Notowania

Trump nie nałoży kolejnych sankcji. Rosja wychodzi z recesji

Demokraci dociekają, jaki związek z decyzją o nie nakładanie kolejnych sankcji na Rosję miała ubiegłotygodniowa wizyta w USA szefów rosyjskich służb specjalnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Matt Johnson/Flickr (CC BY 2.0))
Nie będzie kolejnych sankcji na Rosję. Trump się wycofuje.

Mimo że na początku tygodnia USA przyjęły specjalną ustawę, która pozwala wprowadzić kolejne sankcje na Rosję, to w praktyce nie zostaną użyte.

Demokraci dociekają, jaki związek z decyzją o nienakładanie kolejnych sankcji na Rosję miała ubiegłotygodniowa wizyta w USA szefów rosyjskich służb specjalnych – czytamy w "Gazecie Wyborczej".

Tak zwana ustawa CAATSA, która umożliwia Amerykanom wprowadzenie kolejnych sankcji, obejmujących również rosyjskie państwowe obligacje – została przyjęta na początku tygodnia.

Wielu komentatorów upatrywało w tym zaostrzenia kursu w stosunku do Moskwy. Jednak, jak podaje piątkowy Bloomberg, Departament Skarbu w raporcie dla Kongresu ostrzega przed uruchomieniem takich kroków.

Zdaniem resortu finansów, sama groźba działa odstraszająco i wiele państw porzuciło plany zakupu rosyjskiego uzbrojenia - co oznacza, że dodatkowe sankcje nie są konieczne.

Donald Trump przychylił się do tych wniosków i odstąpił od nakładania nowych sankcji za ingerencję w wybory w USA i konflikt na Ukrainie. Jak donosi "Wyborcza", na razie nie zamierza również wywierać nacisków w postaci sankcji na firmy biorące udział w projekcie Nord Stream 2.

USA ostatni raz zaostrzyły sankcje w sierpniu ubiegłego roku:

To dobra wiadomość dla Moskwy. Druga jest taka, że Rosja powoli wychodzi z kryzysu, który był między innymi skutkiem krachu na rynku ropy oraz działania zachodnich sankcji -o czym pisaliśmy szczegółowo w money.pl.

Pod 2 latach spadków, ubiegły rok był znacznie lepszy. PKB Rosji wzrosło o 1,5 proc. Choć to mniej niż prognozowały władze, a Rosji daleko do odbudowania danej kondycji, to i tak jest to znak, że kraj wyszedł z dołka.

Jak przypomina "Wyborcza", w 2015 PKB Rosji spadło o 2,5 proc. w roku kolejnym o znów o 0,2 proc. Dopiero teraz gospodarka nabiera tempa.

Tagi: amerykańskie sankcje, rosja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-02-2018

SaszaKtoś zapomina że wszelkie embarga przyczyniają się do rozwoju i kreatywności własnej gospodarki ale jak ktoś jest po szkole balcerka to myśli … Czytaj całość

03-02-2018

karrolNasi politycy są tak bardzo zapatrzeni w amerykanów że nawet nie zauważą jak zostaniemy sprzedani za gumę do majtek .

03-02-2018

ClassicEmbarga to gry polityczne. Jeżeli uderzają gospodarczo to praktycznie równo w obie strony. Jeżeli ktoś cierpi, to zwykli ludzie (bo rząd i tak sam się … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (11)