Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Rząd przyjął aktualizację Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2013-2016

0
Podziel się:

To, zdaniem ministra finansów, ma doprowadzić do wzrostu płac.

Rząd przyjął aktualizację Wieloletniego Planu Finansowego Państwa na lata 2013-2016
(Iwanczuk/Reporter)

Deficyt na poziomie 3,5 procent PKB, z roku na rok coraz większy wzrost gospodarczy. Rząd przyjął Aktualizację Programu Konwergencji i Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2013-2016.

Minister finansów Jacek Rostowski mówił na konferencji prasowej, że w ubiegłym roku nie udało się osiągnąć deficytu sektora finansów publicznych w wysokości 3 i pół procent PKB. Obiecywał jednak, że w tym będzie inaczej.

- _ Przewidujemy 3,5 proc. deficytu sektora w relacji do PKB w tym roku, potem dalszy spadek lekki w przyszłym i potem deficyt na poziomie 1,6 punktu procentowego PKB już w 2016 roku. Wiąże się to z przyspieszeniem wzrostu gospodarczego. Wpierw dość powolnego - w przyszłym roku na poziomie 2,5 proc. w przyszłym roku, 3,8 w 2015 roku i 4,3 procent w 2016 roku _ - mówi Rostowski.

Wicepremier podkreślił, że elastyczne wydatki publiczne nie wzrosną więcej niż inflacja. - _ W ramach tych wydatków będziemy utrzymywali na tym samym poziomie nominalnym, z paroma wyjątkami, fundusze płac w administracji publicznej. To oczywiście nie znaczy, że płace nie mogą rosnąć. Aby jednak rosły, będą potrzebne oszczędności, wynikające z ograniczenia zatrudnienia _ - dodaje.

Minister poinformował, że obecna stawka VAT zostanie utrzymana na tym poziomie do 2016 roku. Jej automatyczne obniżenie zaplanowane jest na rok 2017. Nie wykluczył jednak, że jeśli sytuacja gospodarcza poprawi się, możliwy będzie wcześniejszy powrót do niższych stawek.

Czytaj więcej w Money.pl
Rostowski zapewnia: gospodarka przyspieszy - _ Budżet na 2013 rok jest realistyczny, mimo że nie wykluczamy możliwości jego nowelizacji _ - mówił minister finansów.
Bank tnie, ale i podnosi prognozy dla Polski Bank Morgan Stanley oczekuje słabszego wyniku PKB dla Polski za 2013 rok w wysokości 1,3 procent rok do roku i silniejszego w 2014 roku na poziomie 3 procent.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)