Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Sezon grypowy - ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?

19
Podziel się:
Sezon grypowy - ile to kosztuje i dlaczego tak drogo?
(ulezidar/iStockphoto)

Sezon na grypę się zaczął, a my chorujemy rekordowo dużo. Liczba podejrzeń i zachorowań na grypę przekracza 100 tys. tygodniowo. Oznacza to, że w tym sezonie koszty tej groźnej choroby mogą przekroczyć 3 mld zł - pisze "Gazeta Wyborcza".

Według prof. Lidii Brydak, kierowniczki Krajowego Ośrodka ds. Grypy Państwowego Zakładu Higieny, taka liczba świadczy, że się nie szczepimy. W ubiegłym sezonie epidemicznym 2015/16 zaszczepiło się 3,4 proc. Polaków. To najmniej w całej Unii Europejskiej.

Koszty grypy bardzo trudno oszacować, bo składają się na to różne kategorie. Najważniejsze to koszty bezpośrednie, czyli to, co wydamy w aptece, wizyty lekarskie. Do tego trzeba jednak doliczyć koszty pośrednie, czyli absencji w pracy, obniżonej wydajności pracowników, hospitalizacji w wyniku poważniejszych powikłań i wszelkich innych konsekwencji chorowania na grypę.

Do kosztów grypy - jak podkreśla "GW" - trzeba też doliczyć najtrudniejszy, niepoliczalny element. Jest nim pogorszenie się jakości życia w wyniku choroby, utrata czasu wolnego, odwołany wyjazd na narty.

Sezon na grypę to wielkie straty dla gospodarki

To olbrzymie koszty nie tylko dla naszych portfeli, ale i dla całej gospodarki. Bo oprócz kosztów wizyt u lekarza i rachunków z apteki są jeszcze koszty pośrednie – nieobecność w pracy z powodu zwolnienia lekarskiego i spadek wydajności.

Grypa to tylko kropla w morzu

Koszty chorowania Polaków to jednak nie tylko koszty grypy. Jak pokazują ostatnie dane ZUS, Polacy chorują coraz częściej. W 2015 roku wydano ponad 20,1 mln zaświadczeń lekarskich o czasowej niezdolności do pracy - od 2010 r. to największa liczba wydanych zwolnień, ale i największy przyrost osób idących na chorobowe.

Lepsza wiadomość jest taka, że chorujemy nieco krócej. W ubiegłym roku średnia długość jednorazowego zwolnienia trwała 13,23 dni, natomiast w 2014 roku było to 13,42 dni.

Więcej czytajTUTAJ.

kraj
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(19)
Helena
7 lat temu
238szkoda słów na takie pisanie, lepiej zgarnąć świeżaki dla dzieciaków, zgarnij świeżaki dla dzieci, tylko 5000sztuk!! wejdz na: bit.ly/2ipIqHg, w koncu naprawili swoj blad
Agata
7 lat temu
439masakra, dostałam od koleżanki info, że mają 5000 sztuk ow.ly/hFLD307jvdj, sama dostałam 3 sztuki!
grant
7 lat temu
1. po pierwsze nie ma w Polsce grypy więc szczepienie się pod tym kątem jest bezcelowe. Polecam wywiad z lekarzem na TVP2 (youtube) . 2. przeziębienie zwykle zaczyna się gardła i wystarczy tylko je płukać (napar z szałwi, sól, ocet jabłkowy) i po 2 dniach gardło przestaje boleć (więcej też pewnie na youtube). Żadne vicksy i itp nie są potrzebne chyba że złąpiemy przeziębienie 3. Jak już mamy katar to fixsin na płukanie zatok
em231
7 lat temu
gdzie Gazeta Wyborcza to smrod jak Ameryka ,gdzie bierze i rozpoczyna wojny
Linka
7 lat temu
Pewno Wyborcza dostała kroplówke od mafii farmaceutycznej..