Notowania

powódź 2010
11.08.2010 15:58

Sawicki: Ponad 1 mld zł dla rolników dotkniętych powodzią

Pieniądze pochodzą m.in. z funduszy unijnych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Pomoc dla rodzin wiejskich dotkniętych klęską powodzi będzie pochodzić z unijnego Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich (PROW) i pomocy socjalnej.

_ - Łącznie w ramach dwóch działań PROW i w ramach pomocy socjalnej rolnicy poszkodowani w powodzi otrzymają wsparcie w wysokości przekraczającej 1 mld zł _ - poinformował minister rolnictwa Marek Sawicki.

Powiedział, że wniósł poprawkę do propozycji rządu dotyczącej zmian w ustawie ograniczającej skutki powodzi. _ - Po długiej dyskusji premier i Rada Ministrów zgodzili się na to, aby dla gospodarstw, które mają straty powyżej 30 procent, można było udzielić finansowania do 300 tys. zł na gospodarstwo, przy zaangażowaniu środków własnych w wysokości 10 procent _ - wyjaśnił. Na ten cel ma trafić 400 mln zł.

_ - Chcę także przypomnieć, że wszyscy rolnicy objęci są pomocą socjalną w wysokości 6 tys. zł (zasiłki celowe), 20 tys. zł i 100 tys. zł (na remont budynków) _ - zaznaczył minister.

Dodał, że poszkodowani w powodzi rolnicy mogą ubiegać się też o pomoc dla rodzin w wys. 2 tys. zł (do 5 ha powierzchni) i 4 tys. zł (pow. 5 ha pow.). - _ Na tę pomoc przeznaczyliśmy około 150 mln zł _ - podkreślił.

Sawicki odniósł się też do propozycji obowiązkowych ubezpieczeń od klęsk żywiołowych. _ - Od trzech lat mamy ubezpieczenia od upraw i zwierząt, mają one charakter quasi-obowiązkowy _ - powiedział. Jego zdaniem ubezpieczenia te, z uwagi na wysokość składek i liczbę klęsk w rolnictwie, są dla rolników nieopłacalne. _ - Pracujemy w tej chwili nad zmianą tego systemu _ - dodał Sawicki.

Zdaniem ministra rolnictwa należy stworzyć system obowiązkowego ubezpieczenia przy zaangażowaniu środków budżetowych we współfinansowanie składki, ale _ na bardzo niskim poziomie , zarówno ze strony ubezpieczonych, jak i państwa . - Natomiast z drugiej strony państwo powinno przyjąć na siebie nieco większy obowiązek reasekuracji dla firm ubezpieczeniowych w przypadku klęsk o charakterze powszechnym _ - powiedział Sawicki.

Dodał, że taka reasekuracja mogłaby być zawarta w rezerwie budżetowej. _ - Myślę, że trwały system ubezpieczeniowy, dający obywatelom gwarancje na to, że w przypadku zniszczeń będą mieli szanse na odbudowanie swoich domostw i przywrócenie produkcji, jest lepszy _ - zaznaczył.

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek, że rząd analizuje, czy bardziej ekonomiczne byłoby stworzenie systemu obowiązkowych ubezpieczeń od klęsk tego typu jak powódź, czy _ doraźne, ale jednak kosztowne akcje kierowane tam, gdzie klęska się zdarza _. Zaznaczył, że system ubezpieczeń musiałby być tani, a budżet by do niego dopłacał na wypadek klęski.

_ - Będziemy w tym roku na pewno gotowi z precyzyjnym obliczeniem, co jest bezpieczniejsze z punktu widzenia finansów państwa _ - powiedział Tusk. Zaznaczył, że dla rządu bardzo ważny jest mechanizm jak najszybszego reagowania na wypadek klęski, _ bo dla ludzi najważniejsze jest szybkie odbudowanie domu czy mieszkania _.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t103511.gif ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/miliard;w;rezerwie;wystarczy;na;pomoc;powodzianom,83,0,653139.html) Miliard w rezerwie wystarczy na pomoc powodzianom Tegoroczne powodzie kosztowały już ponad 1,5 miliarda złotych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t97039.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/pieniadze;na;ochrone;przeciwpowodziowa;czekaja;ale;nie;potrafimy;z;nich;skorzystac,81,0,623441.html) Pieniądze na ochronę przeciwpowodziową czekają, ale nie potrafimy z nich skorzystać Z budżetu państwa wystarczy wydawać po 200 mln złotych rocznie. Resztę chce dawać Unia, jednak urzędnicy nie potrafią brać. W dodatku rząd skąpił i dawał mniej niż połowę potrzebnych środków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/83/t96851.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/na;likwidacje;szkod;wydalismy;szesc;razy;wiecej;niz;na;zapobieganie;powodziom,214,0,621782.html) Na likwidację szkód wydaliśmy sześć razy więcej niż na zapobieganie powodziom Przez kolejne powodzie od 1997 roku straciliśmy blisko 28 mld złotych. W tym czasie na inwestycje przeciwpowodziowe wydaliśmy zaledwie 4,5 mld zł.
Tagi: powódź 2010, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz