Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. oprac. Przemysław Ciszak
|

Trump nie nałoży kolejnych sankcji. Rosja wychodzi z recesji

11
Podziel się

Demokraci dociekają, jaki związek z decyzją o nie nakładanie kolejnych sankcji na Rosję miała ubiegłotygodniowa wizyta w USA szefów rosyjskich służb specjalnych.

Nie będzie kolejnych sankcji na Rosję. Trump się wycofuje.
Nie będzie kolejnych sankcji na Rosję. Trump się wycofuje. (Matt Johnson/Flickr (CC BY 2.0))
bDovGcoR

Mimo że na początku tygodnia USA przyjęły specjalną ustawę, która pozwala wprowadzić kolejne sankcje na Rosję, to w praktyce nie zostaną użyte.

Demokraci dociekają, jaki związek z decyzją o nienakładanie kolejnych sankcji na Rosję miała ubiegłotygodniowa wizyta w USA szefów rosyjskich służb specjalnych – czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Tak zwana ustawa CAATSA, która umożliwia Amerykanom wprowadzenie kolejnych sankcji, obejmujących również rosyjskie państwowe obligacje – została przyjęta na początku tygodnia.

bDovGcoT

Wielu komentatorów upatrywało w tym zaostrzenia kursu w stosunku do Moskwy. Jednak, jak podaje piątkowy Bloomberg, Departament Skarbu w raporcie dla Kongresu ostrzega przed uruchomieniem takich kroków.

Zdaniem resortu finansów, sama groźba działa odstraszająco i wiele państw porzuciło plany zakupu rosyjskiego uzbrojenia - co oznacza, że dodatkowe sankcje nie są konieczne.

Donald Trump przychylił się do tych wniosków i odstąpił od nakładania nowych sankcji za ingerencję w wybory w USA i konflikt na Ukrainie. Jak donosi "Wyborcza", na razie nie zamierza również wywierać nacisków w postaci sankcji na firmy biorące udział w projekcie Nord Stream 2.

Zobacz także: USA ostatni raz zaostrzyły sankcje w sierpniu ubiegłego roku:
bDovGcoZ

To dobra wiadomość dla Moskwy. Druga jest taka, że Rosja powoli wychodzi z kryzysu, który był między innymi skutkiem krachu na rynku ropy oraz działania zachodnich sankcji -o czym pisaliśmy szczegółowo w money.pl.

Pod 2 latach spadków, ubiegły rok był znacznie lepszy. PKB Rosji wzrosło o 1,5 proc. Choć to mniej niż prognozowały władze, a Rosji daleko do odbudowania danej kondycji, to i tak jest to znak, że kraj wyszedł z dołka.

Jak przypomina "Wyborcza", w 2015 PKB Rosji spadło o 2,5 proc. w roku kolejnym o znów o 0,2 proc. Dopiero teraz gospodarka nabiera tempa.

bDovGcpa
bDovGcpu
KOMENTARZE
(11)
karrol
3 lata temu
Nasi politycy są tak bardzo zapatrzeni w amerykanów że nawet nie zauważą jak zostaniemy sprzedani za gumę do majtek .
Sasza
3 lata temu
Ktoś zapomina że wszelkie embarga przyczyniają się do rozwoju i kreatywności własnej gospodarki ale jak ktoś jest po szkole balcerka to myśli inaczej.A trampek jest wytrawnym kapitalistom i nawet na Polakach zarabia krocie nawet na poligonie za które w Niemczech musiał płacić wielką kase
logika
3 lata temu
a tak obiecywal w davos no macie przyjaciela ktory umie liczyc kase
bDovGcpv
Classic
3 lata temu
Embarga to gry polityczne. Jeżeli uderzają gospodarczo to praktycznie równo w obie strony. Jeżeli ktoś cierpi, to zwykli ludzie (bo rząd i tak sam się wyżywi jak stwierdził klasyk). Więc po co ten teatr ? Na embargu z Rosją najbardziej chyba ucierpiała Polska. Tak dla zasady. Do dziś na Warmii i Mazurach, obszarze o największym bezrobociu i biedzie - obowiązuje zawieszenie małego ruchu z obwodem kaliningradzkim który to żywił sporą część mieszkańców. Ale widać dla PIS-u ważniejsze są polityczne brudne rozgrywki z Rosją niż dobrobyt własnych obywateli.
ffvg
3 lata temu
Szopka.....