Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Karolina Szczęsna
|

Służby prześwietlą pasażerów samolotów. Specjalny system będzie zbierał dane klientów linii lotniczych

17
Podziel się:

Straż Graniczna stworzy wielką bazę informacji o klientach linii lotniczych. Dostęp do niej uzyskują m.in. policja, prokuratura i skarbówka - pisze we wtorek "Puls Biznesu".

Pasażerowie pod lupą służb. Dane wrażliwe będą znajdowały sie w bazie Straży Granicznej
Pasażerowie pod lupą służb. Dane wrażliwe będą znajdowały sie w bazie Straży Granicznej (Andrzej Hulimka/REPORTER/EAST NEWS)

Straż Graniczna stworzy wielką bazę informacji o klientach linii lotniczych. Dostęp do niej uzyskują m.in. policja, prokuratura i skarbówka. Swoje działania tłumaczą lepszą możliwością wykrywania potencjalnych zagrożeń - pisze we wtorek "Puls Biznesu".

Rezerwacja lotu wymaga podania wielu wrażliwych danych osobowych. Pasażer nie musi się jednak martwić, bo przewoźnik jest zobowiązany do zapewnienia mu bezpieczeństwa i poufności. Wkrótce się to zmieni - firmy lotnicze będą miały obowiązek przesyłania informacji o klientach i ich zagranicznych lotach do systemu, którym będzie zarządzał Komendant Główny Straży Granicznej. Uzasadnienie to bezpieczeństwo - dostęp do danych ma ułatwić służbom wykrywanie zagrożeń terrorystycznych i zwalczanie innych groźnych przestępstw - czytamy w "Pulsie Biznesu".

Zobacz także: * *Kłopoty z bagażem

Do bazy prowadzonej przez Straż Graniczną trafią m.in. takie informacje o klientach jak imiona, nazwiska, adresy zamieszkania, numery telefonów, a także data, godzina, trasa i typ samolotu, numer biletu i miejsca w samolocie. Do rejestru trafią dane dotyczące pasażerów lotów z Polski za granicę (do UE i poza) oraz latających z zagranicy do naszego kraju.

Jak czytamy w gazecie, do danych zamieszczonych w bazie będą mieć dostęp szefowie wszystkich służb specjalnych, policji, prokuratury i Krajowej Administracji Skarbowej oraz generalny inspektor informacji finansowej.

Do stworzenia bazy osób podróżujących samolotami (Passenger Name Records - PNR) zobowiązuje Polskę unijna dyrektywa z 2016 r. Rząd zamierza ją wdrożyć - projekt przygotowuje resort spraw wewnętrznych pod okiem wiceministra Jakuba Skiby.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(17)
PRAWDA JEST I...
7 lat temu
TO WCALE NIE EU CHCE ZBIERANIA TYCH DANYCH !!! TYLKO SPARALIZOWANY STRACHEM PiS CHCE WIEDZIEC KIEDY I KTO LATA ABY MOGL SIE DO NIEGO DOCZEPIC CZY NIE WYWOZI KASY ZA GRANICE LUB CZY TAM ZARABIAJAC PLACI PODATKI W PL !!
S t o p
7 lat temu
Totalna inwigilacja kolejnego aspektu naszego życia wymuszona na polskim rządzie przez UE! Czy tego chcieliśmy wchodząc do struktur unijnych?
PaSSterz
7 lat temu
Ale, ale...tworzona jest baza pasażerów WKD (Warszawskiej Kolei Dojazdowej), według której słuzby będą mogły identyfikować pasażerów/~rki, którzy/~re wyjechali do pracy w Warszawie, ale do domu na noc nie wrócili. Najpierw nazwiska "zaginionych" będą porównywane z bazami szpitali i kostnic, nastepnie z bazami recepcji hotelowych, nastepnie z bazami foto klubów i dyskotek. Listy osób, które nie zostaną zidentyfikowane (znalezione) w żadnej z tych baz, zostaną przekazane do Komisji Specjalnej Episkopatu Polski, która ponownie sprawdzi je w bazach parafii podwarszawskich i przekaże odpowiednim proboszczom informację do wykorzystania w najbliższym kazaniu niedzielnym (sekcja "Pismo zabrania cudzołóstwa"). Amen.
asdf
7 lat temu
Skarbówka i ... bezpieczeństwo!!! Czy to nie nazywa się czasem totalna inwigilacja? Następny krok: wszyscy zapięci "pod szyję". No cóż: gospodarzem Straż Graniczna. Ideą: BEZGRANICZNA GŁUPOTA. Za jakiś czas komunikaty: Przypadkowy(?) wyciek danych.
emigr...
7 lat temu
CZYLI W PIS ...D..U z takim krajem