Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
deficyt budżetowy
15.11.2012 11:49

Samorządy zaskakują. Olbrzymie nadwyżki w budżetach

Prognozowano deficyt w wysokości 13 mld 536 mln zł, a tymczasem jak podał resort finansów...

Podziel się
Dodaj komentarz
(greg801/iStockphoto)

Jednostki samorządu terytorialnego w trzech kwartałach 2012 r. osiągnęły nadwyżkę w kwocie 7 mld 122 mln zł, przy planowanym deficycie w wysokości 13 mld 536 mln zł - podał resort finansów w komunikacie.

_ Za III kwartały 2012 r. jednostki samorządu terytorialnego osiągnęły dochody ogółem w łącznej kwocie 131.061 mln zł (tj. 71,1 proc. planu). W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, wykonane dochody ogółem jednostek samorządu terytorialnego były wyższe o 4,3 proc. _ - napisano w komunikacie.

Ministerstwo finansów podało, że dochody własne jednostek samorządu terytorialnego zostały zrealizowane w wysokości 63 mld 435 mln zł, tj. na poziomie 69,7 proc. planu. W porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego, zrealizowane dochody własne były wyższe o 5,1 proc.

Łączna kwota wydatków jednostek samorządu terytorialnego wyniosła 123 mld 939 mln zł, co stanowiło 62,6 proc. kwoty wydatków planowanych. W stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, kwota wydatków zrealizowanych ogółem była wyższa o 1,3 proc..

Według danych za III kwartały 2012 r. zadłużenie w jednostkach samorządu terytorialnego wyniosło 64 mld 794 mln zł i stanowiło 35,1 proc. planowanych dochodów ogółem i było o 9,2 proc. wyższe od zadłużenia w analogicznym okresie roku ubiegłego, natomiast w stosunku do 2011 r. zadłużenie było niższe o 1,5 proc.

Dziura w państwowej kasie też mniejsza Ministerstwo Finansów podtrzymuje swoje wcześniejsze szacunki mówiące o tym, że deficyt budżetowy po październiku wzrósł do około 34 mld zł z 21,1 mld zł po wrześniu - poinformowała wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

- _ Szacujemy, że deficyt budżetowy, zgodnie z tym o czym informowaliśmy, wyniósł po październiku około 34 mld zł, nic się nie zmieniło. To jest nadal lepiej niż zakładał harmonogram _ - powiedziała Majszczyk.

Wcześniej resort finansów tłumaczył tak wysoką realizację budżetu przesunięciem z poprzednich miesięcy na październik realizacji wydatków przez niektórych dysponentów (kilka mld zł) oraz poniesieniem w październiku istotnych kosztów związanych z obsługą długu krajowego (11 mld zł).Harmonogram dochodów i wydatków budżetu na 2012 rok zakłada deficyt budżetowy po październiku na poziomie 34,7 mld zł, a po listopadzie 32,3 mld zł. Całoroczny limit deficytu wynosi 35 mld zł.

Czytaj więcej w Money.pl
Magiczne 3,5 procent dla polskiej gospodarki Minister Rostowski przewiduje, że obniżenie przez Komisję Europejską deficytu Polski, znacznie wpłynie na naszą gospodarkę.
Polska na krawędzi. Będzie tak samo źle, jak w 2009 roku Ostre hamowanie gospodarki, mocny wzrost bezrobocia - prognozy dla Polski są coraz gorsze. Zobacz, co nas czeka w 2013 roku.
400 tysięcy ludzi na bruk. Lokomotywa gospodarki ostro hamuje Eksperci mówią, że nowych bezrobotnych będzie cztery razy więcej, niż przewiduje rząd.
Tagi: deficyt budżetowy, budżet, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz