Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd planuje dziurę budżetową: 30 mld złotych

0
Podziel się:

Sytuację mają uratować większe wpływy z podatków - nawet o 10 miliardów.

Rząd planuje dziurę budżetową: 30 mld złotych
(reiner.kraft/CC/Flickr)

W przyszłym roku polska gospodarka będzie się rozwijała nawet w tempie 1 proc., a rząd zamierza zwiększyć dziurę w budżecie do co najmniej 30 miliardów złotych. Tak wynika ze wstępnych założeń do przyszłorocznego budżetu.

Dotarł do nich dziennik _ Polska _. Gazeta uważa, że zwiększenie - o blisko 3 miliardy złotych - dziury budżetowej ma na celu uchronienie przed jeszcze większym zadłużeniem ZUS, KRUS, NFZ i samorządów.

Dlatego rząd, jak podkreśla _ Polska _, w przyszłym roku zwiększy deficyt budżetu, zmniejszając tym samym deficyt całego sektora finansów i dług publiczny.

Według gazety rząd zakłada jednak, że przyszłoroczny budżet zostanie częściowo uratowany przez wzrost wpływów z podatków. W tym roku przy zakładanym 0,7 proc. wzroście PKB wpływy z podatków bezpośrednich i pośrednich sięgną prawdopodobnie około 204 miliardów złotych.

Eksperci szacują, że gdyby gospodarka rozwijała się w przyszłym roku w tempie 1 procenta,to budżet dostanie około 10 miliardów złotych dodatkowo z podatków. _ Polska _ podkreśla, że taka kwota nie rozwiąże jednak problemu wielkiej dziury budżetowej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)