Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rząd przerwał obrady. Tym się nie zajął

0
Podziel się:

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że wtorkowe posiedzenie rządu będzie kontynuowane za tydzień.

Rząd przerwał obrady. Tym się nie zajął
(Reporter Poland)

Centrum Informacyjne Rządu poinformowało, że wtorkowe posiedzenie rządu będzie kontynuowane za tydzień - 5 marca. Rada Ministrów miała zająć się m.in. nowelą ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną oraz nowelą ustawy o systemie oświaty.

Jak poinformował PAP rzecznik rządu Paweł Graś, wtorkowe posiedzenie rządu rozpoczęło się z opóźnieniem ze względu na wcześniejszą Radę Gabinetową. Posiedzenie Rady Ministrów rozpoczęło się po godz. 15, a nie jak zwykle po godz. 11.

W programie obrad była m.in. nowela ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną. Projekt przewiduje szereg regulacji prawnych odnoszących się do praw i obowiązków przedsiębiorców i konsumentów zawierających umowy na odległość, w tym za pomocą środków komunikacji elektronicznej (tj. m.in. w internecie).

Pierwotny projekt resortu cyfryzacji przewidywał zniesienie odpowiedzialności właścicieli wyszukiwarek za udostępnianie nielegalnych danych. Ta propozycja wzbudziła masowy protest środowisk twórczych, a także sprzeciw resortu kultury. Według ponad 470 twórców, którzy wystosowali w tej sprawie list do premiera Donalda Tuska, uchwalenie ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną w pierwotnym kształcie uczyniłoby z Polski _ raj dla portali pirackich z całego świata _.

We wtorek resort cyfryzacji wycofał się z pomysłu zniesienia odpowiedzialności właścicieli wyszukiwarek za umożliwianie dostępu do nielegalnych treści. _ - Zgodnie z zapowiedzią, ponownie rozważywszy racje różnych stron, przedłożyłem Radzie Ministrów projekt ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną bez kontrowersyjnego artykułu 12a _ - napisał w oświadczeniu minister cyfryzacji Michał Boni.

Rada Ministrów miała też zająć się nowelizacją ustawy o systemie oświaty. Głównym celem zmian jest systematyczne zwiększanie dostępności wychowania przedszkolnego, tak żeby 1 września 2016 roku zapewnić wszystkim dzieciom w wieku 3-5 lat wychowanie w przedszkolach - w których ustawowo zostanie ograniczona wysokość opłat pobieranych od rodziców za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego.

Jak podkreśla MEN, osiągnięcie tego celu spowoduje, że wskaźnik upowszechnienia wychowania przedszkolnego dzieci wieku 3-5 lat, w niedalekiej przyszłości będzie porównywalny ze wskaźnikami w innych krajach Unii Europejskiej (90 proc.). Zmiany mają też pozytywnie wpłynąć na zwiększenie udziału kobiet w rynku pracy, a w dalekiej perspektywie mogą korzystnie wpłynąć na poprawę wskaźników demograficznych.

Zgodnie z przyjętymi przez rząd założeniami do nowelizacji ustawy, budżet państwa przekaże gminom pieniądze na zwiększenie liczby miejsc i poprawę warunków wychowania przedszkolnego oraz zmniejszenie opłat, jakie ponoszą rodzice. Pieniądze będą przekazywane na dzieci w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w szkołach oraz innych formach wychowania przedszkolnego, w tym także na dzieci w placówkach prowadzonych przez podmioty niepubliczne.

Plan posiedzenia zakładał także, że ministrowie zajmą się założeniami do projektu ustawy o charakterystyce energetycznej budynków. Celem projektowanej ustawy jest udoskonalenie istniejącego systemu oceny energetycznej budynków.

Rada Ministrów miała też zająć projektem nowelizacji ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Przewidywana zmiana ma polegać na uzupełnieniu katalogu przypadków wyłączających stosowanie zasady przepracowania u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy w roku kalendarzowym - jako warunku nabycia prawa do wynagrodzenia rocznego - o wskazanie korzystania z urlopu macierzyńskiego.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące zapowiedzi na szczycie w sprawie euro Prezydent i premier naradzili się, jak zastąpić złotego unijną walutą. Padły terminy i daty.
PiS krytykuje premiera za zmiany w rządzie Z dużej chmury mały deszcz; to był i jest temat zastępczy - tak zmiany w rządzie, które ogłosił w środę premier, skomentował szef klubu PiS Mariusz Błaszczak.
Tusk wtedy ujawni, co będzie robił w przyszłości Premier zapowiedział, że wczesną wiosną odbędzie się posiedzenie Rady Krajowej PO, na którym - w kontekście wyborów szefa partii - poinformuje o swojej przyszłości w Platformie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)