Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd Ewy Kopacz odbył pierwsze posiedzenie

0
Podziel się:

Nowy gabinet rozpoczął pracę od rozpatrywania projektu ustawy budżetowej na 2015 rok.

Rząd Ewy Kopacz odbył pierwsze posiedzenie
(PAP/Radek Pietruszka)

Rada Ministrów zapoznała się z informacją ministra finansów Mateusza Szczurka dotyczącą budżetu państwa na rok 2015. Projekt ustawy budżetowej na 2015 r. będzie rozpatrzony jutro na specjalnym posiedzeniu rządu.

Aktualizacja: 12.30

Zgodnie z dokumentem przyjętym wstępnie przez gabinet Donalda Tuska na początku września, deficyt w przyszłym roku ma nie przekroczyć 46 mld 80 mln zł. Dochody budżetu państwa zaplanowano w wysokości 297 mld 252 mln 925 tys. zł, a wydatki 343 mld 332 mln 925 tys. zł.

Projekt zakłada, że wzrost PKB w 2015 r. wyniesie w ujęciu realnym 3,4 proc., a średnioroczna inflacja - 1,2 proc. Przewidziano nominalny wzrost wynagrodzeń w gospodarce narodowej o 4,3 proc., wzrost zatrudnienia w gospodarce narodowej o 0,8 proc., wzrost spożycia prywatnego w ujęciu nominalnym o 4,2 proc.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/108/m321132.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nowy;rzad;zaprzysiezony;jego;najwieksze;wyzwania;to;obietnice;donalda;tuska;i;zimna;wojna;z;rosja,90,0,1621082.html) *Oto, co Ewa Kopacz powinna powiedzieć w expose * Money.pl przygotował zestaw spraw, które musi i powinna zrobić szefowa zaprzysiężonego rządu.
Najistotniejszą zmianą systemową, której efekty wpłyną na budżety gospodarstw domowych i przyszłoroczny poziom dochodów budżetu państwa z PIT ma być zwiększenie o 20 proc. ulgi podatkowej na wychowanie trzeciego i kolejnego dziecka oraz umożliwienie skorzystania z pełnej kwoty ulgi tym osobom, które dotychczas wykazywały zbyt mały podatek, aby w pełni rozliczyć przysługującą ulgę.

Zgodnie z konstytucją projekt powinien trafić do Sejmu do końca września. Jeżeli w ciągu czterech miesięcy od dnia przedłożenia Sejmowi projektu budżetu uchwalona ustawa nie zostanie przedstawiona prezydentowi do podpisu, może on w ciągu 14 dni zarządzić skrócenie kadencji Sejmu.

Ponadto na dzisiejszym posiedzeniu Rada Ministrów wysłuchała informacji o aktualnej sytuacji w zakresie bezpieczeństwa państwa w szczególności w kontekście sytuacji na Ukrainie, którą przedstawił minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak.

Czytaj więcej w Money.pl
"Celem nowego rządu są porządki w PO" _ - Prawdopodobny skład przyszłej Rady Ministrów pokazuje, że jej celem jest przede wszystkim uporządkowanie sytuacji w PO _- uważa lider Twojego Ruchu.
Niepewny los wojewodów. Halicki zrobi przegląd Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji, zapowiedział przegląd szefów regionów.
Polski Sejm czekają bardzo duże zmiany Konieczny jest nie tylko wybór nowego marszałka Sejmu, ale też wicemarszałka Izby i szefów dwóch komisji sejmowych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)