Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Rząd szykuje się do walki z chińskim kolosem. Ceny wzrosną

Rząd szykuje się do walki z chińskim kolosem. Ceny wzrosną

Prezes Aliexpress Jack Ma to dziś najbogatszy Chińczyk. Fot. AFP/EAST NEWS
Prezes Aliexpress Jack Ma to dziś najbogatszy Chińczyk.

Zakupy w internetowym sklepie chińskiego giganta Aliexpress można łatwo odchudzić o VAT. Ministerstwo Finansów szuka sposobu na ukrócenie tego procederu. Ale chce to zrobić tak, by nie zniechęcić Polaków do chińskiego serwisu. Rząd chce dbać o dobre relacje z Chińczykami, bo dzięki temu może liczyć na współpracę gospodarczą.

Jak pisze "Puls Biznesu", robiąc zakupy na Aliexpress, można w łatwy sposób obejść obowiązek zapłacenia VAT-u. Jest to możliwe, jeśli zadeklarujemy, że zamówiony produkt jest wart mniej niż 22 euro (lub 45 euro, jeśli zadeklarujemy, że jest to "prezent"). Dotyczy to niemal wszystkich krajów unijnych, za wyjątkiem Polski i Francji. U nas taki przepis nie obowiązuje i VAT teoretycznie trzeba zapłacić zawsze.

Mimo to skarbówka - jak pisze "PB" - przymyka oko na fakt, że Polacy deklarują niską zawartość paczki i VAT-u nie płacą. Przynajmniej na razie. Według informacji gazety Ministerstwo Finansów rozważa różne koncepcje ukrócenia tego procederu. Chce to jednak zrobić tak, by nie zniechęcić Polaków do robienia zakupów na stronie chińskiego giganta. To dziś ogromna grupa 4-5 milionów ludzi, na których zarabiają firmy z Państwa Środka.

Zobacz też: E-handel. Sklepy internetowe na celowniku fiskusa

 

 

Rząd nie chce pozbawiać Chińczyków polskich klientów, bo - tak jak cała Europa - liczy na dobre relacje gospodarcze z Pekinem. Chiny inwestują w Europie coraz więcej i ten trend będzie się nasilał. Powstać ma nowy jedwabny szlak, korytarz handlowy z Azji na Stary Kontynent. Polska chce na tym skorzystać.

- Potrzebne jest narzędzie informatyczne, proste do obsługi dla aparatu skarbowego i kupującego. Nabywca deklarowałby wartość sprowadzanego towaru, a system weryfikowałby poprawność danych, linkując do internetowego sklepu - mówi rozmówca "PB".

Czytaj także
Polecane galerie
Bieznar
2018-03-24 08:23
Zdrowo ich poje....lo, skoro tylko w Polsce i Francji jest taki podatek, to znaczy że ich popieprzylo, jeśli będę to respektować. Lepiej będzie już kiedyś tylko otwierać firme w Czechach, ale serio się tam przeprowadzić bo będzie taniej zamawiać towar z Chin,gdzie aktualnie produkowana jest cala elektronika. Co za tym idzie Nawet zakup czegoś od Czecha będzie tańszy niż zakup od Polaka, bo on będzie miał możliwość kupienia tego taniej bez VATu. Patologia
VATowiec
2018-03-23 18:04
VAT płaci firma działająca na terenie kraju. W przypadku zakupu z zagranicy firma pośrednicząca kupuje towary bez podatków i dopiero dolicza VAT, gdy przedmiot idzie do użytkownika końcowego. W przypadku zakupu za granicą przez użytkownika indywidualnego VATu nie powinno się doliczać, ponieważ równie dobrze mógłby mu ktoś jadący do Chin towar ten przywieźć. Zakup przez firmę to co innego.

Czy wreszcie w Polsce zrozumieją, że dokręcanie śruby podatkowej w końcu spowoduje krach gospodarki na całego, tak, jak George Bush rozpętał piekło perskie i natychmiast doszło do recesji?

Krzywa Laffera coś mówi?
Krzywa Rostowskiego?
Behoston
2018-03-23 15:25
Jak to Polacy deklarują? Autor nie ma chyba bladego pojęcia o tym, jak wygląda taki proces. To nadawca określa wartość.
Pokaż wszystkie komentarze (120)