Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Sieć szpitali: PiS - konieczna, PO - zła, Kukiz'15 - antypacjencka

58
Podziel się:

Ustawa powołująca tzw. sieć szpitali jest konieczna, rozsądna, dobra dla szpitali i pacjentów - uważa PiS. W ocenie PO jest chybiona i powinna trafić do kosza. Z kolei zdaniem Kukiz'15 jest antypacjencka i szkodliwa dla całego systemu. Zgodnie z projektem w sieci znajdą się te szpitale, spełnią odpowiednie warunki.

Sieć szpitali: PiS - konieczna, PO - zła, Kukiz'15 - antypacjencka
(istockphoto)

Należeć do nich będą placówki, które mają izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy oraz przynajmniej oddziały: chirurgii, wewnętrzny, położnictwa i ginekologii oraz neonatologii lub pediatrii. Zaplanowano 3 podstawowe poziomy zabezpieczenia zdrowotnego oraz 4 specjalistyczne, w których znają się szpitale pediatryczne, onkologiczne pulmonologiczne i ogólnopolskie. Placówki, które zostaną zakwalifikowane do sieci, będą prowadzić nocną i świąteczną pomoc medyczną.

Szpitale "sieciowe" będą miały zapewnione finansowanie w formie ryczałtu, którego wysokość będzie powiązana z wartością wykonanych świadczeń. Niektóre procedury, na przykład porody, endoplastyka, chemioterapia będą opłacane osobno i rozliczane tak jak dotychczas. Szpitale, które nie znajdą się w sieci, będą mogły uzyskać kontrakt z NFZ w drodze konkursu.

Opozycja i Naczelna Rada Lekarska nie szczędzą krytyki

Projekt ustawy o sieci szpitali krytykuje opozycja, Naczelna Rada Lekarska i pracodawcy. W opinii przeciwników - sieć szpitali doprowadzi do zamknięcia wielu oddziałów i małych placówek.

"Omawiana nowelizacja zmienia system ochrony zdrowia w naszym kraju, zmienia w interesie pacjentów" - ocenił w środę w Sejmie Tadeusz Dziuba (PiS). Wskazał, że każda większa zmiana budzi obawy i podkreślił, że proponowane rozwiązania mają wiele zalet. Ustanowienie sieci szpitali rozpoczyna, jak mówił, proces integrowania różnych form świadczeń medycznych finansowanych ze środków publicznych.

Poseł PiS ocenił, że proponowane zmiany "zakończą epokę niezdrowej, niekiedy bratobójczej konkurencji". Dodał, że nowe rozwiązanie zapewnią placówkom stabilne finansowanie, co ma kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa pacjentów. "Wraz z wprowadzeniem nowego systemu zniknie pokusa orientowania się szpitali na świadczenie wycenione szczególnie korzystnie" - stwierdził. Według Dziuby dotychczasowy system wyczerpał swoje możliwości.

"Wprowadzenie nowego systemu jest konieczne - musi nastąpić przeformatowanie systemu udzielania świadczeń dla zracjonalizowania ochrony zdrowia w Polsce. Minister zdrowia proponuje to w interesie pacjentów" - wskazał. "Proponowana zmiana lecznictwa szpitalnego jest nie tylko jedyną, ale przede wszystkim rozsądną propozycją" - dodał.

Bartosz Arłukowicz (PO) ocenił, że projekt jest chybiony. "Sieć szpitali rozumiana jest nie jako stan, do którego należy dążyć by zabezpieczyć potrzeby zdrowotne ludzi, ale taki, do którego należy przyciąć obecne zasoby likwidując ileś tam szpitali" - powiedział. Podkreślał, że nie da się rozprowadzić reformy bez dodatkowych środków.

"Mam nadzieję, że obecny projekt podzieli los poprzedników i nigdy nie wejdzie w życie. W przeciwnym razie grozi nam centralizm i etatyzm na skalę niespotykaną w żadnym nowoczesnym kraju" - stwierdził Arłukowicz.

"Chcecie scentralizować wszystko w Polsce - chcecie mieć centralne lotnisko, marszałek (Stanisław - PAP) Karczewski chce mieć wielki centralny Senat, a pan chce mieć centralny komitet zdrowia" - zwrócił się do ministra Konstantego Radziwiłła obecnego na sali posiedzeń.

Zdaniem posła PO, projekt o sieci "będzie ustawiał kolejki, ponieważ przyjęto w nim zasadę sprzed 1989 r. - czy się stoi czy się leży, milion złoty się należy". Zapowiedział złożenie dwóch poprawek wpisania do sieci szpitali geriatrycznych, rehabilitacyjnych i kardiologicznych.

Jerzy Kozłowski z Kukiz'15 przekonywał z sejmowej trybuny, że w ustawie o sieci fundamentalna jest zmiana finansowania. "Dotychczasowy system nie jest dobry, ale wywrócenie go do góry nogami spowoduje wielkie konsekwencje" - ocenił.

Zdaniem posła Kukiz'15, zmiany nie skrócą kolejek. "System, który państwo proponujecie, jest bardzo wygodny - dla szpitali, które są w sieci, bo stawia je w uprzywilejowanej pozycji, a rola pacjenta jest coraz mniejsza, bo pieniądz nie będzie szedł za pacjentem, płatność będzie z góry, niezależnie od jakości usługi" - powiedział.

kraj
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(58)
lekarz
7 lat temu
Cherbata od ciągłego mieszania nie stanie się słodsza. Służba zdrowia jest niedofinsowana. Problem systemu jest drugorzędny.
apostacjusz
7 lat temu
ten Radziwill niech juz lepiej ze swoim delikatnym sumieniem idziena biskupa czy nawet na papieza a na jego miejsce niech przyjdzie ktos zdrowy psychicznie
POlak11111111...
7 lat temu
Srodków jest wystarczajaca ilość i tylko niewłasciwa ich dystrybucja powoduje niewydolność systemu. Nie moze byc tak ,że lekarz pracuje w tych samych godzinach na uniwersytecie,w szpitalach i w przychodni za co wszedzie pobiera kasę!!1PIS ma rację-popieram!!
prawdziwypola...
7 lat temu
Szpitale potrzebne są tylko ubeką, lewaką, muzułmaną i ateistą! Nam, Polaką wystarczy modlitwa i ofiara. I ofiara. I ofiara...
Ela
7 lat temu
Pisowi chodzi o to żeby ludzie umierali bez możliwości leczenia się,a ksiądz zarabiał na pogrzebach , nie trzeba będzie płacić rent,emerytur tylko ciekawe gdzie będą leczyć się ci z PiSu czy też będą czekać na izbie przyjec
...
Następna strona