Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
stocznie
03.09.2009 08:28

Sawicki: Katarczycy byli niewiarygodni

Zdaniem ministra rolnictwa w sprawie stoczni zbyt dużą rolę odegrała ich historia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

*Zdaniem ministra rolnictwa Marka Sawickiego katarski inwestor, który miał kupić polskie stocznie, od początku był niewiarygodny. *

Sawicki dodał, że sprawę prywatyzacji stoczni bardzo trudno jest jednoznacznie ocenić, bowiem dużą rolę odgrywają w niej zaszłości historyczne.

Gość _ Sygnałów Dnia _ w Programie Pierwszym Polskiego Radia podkreślił, że jego zdaniem zbyt długo patrzono na te zakłady jedynie pod kątem historycznych zasług i liczono, że ciągle będzie można je finansować. To jednak skończyło się z momentem naszego wejścia do Unii Europejskiej - wyjaśnił Sawicki.

POSŁUCHAJ MINISTRA MARKA SAWICKIEGO:

Sawicki zaznaczył, że dalsze losy szefa resortu skarbu odpowiedzialnego za prywatyzację stoczni zależą wyłącznie do premiera. Wczoraj rzecznik rządu powiedział, że Donald Tusk poinformuje o swojej decyzji we wtorek po posiedzeniu Rady Ministrów.

Według specjalnej ustawy stoczniowej, polski rząd miał czas do 31 sierpnia, aby sprzedać zakłady. W maju przetarg na ich majątek wygrał Stichting Particulier Fonds Greenrights - powołany przez katarski fundusz, który deklarował, że będzie nadal produkował statki i zatrudni część zwolnionej załogi.

Tuż przed terminem zapłaty inwestor poprosił o jego przedłużenie ale i drugiego terminu nie dotrzymał. Wówczas resort skarbu poinformował, że niewykluczone, iż projekt przejmie państwowy Quatar Inventment Authorituy, nie doszło to jednak do skutku. Dlatego rząd wysłał ponownie do Brukseli wniosek o zgodę na sprzedaż stoczni w ramach specustawy.

Wczoraj Komisja Europejska zażądała od Polski dodatkowych informacji dotyczących stoczni w Gdyni i Szczecinie. Dopiero po ich uzyskaniu zdecyduje, czy wydłuży termin sprzedaży majątku obu zakładów. Zdaniem Grada jest to _ zupełnie normalna procedura, z której nie ma co robić sensacji _.

Tagi: stocznie, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz