Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sejm zajmie się obniżeniem wieku emerytalnego po wakacjach

53
Podziel się:

Prace w Sejmie nad prezydenckim projektem obniżenia wieku emerytalnego rozpoczną się po wakacyjnej przerwie, we wrześniu - poinformowała rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek. Wyraziła nadzieję, że do października uda się przyjąć ustawę.

Sejm zajmie się obniżeniem wieku emerytalnego po wakacjach
(PAP/Jacek Turczyk)

Rada Ministrów we wtorek pozytywnie oceniła prezydencki projekt obniżenia wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Rząd rekomenduje, by nowe przepisy obowiązywały od 1 października 2017.

- W związku z tym, że rząd wydał pozytywne stanowisko dotyczące prezydenckiego projektu obniżającego wiek emerytalny chciałam poinformować, że prace rozpoczniemy na pierwszym powakacyjnym posiedzeniu, czyli we wrześniu. Mam nadzieję, że przez wrzesień i październik ta ustawa będzie uchwalona - powiedziała podczas konferencji prasowej w Sejmie rzeczniczka klubu PiS Beata Mazurek.

W stanowisku rządu nie ma - jak mówił we wtorek rzecznik rządu Rafał Bochenek - propozycji powiązania obniżonego wieku ze stażem pracy.

Z kolei rzecznik prasowy resortu finansów Waldemar Grzegorczyk zapewnił, że "w opinii Ministerstwa Finansów przyjęte przez rząd stanowisko wobec prezydenckiego projektu ustawy dotyczącej emerytur umożliwia przygotowanie projekt budżetu na 2017 r. z deficytem nie przekraczającym 3 proc. PKB".

Projekt zgłoszony przez prezydenta Andrzeja Dudę trafił do Sejmu 30 listopada 2015 r. Jego pierwsze czytanie odbyło się 9 grudnia, potem trafił do sejmowej komisji polityki społecznej i rodziny. W komisji 12 stycznia 2016 r. przeprowadzono wysłuchanie publiczne ws. projektu. 10 marca komisja utworzyła nadzwyczajną podkomisję, w której obecnie projekt się znajduje.

30 czerwca Komitet Stały RM rekomendował rządowi pozytywną opinię o projekcie. Resort finansów chciał jednak powiązać obniżony wiek ze stażem pracy - 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn. Miałby to być dodatkowy - poza wiekiem - element uprawniający do przejścia na emeryturę.

Prezydencki projekt nie zawiera takich zapisów - ani jako osobnego kryterium przejścia na emeryturę, ani jako powiązanego z obniżonym wiekiem emerytalnym.

Obecnie wiek przejścia na emeryturę jest stopniowo podwyższany do 67 lat, niezależnie od płci. W 2020 r. mężczyźni mają przechodzić na emeryturę w tym wieku, a kobiety w 2040 r.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(53)
jaś
8 lat temu
cytat: "Uzasadnieniem dla zaproponowanego przez rząd terminu wejścia w życie rozwiązania "najwcześniej z dniem 1 października 2017 r." jest "konieczność przeprowadzenia wszystkich czynności przygotowujących ZUS i KRUS do przeprowadzenia zmian ustawowych" Do października 2017 r. jest jeszcze 1 rok i 3 m-ce. PO podwyższyło wiek emerytalny w dwa tygodnie, a ustawa weszła w życie po 7 m-cach. PIS potrzebuje ponad 2 lata, by powrócić do poprzedniego wieku emerytalnego. Świństwo i nic więcej.
Ann
8 lat temu
Dobrą zmianę zapamiętamy - wyborcy.
sen
8 lat temu
wszyscy!!! ludzie(uprzywilejowani też) przechodzący na emerytury poniżej 60 lat(kobiety) i 65 lat (mężczyźni) powinni mieć ją zawieszoną w przypadku podjęcia pracy. Tak aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego..
Holanda
8 lat temu
Koryto+ nie może czekać, ale emerytury mogą poczekać. Brawo PiS!!!
mar911
8 lat temu
Podwyżki pensji SWOIM szybciutko zatwierdzili, nie przeszkadzały im wakacje, ale na polepszenie życia emerytom już nie mają czasu. Kolejne odwlekanie w czasie. I tak to ciągną tą kadencję, usta pełne frazesów, pustych obiecanek a durny naród ciągle ma nadzieję, ciągle czeka.
...
Następna strona