Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd będzie wspierał rodziny

0
Podziel się:

17 mld zł w ciągu siedmiu lat. Tyle będzie kosztować zaprezentowany dziś rządowy program polityki prorodzinnej.

Rząd będzie wspierał rodziny

"Polityka prorodzinna jest ważna nie tylko dla rodziny, ma dążyć do zapewnienia trwania narodu jako całości" - powiedział premier Jarosław Kaczyński, który razem z wiceminister pracy i polityki społecznej Joanną Kluzik-Rostkowską prezentuje rządowy program polityki prorodzinnej.

Premier poinformował, że program uzyskał akceptację ministerstwa finansów. Jak ocenił, program jest "obszerny, komplementarny (...) spójny i odnosi się w sposób konsekwentny do jednego zadania - poprawy losu polskich rodzin, poprawy losu takiego, by to sprzyjało przychodzeniu na świat i wychowywaniu dzieci".

Joanna Kluzik-Rostkowska zapowiedziała w czwartek, że przez najbliższy miesiąc będzie trwała dyskusja nad założeniami rządowego programu polityki rodzinnej. Jak dodała, oczekuje na głosy m.in. od organizacji pozarządowych i związków zawodowych.

Program przewiduje m.in. stopniowe wydłużenie urlopów macierzyńskich o 8 tygodni i uzależnienie wysokości kwoty wolnej w PIT od liczby osób w rodzinie, zgodnie z zasadą, że im więcej osób na utrzymaniu podatnika, tym większa kwota wolna.

Rząd proponuje zwiększenie ulgi podatkowej z tytułu wychowywania dzieci docelowo do 500 zł, na każde dziecko w rodzinie. Wśród propozycji jest też podniesienie w 2011 r. do kwoty przeciętnego wynagrodzenia podstawy naliczania składek emerytalnych i rentowych opłacanych przez budżet państwa za osoby pozostające na urlopach wychowawczych oraz zwolnienie pracodawcy ze składki na Fundusz Pracy za osoby (jedno z rodziców) wychowujące dzieci.

Rząd chciałby też dodatkowego zabezpieczenia niepracującego małżonka (głównie kobiet) przez uznanie, że kapitał gromadzony na emeryturę jest majątkiem wspólnym małżonków.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)