Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Samochody elektryczne. Panasonic chce zainwestować 1,6 mld dol. w fabrykę baterii Tesli

Samochody elektryczne. Panasonic chce zainwestować 1,6 mld dol. w fabrykę baterii Tesli

Fot. Wolfram Burner/Flickr (CC BY-NC 2.0)

Prezes Panasonica Kazuhiro Tsuga zapowiedział, że jego koncern planuje przeznaczyć około 1,6 mld dolarów w fabrykę zaawansowanych baterii Tesli w Nevadzie. Japończycy widzą w tej współpracy szansę na rozwój - tłumaczy dziennik "Wall Street Journal".

"WSJ" podkreśla, że Panasonic i Tesla będą współpracować nad inwestycją wartą w sumie ok. 5 mld dolarów.

Wiadomo, że realizacja projektu będzie rozłożona na kilka lat i nie należy spodziewać się szybkiego rozpoczęcia produkcji - podkreśla dziennik zwracając uwagę, że w ostatnim czasie Panasonic tracił na własnej produkcji ogniw litowo-jonowych. Dodatkowo firma staje w obliczu rosnącej konkurencji ze strony chociażby koncernów z Korei Południowej, które dostarczają baterie dla samochodów hybrydowych General Motors i Volkswagena.

Panasonic przekaże środki inwestycyjne po tym jak fabryka w Nevadzie zostanie dokończona - uściślił prezydent Panasonica. Budowa ma przebiegać w ośmiu fazach, a obecne prace są dopiero na pierwszym etapie. - Jeżeli Tesla osiągnie sukces i samochody elektryczne staną się popularne, świat się zmieni i dzięki temu będziemy mieli wiele okazji do wzrostu - tłumaczył Tsuga podczas targów CES 2016 w Las Vegas.

"WSJ" ocenia, że inwestycja w zaawansowane baterie i współpraca z Teslą jest jednym z elementów strategii mającej przekształcić koncern z Osaki w masowego dostawcę części dla przemysłu motoryzacyjnego. Panasonic chce do tego wykorzystać m.in. postępującą komputeryzację współczesnych pojazdów.

- Samochody się zmieniają. W przyszłości będą przedmiotami elektronicznymi. Mamy odpowiednie technologie, w związku z tym uważam, że musimy przestawić nasze środki na motoryzację - ocenił Tsuga.

Szacuje się, że poziom sprzedaży Panasonica dla przemysłu motoryzacyjnego w ciągu najbliższych czterech lat ulegnie prawie podwojeniu. W tym roku fiskalnym powinna wynieść 11 mld dolarów, co będzie stanowić ok. 15 proc. przychodów koncernu.

"WSJ" przypomina, że jeszcze w tym roku Tesla w Nevadzie rozpocznie produkcję baterii magazynujących energię dla m.in. domów czy małych przedsiębiorstw. Jednak ogniwa dla samochodów będą wytwarzane w budowanej dopiero części zakładu.

PAP
Czytaj także
Polecane galerie
OBYWA
178.235.37.* 2016-01-11 11:03
A KIEDY NASI
Kasia z innego wymiaru ;-)
89.69.236.* 2016-01-11 09:05
Brawo Japonia!-Świetne posunięcie...
luk888
31.183.121.* 2016-01-11 07:22
Japończycy wyczuli pismo nosem i kierują się w stronę nowości. Jak sami mają problemy to szukają rozwiązania. Amerykanie mają technologię elektryczną lecz nikt w tym kraju nie interesuje się samochodami elektrycznymi. W takim razie Japonia wesprze finansowo amerykańską technologię i zdobędzie plany baterii do aut elektrycznych. Jak ogłoszą z dnia na dzień, że wyczerpują się zapasy ropy naftowej to kto stanie się potentatem na rynku motoryzacyjnym? JAPONIA I USA. Tesla na baterii przejedzie 400 km, a ładuje się baterię w domu 2 do 3 h, a na stacjach do 0,5 h. W EUROPIE odpowiednio 190 km, a ładowanie 13 h. Dobranoc Europo!!!!!!!