Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd folguje bankom, ma być łatwiej o kredyt

0
Podziel się:

Proponowane zmiany w prawie, mają usunąć bariery i obciążenia administracyjne co ma pozwolić na obniżenie ceny usług bankowych.

Rząd folguje bankom, ma być łatwiej o kredyt
(Amaxim/Dreamstime)
bEISVINx

Banki będą mieć mniej obciążeń administracyjnych i obowiązków informacyjnych, łatwiej skorzystają z usług outsourcingu. Rozwiązania takie przewiduje przyjęty przez rząd projekt nowelizacji prawa bankowego - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.

_ Proponowany projekt ma na celu dostosowanie obecnie obowiązujących przepisów, określających zasady i warunki powierzania przez banki przedsiębiorcom czynności z zakresu działalności bankowej, do aktualnie istniejących potrzeb rynku finansowego _ - napisano w komunikacie CIR.

Według służb prasowych rządu projektowane przepisy usuwają bariery i obciążenia administracyjne, w tym niektóre obowiązki informacyjne banków oraz wprowadzają udogodnienia w korzystaniu z instytucji outsourcingu. _ Jednocześnie nowe rozwiązania zapewniają właściwy nadzór nad wykonywaniem powierzonych przez bank czynności _ - zaznaczono w komunikacie.

bEISVINz

[ ( http://static1.money.pl/i/h/225/t86753.jpg ) ] (http://www.money.pl/banki/wiadomosci/artykul/ponad;2;miliony;polakow;ma;klopoty;z;dlugami,141,0,787085.html) Ponad 2 miliony Polaków ma kłopoty z długami
Według rządu przewidziane w projekcie rozwiązania powinny wpłynąć na obniżenie kosztów działalności banków, a w konsekwencji na niższe ceny usług bankowych i większą dostępność kredytów dla osób fizycznych, mikroprzedsiębiorców i małych przedsiębiorców.

CIR poinformowało, że projekt rozszerza definicję przedsiębiorcy, _ tak aby możliwe było powierzanie czynności osobom fizycznym, będącym wspólnikami spółek cywilnych _.

Rozszerzono ponadto ustawowy katalog czynności, _ których powierzenie do wykonywania przedsiębiorcy lub przedsiębiorcy zagranicznemu nie wymaga zezwolenia KNF (Komisji Nadzoru Finansowego) _. Ograniczono także wymóg powierzania przez banki czynności przedsiębiorcom na podstawie umowy agencyjnej.

W dokumencie uregulowano też zasady i warunki _ powierzenia przez przedsiębiorcę, będącego stroną umowy zawartej z bankiem, innemu przedsiębiorcy wykonywania określonych czynności objętych umową outsourcingu (tzw. podoutsourcing) _.

bEISVINF

Zmniejszono także obowiązki informacyjne banku w związku z zawarciem umowy outsourcingu. CIR wyjaśnił, że chodzi o _ zastąpienie obowiązku zawiadamiania KNF o zamiarze zawarcia umowy outsourcingu, wymogiem prowadzenia przez bank ewidencji tego typu umów _.

Zmiany dotyczą także przepisów o tzw. outsourcingu zagranicznym. Zgodnie z proponowaną zmianą nie będzie potrzebne zezwolenie w przypadku umów przewidujących, że powierzone czynności będą wykonywane na terytorium państwa będącego członkiem Unii Europejskiej.

Czytaj w Money.pl

bEISVIOa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)