Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartosz Wawryszuk
|

Duda: przyszedł czas na ekspansję gospodarczą poza UE

13
Podziel się:

Zdaniem prezydenta, polsko-singapurska współpraca już zaczyna przynosić "miliardowe obroty między naszymi krajami". Dodał, że państwo to jest jednym z najważniejszych azjatyckich partnerów Polski, obok Chin, Indii i Wietnamu.

Tony Tan Keng Yam, prezydent Singapuru i Andrzej Duda.
Tony Tan Keng Yam, prezydent Singapuru i Andrzej Duda. (PAP/Paweł Supernak)

Ambicją polskiego rządu, prezydenta i przedsiębiorców jest to, aby ze swoimi planami gospodarczymi i rozwojem podążać dalej, także poza Unię Europejską - mówił podczas Polsko-Singapurskiego Forum Biznesowego w Warszawie prezydent Andrzej Duda.

Prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yam powiedział z kolei, że jego kraj może być trampoliną dla Polski ku rynkom wschodzącej Azji.

Obaj prezydenci uczestniczyli w Polsko-Singapurskim Forum Biznesowym zorganizowanym w poniedziałek w Warszawie.

Duda podkreślał w swoim wystąpieniu, że pierwsza w historii wizyta prezydenta Singapuru w Polsce wpisuje się w korzystny sposób w obecną politykę gospodarczą, realizowaną przez niego i rząd. Przypomniał zarazem, że obecnie ponad 80 proc. polskich obrotów handlowych to wymiana z państwami Unii Europejskiej.

- Czy to źle, czy to dobrze, można oceniać różnie. Ja cieszę się oczywiście, że ten obrót międzynarodowy jest, cieszę się, że mamy w ramach UE partnerów wypróbowanych. Myślę, że przyszedł czas, że jest dzisiaj wielką ambicją i polskiego rządu, i polskiego prezydenta, ale także i polskich przedsiębiorców, którzy czują się silni także na rynku międzynarodowym, także na tym rynku europejskim, aby ze swoimi planami gospodarczymi, ze swoim rozwojem gospodarczym podążać dalej - mówił prezydent.

Jednym z takich nowych kierunków, dodał, może być właśnie Singapur. - Chciałbym, by przedstawiciele polskiego biznesu, a także biznesu singapurskiego, wykorzystali tę unikatową szansę, jaka właśnie zostaje stworzona - powiedział Duda.

Zdaniem prezydenta, polsko-singapurska współpraca już zaczyna przynosić "miliardowe obroty między naszymi krajami". Dodał, że państwo to jest jednym z najważniejszych azjatyckich partnerów Polski, obok Chin, Indii i Wietnamu.

Zwracał uwagę, że właśnie z myślą o polskich firmach Polska Agencja Inwestycji i Handlu (PAIiH) otwiera swoje przedstawicielstwa na świecie, m.in. w Singapurze.

Ocenił, że biuro to daje szansę na rozwój wzajemnych relacji gospodarczych i może służyć pomocą także singapurskim przedsiębiorcom, chcącym inwestować w Polsce. Podkreślał, że życzyłby sobie, by singapurscy przedsiębiorcy patrzyli na biuro PAIiH jako na miejsce, gdzie można znaleźć odpowiedzi na wszystkie pytania związane z polskim rynkiem.

Duda zaznaczył, że Singapur - choć jest relatywnie małym państwem - jest "gospodarczym kolosem". - To Singapur jest właśnie tym azjatyckim tygrysem, państwem, o którym się mówi jako o drugim porcie oceanicznym na świecie. Jest potęgą handlową Azji - mówił.

Dlatego - jak mówił prezydent Polski - dziś trzeba zrobić wszystko, by zwiększyć kontakty gospodarcze między Polską a Singapurem. - Zachęcam do tej współpracy, zachęcam do nawiązywania kontaktów, także w branży turystycznej. Singapur jest być może odległym państwem, ale państwem niezwykle ciekawym - mówił Duda. Z kolei, jak zaznaczył, dla mieszkańców Singapuru "ciekawym państwem jest Polska".

Prezydent Singapuru Tony Tan Keng Yam mówił natomiast, w swoim otwierającym Forum wystąpieniu, że polskie firmy odnajdą w Singapurze stabilne i przyjazne środowisko biznesowe.

Zwracał uwagę, że wymiana handlowa podwoiła się w ostatnich latach. - Podczas gdy poziom inwestycji jest dość skromny, cieszę się bardzo, że wartość wzajemnych stosunków handlowych podwoiła się - z 292 mln euro dziesięć lat temu do 632 mln euro w zeszłym roku - powiedział prezydent.

Dodał, że można zauważyć aktywną współpracę między firmami obu państw. Jako przykład podał Keppel Seghers Belgium - oddział Keppel Infrastructure Holdings Ltd. z Singapuru, który wraz z firmą Budimex ukończył w grudniu 2015 r. w Polsce budowę spalarni odpadów komunalnych, połączonych z elektrownią generującą energię elektryczną. Jego zdaniem, pokazuje to, "jak wielką rolę odgrywa zarówno dla Polski, jak i Singapuru rozwój stosunków gospodarczych".

Prezydent Singapuru wskazywał też, że Polskę i Singapur wiele łączy. - Mamy otwarte i chętne do współpracy gospodarki. Oba państwa ogromną wagę przykładają do strefy wolnego handlu i inwestycji. Polska jest niezwykle ważnym graczem w Unii Europejskiej i największą gospodarką w sercu Europy Środkowej i Wschodniej. Podobnie Singapur jest w sercu Stowarzyszenia Narodów Azji Południowo-Wschodniej (ASEAN), co stwarza pozytywne możliwości dla polskich firm - mówił.

ASEAN, jak podkreślił prezydent Singapuru, jest jednym z najszybciej rosnących na świecie rynków; łącznie gospodarki ASEAN stanowią rynek wart 2,3 bln euro. - W 2014 r. ASEAN był łącznie 7. największą gospodarką na świecie. Do 2030 r. ASEAN planuje być 4. największym wolnym rynkiem na świecie, którego łączne PKB wyniesie 9,1 bln euro - przekonywał.

Dodał, że współpraca gospodarcza pomiędzy naszymi krajami będzie jeszcze bardziej ułatwiona, gdy wejdzie w życie umowa o wolnym handlu między UE a Singapurem. W ramach tej umowy, jak mówił, np. polskie firmy z sektora energetycznego będą mieć większe możliwości udziału w przetargach.

Prezydent Tony Tan podkreślał także, że Singapur może wiele wynieść z polskiego sukcesu gospodarczego. - Pomimo niepokojącej perspektywy gospodarki światowej, Polska pozostaje nadal w fazie wzrostu - powiedział.

- Moja wizyta w Polsce i na dzisiejszym Forum rozpoczyna nowy rozdział w relacjach handlowych pomiędzy Polską a Singapurem. Jestem przekonany, że to Forum umożliwi naszym firmom nawiązać ważne i korzystne dla obu stron partnerstwa - zaznaczył.

Singapur to jedno z najlepiej rozwiniętych państw świata. Leżąc nad cieśniną Malakka, stanowi bramę do Azji. Głównym atutem Singapuru jest jego strategiczne położenie, stabilność gospodarcza i polityczna oraz stworzenie pozytywnych warunków do prowadzenia biznesu, co sprzyja napływowi bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Singapur ma trzeci największy port świata i jest dobrze połączony infrastrukturalnie z rynkami Azji. Jest też w czołówce najbardziej innowacyjnych krajów świata (w 2016 r. zajął 2. miejsce w Global Innovation Index).

Według danych PAIiH, polski eksport do Singapuru wyniósł w 2016 r. 569 mln euro. W strukturze towarowej eksportu dominują statki, łodzie i "struktury pływające". Polski import z Singapuru wyniósł natomiast w 2016 r. 636 mln euro. Na koniec 2015 r. skumulowane singapurskie inwestycje w Polsce wyniosły 17 mln euro, zaś wartość skumulowanych polskich inwestycji w Singapurze na koniec 2015 r. sięgnęła 89 mln euro.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
WYRÓŻNIONE
Olo
7 lat temu
Warto się wzorować na rozwiązaniach gospodarczych z Singapuru. Wiele lat temu nawet Chiny się zainspirowały rozwiązaniami z Singapuru, wtedy Deng Xiaoping odwiedził Singapur i mówi do przywódcy Singapuru: "My i wy to tacy sami ludzie. Jak wy to robicie, że tak się rozwijacie?" Wtedy przywódca Singapuru dał mu kilka wskazówek, m.in. że trzeba pozwalać ludziom się bogacić, wolny handel dla najmniejszych, nie zabierać ludziom przesadnie kapitału w podatkach. Zresztą mieszkańcy ?Singapuru to najmądrzejsi ludzie świata, najwyższe średnie IQ 108, co widać po państwie jakie zbudowali
Olo
7 lat temu
Jeśli Polska ma się bogacić to musimy uderzać na Wschód z handlem i firmami, blisko na Wschód (Białoruś, Ukraina, Rosja), troche dalej (Kazachstan, Turkmenistan, Iran), daleko na Wschód (Chiny, Singapur, Tajlandia, Indonezja), na Bałkany i do Indii. Tylko aby był z tego pożytek trzeba uproszczać prawo w Polsce by łatwiej było prowadzić działalność gospodarczą i obniżać podatki, by firmy miał kase na ekspansje i rozwój
Poli
7 lat temu
Bardzo dobrze. 85 % światowej gospodarki jest poza UE. A my trzymamy się kurczowo pikującej w dół UE. Azja, Ameryka, nawet Afryka to doskonali partnerzy gospodarczy dla nas.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (13)
kasia
7 lat temu
dane dot inwestycji w Singapurze są na koniec roku 2015r. Dobry wynik PiS jak na 2 miesiace rzadzenia. , a dlaczego nie ma nic o roku 2016 . No a z tą wymianą handlową to słowo ekspansja Polski tu wyraźnie nie pasuje, bo relacje są odwrotne.
rexel
7 lat temu
To Kaczyński pozwolił pojechać mMaliniakowi do Singapuru??
Teodor
7 lat temu
To nie chodzi o ekspansję myśli gospodarczej Prezesa Polski?
antyoszust 33
7 lat temu
Ambicją prezydenta i przedsiębiorców { tu trzeba dodać kolesi pisowskich } jest ekspansja poza UE. Skorzysta parę wielkich spółek a podatnicy nadal będą oszukiwani i okradani, taka to ekspansja . Poza tym prezydent z nikim w UE nie rozmawia bo nikt z nim rozmawiać nie chce i nie będzie tak jak z innym kacykami wielkiego naczelnika . I mamy kolejną izolację w typie komunizmu jak za PRL. To tylko taka dobra zmiana z demokracji w prywatne państwo Kaczogrodu.
Olo
7 lat temu
Jeśli Polska ma się bogacić to musimy uderzać na Wschód z handlem i firmami, blisko na Wschód (Białoruś, Ukraina, Rosja), troche dalej (Kazachstan, Turkmenistan, Iran), daleko na Wschód (Chiny, Singapur, Tajlandia, Indonezja), na Bałkany i do Indii. Tylko aby był z tego pożytek trzeba uproszczać prawo w Polsce by łatwiej było prowadzić działalność gospodarczą i obniżać podatki, by firmy miał kase na ekspansje i rozwój