Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ważny odcinek S3 za 3 mld zł. Wiadomo, kiedy powstanie

12
Podziel się:

- Prace pozwalające ogłosić postępowanie przetargowe na ostatni, południowy odcinek trasy S3, aż do granicy polsko-czeskiej, będą kontynuowane. Budowa 31 km trasy S3 od węzła w Bolkowie do granicy Polski w Lubawce ma kosztować 3,2 mld zł. Inwestycja ma zostać ukończona do 2021 r., poinformowali przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa (MIB).

Ważny odcinek S3 za 3 mld zł. Wiadomo, kiedy powstanie
(Shutterstock/jocic)

Przyszła trasa ekspresowa, łącząca Bolków z Lubawką, jest ostatnim, nieskierowanym do realizacji odcinkiem drogi S3 w kierunku południowym. Jest to kluczowy fragment, mogący poprawić płynność ruchu oraz tranzytu na obszarach przygranicznych z Czechami, jak i zespołu portów Szczecin-Świnoujście z południowymi sąsiadami, podkreśla resort.

Minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz wiceminister Jerzy Szmit zapowiedzieli, że podpisany dokument pozwala uruchomić procedurę przetargową, bo gwarantuje finansowanie tej inwestycji.

Droga ekspresowa S3 docelowo będzie miała ok. 480 km i będzie przebiegać południkowo od zespołu portów morskich Szczecin - Świnoujście na północy, wzdłuż zachodniej granicy kraju, poprzez okolice Gorzowa Wielkopolskiego i Zielonej Góry, Lubina, Legnicy, Jawora, Bolkowa oraz Kamiennej Góry do południowej granicy Polski w Lubawce. S3 będzie mieć kontynuację na terenie Czech w postaci autostrady D11 (dotychczas droga ekspresowa R11). Połączenie obu dróg realizowane jest na podstawie międzynarodowej umowy rządowej.

- Bardzo się cieszę, że ta inwestycja wchodzi w obszar realizacji i kończą się dywagacje, czy uda się wybudować ten ważny fragment drogi z Bolkowa do Lubawki. Dziś mam zaszczyt ogłosić, że ta droga powstanie w ramach Programu Budowy Dróg Krajowych - powiedział minister Andrzej Adamczyk, cytowany w komunikacie.

Kilka dni temu wiceminister Jerzy Szmit poinformował o budowie brakującego fragmentu drogi S3 do portu Świnoujście. Budowa 31 km trasy S3 od węzła w Bolkowie do granicy Polski w Lubawce ma kosztować 3,2 mld zł. Inwestycja ma zostać ukończona do 2021 r. Przypomniał, że Polska złożyła wniosek do Komisji Europejskiej o dofinansowanie budowy brakującego odcinka S3 w ramach programu CEF "Łącząc Europę".

Droga ekspresowa S3 stanowi element korytarza paneuropejskiego. Jako fragment europejskiej trasy E65, wiodącej z północy na południe Europy, docelowo połączy Malmö w Szwecji, będące ważnym ośrodkiem gospodarczym i portowym, z południem Europy, z miejscowością Chania w Grecji.

budownictwo
nieruchomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(12)
Romuss
7 lat temu
A co z A18! "Adas" wybudowal w 1932 na olimpiade (w Breslau-Wroclaw) a jezdzi sie nadal na tych dziurawych plytach z betonu do dzisiaj. Wstyd i Hanba!
Gad
7 lat temu
Czy ja mam jakąś pomroczność jasną czy ciemną 31 km , ponad 3 mld ?? to czy ja dobrze licze że 1 km to ponad 100 milionów zł , czyli rekord świata dróg alpejskich , eeee nie wierze z matmy miałem pałe i tak mi chyba zostało.
rad
7 lat temu
Koszt jest wyzszy z powodu tuneli
jaro78
7 lat temu
Do Polaka.. zwróć uwagę na jakich gruntach buduje się drogi nam gdzie wychodzi 1 km tanio. I pomysł dlaczego w Holandii jest tak drogo??? powodzenia w myśleniu i kalkulaciach....
Anita
7 lat temu
A kiedy do cholery droga Wrocław - Kudowa? Codziennie jeżdżę tą trasą i nóż się w kieszeni otwiera!!!!