Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Sędzia sam powinien sięgać do publicznych rejestrów elektronicznych

Sędzia sam powinien sięgać do publicznych rejestrów elektronicznych

Fot. Bartosz Krupa/East News

Sędzia powinien sam sięgać po dowody z publicznych rejestrów, jeśli mogą zbliżyć go do prawdy - pisze "Rzeczpospolita".

Sąd Najwyższy w jednym z najnowszych wyroków wskazał, że sąd powinien skorzystać z elektronicznego systemu ksiąg wieczystych, by rozwiać wątpliwości. Może to oznaczać odwrót od widocznego w sądach w ostatnich latach formalizmu. To dobra zmiana, bo liczba publicznych rejestrów ułatwiających ustalenie prawdy z roku na rok rośnie.

Podstawą prawną dla takiej aktywności sędziego może stanowić art. 228 Kodeksu postępowania cywilnego. Zgodnie z nim nie wymagają dowodu fakty powszechnie znane, a za takie można uznać dane z publicznego rejestru.

Co o takim aktywnym sądzeniu sądzą sędziowie? - Nie dalej, niż w zeszłym tygodniu w jednej ze spraw istotne było dla obliczenia odsetek, kiedy pozwany odebrał pismo, a pełnomocnik tego nie wyjaśnił. Zarządziliśmy więc kilkuminutową przerwę i w systemie Poczty Polskiej ustaliliśmy datę doręczenia - mówi Marcin Łochowski, sędzia cywilny Sądu Apelacyjnego w Warszawie. - Nie raz, nie dwa korzystam z takich danych, choć rozumiem, że ścierają się tutaj dwa poglądy o trendy. Z jednej strony formalizm procesowy, z drugiej potrzeba ustalenia prawdy, w czym niewątpliwie rozwój nowych technik i nowych rejestrów pomaga - dodaje.

- Sięgam nieraz po dane z komputera, z rejestru np. elektronicznych ksiąg wieczystych czy KRS. Uważam, że sędziowie powinni mieć jeszcze szerzy dostęp do nich, np. do historii wpisów, gdyż mogą być istotne dla sprawy - wskazuje Bartłomiej Przymusiński, sędzia gospodarczy z Poznania.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
taka prawda
2016-11-07 08:08
Zarabiają tyle kasy, a mają problem żeby zajrzeć do Internetu podczas procesu, żeby ustalić proste fakty. To jest arogancja czy faktyczna niewiedza?
Olsztyn.
2016-11-03 15:41
Co można wymagać od skorumpowanych Sędziów pochodzenia Rolniczego . Ta patologia ma w oczach pieniądze.
olek22
2016-11-03 14:04
Sędzia nie jest przepracowany , tylko zamiast rozpatrywać sprawy siedzi i czeka kto do niego przyjdzie po "układ" i za ile
Pokaż wszystkie komentarze (8)