Notowania

kraj
29.12.2016 05:41

Sezon grypowy - ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

Podziel się
Dodaj komentarz
(ulezidar/iStockphoto)

Sezon na grypę się zaczął, a my chorujemy rekordowo dużo. Liczba podejrzeń i zachorowań na grypę przekracza 100 tys. tygodniowo. Oznacza to, że w tym sezonie koszty tej groźnej choroby mogą przekroczyć 3 mld zł - pisze "Gazeta Wyborcza".

Według prof. Lidii Brydak, kierowniczki Krajowego Ośrodka ds. Grypy Państwowego Zakładu Higieny, taka liczba świadczy, że się nie szczepimy. W ubiegłym sezonie epidemicznym 2015/16 zaszczepiło się 3,4 proc. Polaków. To najmniej w całej Unii Europejskiej.

Koszty grypy bardzo trudno oszacować, bo składają się na to różne kategorie. Najważniejsze to koszty bezpośrednie, czyli to, co wydamy w aptece, wizyty lekarskie. Do tego trzeba jednak doliczyć koszty pośrednie, czyli absencji w pracy, obniżonej wydajności pracowników, hospitalizacji w wyniku poważniejszych powikłań i wszelkich innych konsekwencji chorowania na grypę.

Do kosztów grypy - jak podkreśla "GW" - trzeba też doliczyć najtrudniejszy, niepoliczalny element. Jest nim pogorszenie się jakości życia w wyniku choroby, utrata czasu wolnego, odwołany wyjazd na narty.

Sezon na grypę to wielkie straty dla gospodarki

To olbrzymie koszty nie tylko dla naszych portfeli, ale i dla całej gospodarki. Bo oprócz kosztów wizyt u lekarza i rachunków z apteki są jeszcze koszty pośrednie – nieobecność w pracy z powodu zwolnienia lekarskiego i spadek wydajności.

Grypa to tylko kropla w morzu

Koszty chorowania Polaków to jednak nie tylko koszty grypy. Jak pokazują ostatnie dane ZUS, Polacy chorują coraz częściej. W 2015 roku wydano ponad 20,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy - od 2010 r. to największa liczba wydanych zwolnień, ale i największy przyrost osób idących na chorobowe.

Lepsza wiadomość jest taka, że chorujemy nieco krócej. W ubiegłym roku średnia długość jednorazowego zwolnienia trwała 13,23 dni, natomiast w 2014 roku było to 13,42 dni.

Więcej czytajTUTAJ.

Tagi: kraj, zdrowie, szczepienia, pap, "gazeta wyborcza", przegląd prasy, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
29-12-2016

joeSezon grypowy - ile to kosztuje i dlaczego tak drogo - Na początek trzeba zapłacić koncernom farmaceutycznym, potem "leczyć" tych co … Czytaj całość

29-12-2016

BetLiczba podejrzeń i zachorowań, mało szczepień ..co to do cholerki ma być za sprawozdanie....sekretarka z korporacji farmaceutycznej je pisała … Czytaj całość

29-12-2016

60na 10 reklam w TV, 8 to reklamy pseudo leków, chyba ktoś na tym zarabia a grypa to dla nich ekstra pensja.

Rozwiń komentarze (19)