Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Rząd obniża deficyt. "To bez znaczenia"

0
Podziel się

Ministrowie mają dziś przyjąć ustawę budżetową. Wczoraj rząd zdecydował, że deficyt wyniesie 35 miliardów złotych.

Rząd obniża deficyt. "To bez znaczenia"
(kprm.gov.pl)
bEizxWKZ

Minister Jacek Rostowski planuje w przyszłym roku deficyt mniejszy niż mówiły pierwsze założenia. Analityk firmy doradczej AZ Finanse Paweł Cymcyk uważa, że jest to bez znaczenia dla polskiej gospodarki.

W założeniach ustawy budżetowej na 2012 rok znalazł się zapis mówiący o 35-miliardowym deficycie, czyli o 2 miliardy niższym niż wcześniej zakładano. Według Pawła Cymcyka, zmiana ma jednak wyłącznie charakter statystyczny, bo nie wiąże się z poprawą stanu finansów publicznych.

- _ Niższy deficyt budżetowy na 2012 rok nic nie oznacza dla rynków finansowych. W tej chwili inwestorzy światowi i krajowi patrzą na deficyt finansów publicznych, a ten jest dużo większy i nic nie wskazuje na to, by w przyszłym roku miałoby zabraknąć mniej pieniędzy _ - mówi analityk.

bEizxWLb

POSŁUCHAJ PAWŁA CYMCYKA:

Według eksperta, sytuację finansową kraju poprawiłyby gruntowne reformy, jak podwyższenie wieku emerytalnego, czy ograniczenie przywilejów niektórych grup społecznych, ale do przeprowadzenia takich zmian nie ma woli politycznej.

Co planuje rada ministrów

Premier do późnych godzin wieczornych rozmawiał wczoraj z ministrem finansów Jackiem Rostowskim i przedstawicielami resortów na temat założeń przyszłorocznego budżetu. Rząd dziś ma przyjąć ustawę budżetową.

Według wyliczeń ministerstwa finansów, deficyt w 2012 roku ma wynieść 35 miliardów złotych, czyli o 2 miliardy mniej, niż wcześniej zakładano. Resort informuje, że ze względu na sytuację finansów publicznych plan przyszłorocznego budżetu zakłada znaczne oszczędności.

bEizxWLh

Tnąc wydatki w tym roku, rząd wprowadził między innymi regułę wydatkową, czyli ograniczenie wzrostu wydatków do 1 procent powyżej inflacji, zamroził progi podatkowe, podniósł akcyzę na papierosy i zniósł ulgę na biokomponenty w paliwach.

W założeniach przyszłorocznego budżetu zapisano dochody wynoszące blisko 293 miliardy złotych, wydatki na poziomie prawie 328 miliardów i 35-miliardowy deficyt. Wzrost PKB powinien wynieść 4 procent, a inflacja 2,8 procent.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/72/t136008.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/dziura;w;kasie;panstwa;siegnie;35;mld;znamy;zalozenia;budzetowe;na;2012;rok,203,0,822987.html) Dziura w kasie państwa sięgnie 35 mld. Znamy założenia budżetowe na 2012 rok Wpływy z prywatyzacji będą o 5 mld złotych niższe niż w tym roku. Bezrobocie nie spadnie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t135937.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/wieloletni;plan;finansowy;rzad;dazy;do;podniesienia;cit,37,0,811045.html) Wieloletni Plan Finansowy: Rząd dąży do podniesienia CIT Money.pl jako pierwszy przeprowadził analizę ekonomiczną Wieloletniego Planu Finansowego Państwa. Dochody tylko z podatku CIT w 2014 r. mają być o ponad 90 procent wyższe niż w 2010.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/121/t130681.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szkodliwe;rozporzadzenie;rostowskiego,247,0,793591.html) Szkodliwe rozporządzenie Rostowskiego Jakubiak: _ Jeśli premier nie wycofa rozporządzenia, samorządy będą je skarżyć do Trybunału Konstytucyjnego _.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/t124015.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/czujko;rzad;podnosi;podatki;i;skubie;nas;do;golasa,145,0,728209.html) Czujko: Rząd podnosi podatki i skubie nas do golasa Partie rządzące przeprowadziły w Sejmie legislacyjną ofensywę, która odbije się na naszych kieszeniach. Ministrowie nie potrafią ratować długu publicznego inaczej niż przez łupienie społeczeństwa.
bEizxWLC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)