Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Skandal dyplomatyczny w USA. Biały Dom: zaproszenie Netanjahu złamaniem protokołu

0
Podziel się:

Rzecznik Białego Domu podkreślił, że zgodnie z protokołem dyplomatycznym przywódca kraju zamierzający złożyć wizytę w USA musi się skontaktować z Białym Domem.

Skandal dyplomatyczny w USA. Biały Dom: zaproszenie Netanjahu złamaniem protokołu
(Tallicfan20 / domena publiczna)

Lider Republikanów w Izbie Reprezentantów John Boehner zapowiedział dziś, że premier Izraela Benjamin Netanjahu wystąpi w Kongresie USA. Biały Dom oznajmił, że zaproszenie to jest złamaniem protokołu. To próba sił między rządem a Kongresem - komentuje AP.

_ Poprosiłem premiera, by wypowiedział się w Kongresie na temat poważnych zagrożeń, jakie stanowią dla nas i naszego stylu życia radykalny islam oraz Iran _ - ogłosił Boehner w komunikacie. Netanjahu miałby wystąpić przed połączonymi izbami Kongresu 11 lutego.

Rzecznik Białego Domu Josh Earnest zareagował szybko na oświadczenie Boehnera i podkreślił, że zgodnie z protokołem dyplomatycznym przywódca kraju zamierzający złożyć wizytę w USA musi się skontaktować z Białym Domem, tymczasem o tym, że lider republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów zaprosił Netanjahu, administracja dowiedziała się na chwilę przed wydaniem oficjalnego komunikatu Boehnera.

Earnest powiedział też, że Biały Dom powstrzyma się z oceną tego zaproszenia do chwili, gdy skontaktuje się z nim strona izraelska i wyjaśni, co premier ma zamiar powiedzieć w Kongresie.

Sekretarz Stanu USA John Kerry wyraził w środę wieczorem żal, że lider Izby Reprezentantów zachował się w sposób sprzeczny z protokołem dyplomatycznym, a on sam dowiedział się o inicjatywie zaproszenia Netanjahu z komunikatu, jaki wydał Boehner.

Kerry dodał, że jest _ rzeczą raczej niezwykłą _, że to nie _ sam zainteresowany _ poinformował o woli złożenia wizyty w USA, niemniej podkreślił, że premier będzie _ mile widziany _ w Waszyngtonie.

Agencja AP nazwała gest Boehnera i reakcję Białego Domu początkiem konfrontacji i próbą sił między zdominowanym przez Republikanów Kongresem a prezydentem Barackiem Obamą w związku z negocjacjami z Iranem w sprawie jego programu nuklearnego. Republikanie zaprosili Netanjahu, ponieważ słynie on z bardzo twardej postawy wobec Iranu i jest zdeklarowanym przeciwnikiem podejmowania z nim rozmów.

AP zwraca uwagę, że lider republikańskiej większości wystosował zaproszenie do izraelskiego premiera tuż po orędziu o stanie państwa wygłoszonym przez Obamę, w którym prezydent powiedział, że zawetuje projekt nowych sankcji wobec Iranu. Wezwał też Kongres, by odłożył wprowadzenie nowych sankcji wobec Teheranu w związku z jego programem nuklearnym.

W orędziu o stanie państwa Obama powiedział, że nałożenie nowych sankcji na Iran _ zagwarantuje porażkę dyplomacji, zniechęci do Ameryki jej sojuszników i z całą pewnością doprowadzi do tego, że Iran uruchomi ponownie swój program nuklearny _.

Zarówno Obama, jak i irański prezydent Hasan Rowhani borykają się w swych krajach z konserwatywną opozycją, która jest zdecydowanie przeciwna dyplomatycznym rozwiązaniom, które doprowadziłyby do wstrzymania programu nuklearnego przez Teheran w zamian za zniesienie sankcji gospodarczych - komentuje AP.

Boehner poinformował Republikanów o swej inicjatywie na prywatnym spotkaniu, w czasie którego zasugerował, że prezydent oczekuje, iż Kongres będzie siedział bezczynnie, podczas gdy amerykańska administracja negocjuje z Teheranem. _ Do diabła - tak nie będzie! _ - powiedział lider Republikanów.

Reuters podaje, że wysokiej rangi przedstawiciel Departamentu Stanu USA powiedział w środę, że celem negocjacji z Iranem, dotyczących jego programu nuklearnego, jest zawarcie ogólnego porozumienia do końca marca, a doprecyzowanie jego szczegółów technicznych do końca czerwca. Dodał, że są _ realne szanse _ na osiągnięcie takiego porozumienia, _ w najlepiej pojętym interesie USA oraz ich sojuszników _ w kwestiach dotyczących bezpieczeństwa.

Tymczasem Netanjahu po zamachach w Paryżu na tygodnik _ Charlie Hebdo _ i sklep z koszerną żywnością wezwał Francję i inne kraje do _ wielkiej ofensywy _ przeciwko radykalnemu islamizmowi, a także Iranowi. Jak przekonywał, Francja, Izrael oraz _ kraje cywilizowane _ stoją w obliczu tego samego zagrożenia.

W październiku w wywiadzie dla prestiżowego programu CNN _ Global Public Square _ premier Netanjahu powiedział, że Izrael i _ wszystkie państwa arabskie uważają za największe zagrożenie Iran mający broń nuklearną _.

Kancelaria premiera Izraela poinformowała w środę, że przyjmie on zaproszenie Kongresu i że _ premier bada możliwość spotkania się z prezydentem Barackiem Obamą podczas tej wizyty _.

Jeśli dojdzie do wizyty izraelskiego premiera, będzie to trzecie wystąpienie Netanjahu przed połączonymi izbami Kongresu; poprzednio przemawiał tam w 1996 i 2011 roku - przypomina agencja AFP.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)