Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Mikołajewska
|

Wynagrodzenie na konto, gotówka tylko na wniosek pracownika. Jest projekt nowelizacji przepisów

85
Podziel się:

Rząd chce, żeby Polacy dostawali wypłaty bezgotówkowo a akta pracownicze były przechowywane pięć raz krócej niż dziś. Zmiany obejmą pracowników i ubezpieczonych zleceniobiorców.

Obecne przepisy sa przestarzałe: jako podstawowa obowiązuje wypłata pensji w gotówce
Obecne przepisy sa przestarzałe: jako podstawowa obowiązuje wypłata pensji w gotówce (WP.PL/Krzysztof Hawrot)

Rządowy projekt nowelizacji przepisów dotyczy Kodeksu pracy oraz ustaw o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach, o systemie ubezpieczeń społecznych oraz o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Obowiązujące przepisy przewidują jako podstawową zasadę wypłatę wynagrodzenia do rąk pracownika. Natomiast inne formy dozwolone są, jeśli stanowi tak układ zbiorowy pracy lub pracownik wyrazi na to zgodę na piśmie.

Rządowa nowelizacja przepisów dotyczących akt pracowniczych ma to zmienić.

Zobacz także: Pensja z nieba spada przez 20 lat. Zobacz wideo:

Gotówka tylko na wniosek

Zgodnie z nią preferowana będzie bezgotówkowa wypłata pensji. Jedynie na wniosek pracownika będzie mógł dostać do ręki gotówkę. Według rządu ograniczy to szarą strefę i poprawi konkurencyjność uczciwych firm. A dodatkowo zwiększy dochody państwa.

Projekt przewiduje też umożliwienie pracodawcom prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej w postaci elektronicznej. Digitalizacja ma skrócić czas przeszukiwania akt, przyśpieszyć opracowanie i poprawić jakość dokumentów i zmniejszyć koszty ich przechowywania.

Dziś prawo nie określa wprost postaci, w jakiej powinna być przechowywana dokumentacja dotycząca pracy i akta osobowe pracownika. Jednak Państwowa Inspekcja Pracy, w poradniku dla przedsiębiorców, zaleca, aby dokumentacja pracownicza była prowadzona w formie papierowej.

Dokumenty trzymane 10 lat

Kolejna zmiana przepisów zakłada wprowadzenie obowiązku przechowywania dokumentów pracowników przez 10 lat - pięć razy krócej niż dziś.

"50-letnie przechowywanie dokumentacji pracowniczej zostaje zastąpione rozwiązaniem, w którym na pracodawcy ciąży obowiązek przechowywania dokumentacji pracowniczej w krótszym niż do tej pory okresie, przy jednoczesnym zobowiązaniu przekazywania do ZUS danych potrzebnych do ustalenia prawa do świadczeń" - czytamy w uzasadnieniu.

To rozwiązanie ma przynieść firmom oszczędności związane z obsługą i przechowywaniem dokumentów.

Projekt nowelizacji, która ma zacząć obowiązywać od stycznia 2019 r., zobowiązuje pracodawców do przekazywania na bieżąco do ZUS comiesięcznych imiennych raportów o należnych składkach i wypłaconych świadczeniach pracownikom i zleceniobiorcom. Proponowany mechanizm ma ułatwić ustalenie prawa do świadczenia emerytalnego albo rentowego oraz wyliczenia jego wysokości.

gospodarka
praca
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(85)
Kadrowa
6 lat temu
Nie nauczyliście się czytać ze zrozumieniem to i konto bankowe jest dla was wielką nieznaną. Zmieni się to, że obecnie aby przekazać wynagrodzenie pracownika na konto bankowe trzeba uzyskać od niego oświadczenie, że chce aby pracodawca przekazywał wynagrodzenie na konto. w chwili obecnej 90% pracowników bierze wynagrodzenie na konto. W nowej ustawie jest zmiana te 10 % pracowników będzie musiało napisać oświadczenie, że chce pobierać wynagrodzenie do ręki. Chyba logiczna zmiana.
efre
6 lat temu
buhehehe, a co kaczka na to!??! ktory nie posiada konta!?!
mefisto
6 lat temu
Czyli wprowadzą obowiązek posiadania konta bankowego?
Ptynio
6 lat temu
Bo bandyci chcą łatwej kraść pieniądze ludzi uczciwie zarabiających.
zed
6 lat temu
Czyli nic się nie zmieni oprócz tego że pracownicy masowo będą składać wnioski o płatność w gotówce.
...
Następna strona