Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Frankowska
|

Sieć szpitali zatwierdzona przez Senat. Mimo wielu głosów krytyki

172
Podziel się:

Senat przyjął ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Senatorowie nie zgodzili się na poprawki opozycji, m.in. by przeprowadzić w dwóch województwach pilotaż nowych zasad finansowania szpitali. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Sieć szpitali zatwierdzona przez Senat. Mimo wielu głosów krytyki
(REPORTER)

Senat przyjął ustawę wprowadzającą tzw. sieć szpitali. Nie zgodzono się na poprawki opozycji, m.in. by przeprowadzić w dwóch województwach pilotaż nowych zasad finansowania szpitali. Teraz ustawa trafi do prezydenta.

Przyjęcie nowelizacji bez poprawek poparło 50 senatorów, 35 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu. Tym samym senatorowie nie uwzględnili poprawek zgłaszanych przez opozycję i senatora PiS Jacka Włosowicza.

Senatorowie opozycji proponowali opóźnienie terminu wejścia w życie nowych przepisów, przeprowadzenie rocznego pilotażu w dwóch województwach oraz wpisanie profili geriatrycznych do szpitali II i III poziomu.

Sieć szpitali - co to oznacza dla pacjentów?

Zgodnie z ustawą utworzony zostanie system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ), czyli tzw. sieć szpitali. W sieci będą mogły znaleźć się placówki, które od co najmniej dwóch lat mają umowę z NFZ i w których funkcjonuje izba przyjęć albo szpitalny oddział ratunkowy (drugiego warunku nie będą musiały spełniać szpitale ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne).

Placówki znajdujące się w sieci będą podzielone na kilka różnych poziomów systemu zabezpieczenia. Pierwszy stopień to głównie szpitale powiatowe, drugi - ponadpowiatowe, a trzeci - wojewódzkie. Kolejne poziomy to szpitale: pediatryczne, ogólnopolskie, onkologiczne i pulmonologiczne. Placówki zakwalifikowane do sieci będą miały gwarantowaną umowę z NFZ. Sieć będzie też obejmować m.in. ambulatoryjną opiekę specjalistyczną w przychodniach przyszpitalnych oraz nocną i świąteczną opiekę zdrowotną.

Szpitale "sieciowe" będą miały zapewnione finansowanie w formie ryczałtu, którego wysokość będzie powiązana z wartością wykonanych świadczeń. Niektóre procedury, na przykład porody, endoplastyka, chemioterapia będą opłacane osobno i rozliczane tak jak dotychczas. Szpitale, które nie znajdą się w sieci, będą mogły uzyskać kontrakt z NFZ w drodze konkursu.

Na funkcjonowanie tego systemu przeznaczone będzie ok. 91 proc. środków, z których obecnie finansowane jest leczenie szpitalne. Placówki, które nie zostaną zakwalifikowane do sieci, nadal będą mogły zawierać kontrakty w drodze postępowania konkursowego.

Pierwsze wykazy szpitali zakwalifikowanych do sieci w każdym województwie będą ogłaszane nie później niż do 27 czerwca br. Do 26 września zostaną one uzupełnione o podmioty lecznicze, które powstaną w wyniku połączenia dwóch lub więcej podmiotów. Wykazy będą obowiązywały od 1 października 2017 r. przez kolejne 4 lata.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 7 dni od dnia ogłoszenia.

Sieć szpitali - opozycja i Naczelna Rada Lekarska nie szczędzą krytyki

Projekt ustawy o sieci szpitali krytykowała opozycja, Naczelna Rada Lekarska i pracodawcy. W opinii przeciwników - sieć szpitali doprowadzi do zamknięcia wielu oddziałów i małych placówek. Czytaj więcej: Sieć szpitali: PiS - konieczna, PO - zła, Kukiz'15 - antypacjencka

kraj
prawo
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(172)
gorszy sort
7 lat temu
A pisowcy na to, jak na lato. Oni mają zapewnioną błyskawiczną opiekę medyczną - fool wypas... Oszczędności ma robić na sobie ten gorszy sort Polaków, czyli MY...
AX
7 lat temu
SŁUŻBA ZDROWI LEŻY NA ŁOPATKACH OD WIELU LAT A ŻADEN RZĄD NIC Z TYM NIE ROBI>KOLEJKI DO SPECJALISTÓW NA ZA ROK LUB ZA DWA...........................CO TO MA ZNACZYĆ CZY KTOŚ TAM MYŚLI????????????????
xzcz
7 lat temu
ZAMIAST ZA REFORMĘ SZKOLNICTWA W PIERWSZEJ MIERZE POWINNI ZABRAĆ SIĘ ZA SŁUŻBĘ ZDROWIA!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
KJ
7 lat temu
To co było do tej pory , to była eutanazja. Wiem to ,bo chorował mąż. Nie ma go już ze mną, a ja nie mogę patrzeć na lekarzy i na Po.
ano doctorec
7 lat temu
dla lekarzy oznacza 1,5 razy wiekszy zapier....za 2100 na miesiąc. nei ma to jak socjalistyczne obozy pracy
...
Następna strona