Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Izabela Trzaska
|

Arabia Saudyjska walczy z korupcją. Miliarder Al-Walid ibn Talal aresztowany

6
Podziel się:

Władze Arabii Saudyjskiej zatrzymały pod hasłami walki z korupcją 11 książąt oraz 38 byłych i obecnych ministrów, deputowanych i biznesmenów. Są oni przetrzymywani w hotelach w Rijadzie. Informację potwierdził w niedzielę przedstawiciel pałacu królewskiego.

81-letni król Salman ibn Abd al-Aziz zdymisjonował już czterech ministrów
81-letni król Salman ibn Abd al-Aziz zdymisjonował już czterech ministrów (AP/FOTOLINK)

Wśród zatrzymanych jest saudyjski miliarder książę Al-Walid ibn Talal. Jest on jednym z najbogatszych ludzi na Bliskim Wschodzie. Jego majątek oceniany jest na 20 mld dolarów. Ma udziały w Twitterze, Apple, koncernie prasowym Ruperta Murdocha, Citigroup, sieci hoteli Four Seasons i innych.

W sobotę władca Arabii Saudyjskiej, 81-letni król Salman ibn Abd al-Aziz zdymisjonował czterech ministrów, którzy zostali aresztowani. Monarcha powołał też komitet ds.walki z korupcja, na czele którego stanął 32-letni Muhammad ibn Salman, następca tronu, a zarazem minister obrony i wicepremier rządu.

Jest on znany jako zwolennik "powrotu do umiarkowanego islamu". Ambitny książę konsekwentnie konsoliduje swą władzę, przejmując stopniowo kontrolę nad instytucjami odpowiedzialnymi za aparat przymusu i bezpieczeństwo państwa, które tradycyjnie były kontrolowane przez inną gałąź dynastii Saudów.

Zobacz także: Oto, co składa się na cenę paliwa, którą widzimy na dystrybutorze

Walka z korupcją jest jednym z elementów programu modernizacji zainicjowanego przez następcę tronu, księcia Muhammada ibn Salmana, nazywanego MBS.

Saudyjskie ministerstwo finansów wydało w niedzielę oświadczenie, że decyzja króla utworzenia komitetu antykorupcyjnego i zatrzymanie prominentnych osobistości wzmacnia zaufanie do rządów prawa. W kraju zostanie też utrzymany klimat dla inwestorów - podała telewizja Al-Arabija.

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
Ahmed
4 lata temu
Dziwne...bo swiatowe media pisza o likwidowaniu opozycji
Bazyli
5 lata temu
11 księży i 38 byłych i obecnych ministrantów?
Rezerwista
5 lata temu
Saudowie walczą z korupcją, Rosjanie walczą z pijaństwem a Niemcy walczą o pokój.
krzyżowiec
5 lata temu
Tacy krezusi a bawią się w korupcję nie mogę pojąć?????!!!!!!
hahaha ale br...
5 lata temu
średniowieczne islamskie królestwo Arabii Saudyjskiej bankrutuje i upada podobnie jak bankrutuje i upada sredniowieczna pisowska katolicka III RP metody jednak są te same za wszelka cenę szukać wroga i dać jego na pożarcie ciemnemu ludowi IGRZYSKA ZAMIAST CHLEBA HEHE