Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sąd zatwierdził ugodę Volkswagena z poszkodowanymi przez skandal

20
Podziel się:

Sędzia okręgowego sądu federalnego w San Francisco Charles Breyer zatwierdził we wtorek definitywnie ugodę, na mocy której koncern Volkswagen wypłaci w USA do 16,5 mld dolarów odszkodowań w następstwie skandalu z fałszowaniem pomiarów toksyczności spalin.

Sąd zatwierdził ugodę Volkswagena z poszkodowanymi przez skandal
(Pixabay/domena publiczna)

Dotyczący setek cywilnych pozwów kompromis jest "uczciwy, stosowny i adekwatny" - zaznaczył sąd. Jak wskazuje agencja dpa, decyzja Breyera pozwala koncernowi na uporanie się z jego największym problemem prawnym w Stanach Zjednoczonych, ale na ostateczne uregulowanie wszystkich związanych ze skandalem roszczeń potrzeba jeszcze dużo czasu.

W następstwie dochodzenia podległej rządowi USA Agencji Ochrony Środowiska (EPA) Volkswagen przyznał się we wrześniu ubiegłego roku do zainstalowania w łącznie około 11 mln sprzedanych na całym świecie samochodów oprogramowania pomagającego fałszować wyniki pomiarów zawartości tlenków azotu w spalinach silników Diesla. Oprogramowanie to, znane pod angielską nazwą "defeat device" (urządzenie udaremniające), w celach oszczędnościowych wyłączało system neutralizowania tlenków azotu podczas normalnej eksploatacji samochodu i włączało go po rozpoznaniu, że silnik poddawany jest testom.

Volkswagen znalazł się w ten sposób w centrum największego skandalu, jaki dotknął w ostatnich latach globalną branżę motoryzacyjną. W zawartej w czerwcu ugodzie z władzami USA i tamtejszymi właścicielami jego samochodów z silnikami Diesla zobowiązał się do wypłacenia im tytułem odszkodowań łącznie do 14,7 mld dolarów.

Kwota ta wzrosła do 16,5 mld dolarów w rezultacie dalszych porozumień z amerykańskimi adwokatami i poszkodowanymi dilerami samochodowymi. W lipcu Breyer wstępnie zatwierdził ugodę, która spotkała się z szeroką akceptacją osób i firm uczestniczących w sporze z koncernem. Zdecydowana większość z nich zarejestrowała się już jako akceptanci oferty Volkswagena, przewidującej wypłacenie właścicielom samochodów z silnikami Diesla odszkodowań w kwocie od 5100 do 10 tys. dolarów w zależności od typu i roku produkcji ich pojazdu.

Ugoda zobowiązuje ponadto koncern do zaoferowania możliwości wykupu samochodów bądź też dokonania w nich niezbędnych modyfikacji. W Niemczech i innych państwach podobne rozwiązania prawne są na razie tematem rokowań.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(20)
JA
8 lat temu
Z ekologi robi się biznes . A przecież nie oto chodzi . Wszyscy jestesmy winni GLOBALNEMU OCIEPLENIU może wszyscy powinnismy zapłacić kare matce naturze .Nie tylko VW
j.p.
8 lat temu
Znowu kowboje wycyckały naiwnego, a zielona mafia się cieszy.
As
8 lat temu
Dymaja was ekoidioci, a wy sie cieszycie, bo to przeciez o VW mowa... Nieważne, ze przez ekobzdury produkty sa coraz drozsze, coraz bardziej skomplikowane i trudnonaprawialne, niewazne, ze kilkanascie kontenerowcow truje tyle co wszystkie auta razem wziete - wazne, ze VW dostal kare... Te kary dla takiej potegi jak koncern VW to grosze.
Vw
8 lat temu
Usa kaza niewinna marke tyle
Felipe
8 lat temu
Dla mnie to tak wygląda: 1.Przedłużające się negocjacje ws TTIP. 2 VW dostaje po nosie. 3 APPLE dostaje po nosie (wezwanie do zapłaty ok 14 mld EUR zaległego podatku w Irlandii) Ci co trzeba wiedzieli co i jak dużo wcześniej, na pewno. A teraz piorą brudy jak małżeństwo przy rozwodzie.