Notowania

klimat
08.12.2008 16:47

Sikorski: Pakiet klimatyczny już blisko

Minister liczy, że ostateczne porozumienie zawarte będzie do piątku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister spraw zagranicznychRadosław Sikorskipowiedział, że po spotkaniu Tusk-Sarkozy w Gdańsku _ jesteśmy bliżej porozumienia _ w sprawie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego.

_ - Bardziej definitywnie będę mógł się wypowiadać, gdy otrzymamy propozycję na piśmie _ - oświadczył Sikorski po spotkaniu szefów dyplomacji _ 27 _ przygotowującym czwartkowo-piątkowy szczyt.

Wyraził nadzieję, że szczyt będzie ostatnim za francuskiego przewodnictwa, choć przyznał, że _ słyszy się o szczycie w ostatnich dniach grudnia, w ostatniej chwili _.

ZOBACZ TAKŻE:

* [ Unia przyjmie pakiet klimatyczny ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/unia;przyjmie;pakiet;klimatyczny,48,0,388656.html )
* [ Tusk: Pakiet klimatyczny to o 90-proc. droższy prąd ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/tusk;pakiet;klimatyczny;to;o;90-proc;drozszy;prad,207,0,376527.html )
* [ UE: Kryzys ograniczy walkę z ociepleniem? ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ue;kryzys;ograniczy;walke;z;ociepleniem,178,0,375218.html )
* [ Winiecki: Teoria dwóch ciemnogrodów ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/winiecki;teoria;dwoch;ciemnogrodow,66,0,347458.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Źródła francuskie informują, że jeśli w piątek szefowie państw i rządów nie porozumieją się w Brukseli w sprawie pakietu, to francuskie przewodnictwo nie przedłuży szczytu do soboty, ale zorganizuje jeszcze jeden szczyt - najpewniej 30 grudnia.

Sikorski wyraził nadzieję, że Polska będzie mogła na szczycie zgodzić się na zaproponowane przez Francję rozwiązanie.

_ - Miarodajną opinię można będzie przedstawić wtedy, gdy prezydencja na podstawie ustnego kompromisu zawartego w Gdańsku przedstawi pisemne propozycje zapisu do konkluzji _ - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Szef gabinetu politycznego premieraSławomir Nowakpowiedział, że dzięki gdańskiemu spotkaniu prezydenta Francji Nicolasa Sarkozy'ego z premieremDonaldem Tuskiemw sprawie pakietu klimatyczno-energetycznego Polsce udało się zagwarantować, że do końca 2019 roku polskie elektrownie będą mogły dostawać część uprawnień do emisji CO2 za darmo, zamiast kupować 100 proc. na specjalnych aukcjach.

_ - Przedwczoraj udało się załatwić bardzo poważne korzyści dla polskiej gospodarki. Udaje nam się odroczyć ten termin, tę datę graniczną, kiedy polska gospodarka będzie musiała radykalnie ograniczać emisję CO2, a to oznacza, że mamy więcej czasu na modernizację polskich elektrowni _ - powiedział Nowak w TVN24.

Jeżeli chodzi o Traktat z Lizbony, to irlandzki minister spraw zagranicznych nie złożył wiążących deklaracji w sprawie daty drugiego referendum. _ Wszystko okaże się na szczycie _ - powiedział Sikorski.

Tagi: klimat, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz