przypominał, że część umów przewiduje górny pułap waloryzacji na poziomie najwyżej 1 proc. przy zastosowaniu wskaźników opracowanych przez GUS: wskaźnika cen obiektów drogowych oraz wskaźnika cen obiektów mostowych.

Nie satysfakcjonuje to wykonawców, którzy chcieliby negocjować z inwestorem waloryzację swego wynagrodzenia.

Wiceszef MI zastrzegł, że według resortu zastosowanie mechanizmów wcześniejszych, niż wynikałoby to z warunków kontraktowych, a także większych, bo uwzględniających waloryzację wypłat na rzecz wykonawców, powinno być poprzedzone analizą, czy jest to zgodne z obecnymi przepisami.

Przed miesiącem główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich Łukasz Kozłowski sygnalizował w rozmowie z PAP zahamowanie tendencji wzrostowej cen materiałów budowlanych, niebędące jednak równoznaczne ze spadkiem cen na rynku budowlanym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: budowa dróg, inwestycje, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
11-10-2018

KarolAle na początek rewaloryzacja kasy ktora poszla do Rydzyka. Tam tez koszty wzrosly.

11-10-2018

B52normalna firma podpisuje umowę jeśli ima gwarantowane ceny od dostawców a cudotwórcy liczą na drapane dobrze że są kary umowne cienkie bolki z taczką … Czytaj całość

11-10-2018

marcelooPodpisales sie pod kwitem. Nie dales rady. To wypad. I jeszcze kare umowna plac. A nie placzesz, ze to wina inflacji, podwyzek i cen pracy. Ludzie w … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)