Notowania

podatki
23.04.2018 07:54

Skarbówka żąda od informatyków dopłat podatku za pięć lat wstecz. Zmiana stanowiska wobec twórców

Skarbówka zakwestionowała wieloletnią praktykę ustalania wynagrodzenia za pracę twórczą.

Podziel się
Dodaj komentarz
Nie zmieniły się przepisy podatkowe, lecz jedynie ich urzędowa interpretacja.

Urzędy skarbowe przestały akceptować odliczanie 50 proc. kosztów przez informatyków i żądają dopłaty podatku nawet do pięciu lat wstecz. Płacić muszą nawet ci, którzy otrzymali interpretację indywidualną potwierdzającą, że mogą odliczać 50 proc. kosztów.

Jak pisze "Rzeczpospolita", zmiana stanowiska fiskusa nie ma nic wspólnego z niedawnym ustawowym zawężeniem listy zawodów uprawnionych do odliczania ulgi. Fiskus zwyczajnie zaostrzył swoją interpretację przepisów, ale stosuje ją także wstecz.

Cytowani przez gazetę eksperci podatkowi podkreślają, że w najmniejszym stopniu nie zmieniły się przepisy podatkowe, lecz jedynie ich urzędowa interpretacja. Skarbówka zakwestionowała wieloletnią praktykę ustalania wynagrodzenia za pracę twórczą.

Wideo: PiS nie zamierza obniżyć VAT. "Czy można zrobić większe głupstwo?"

Co gorsza, dla urzędników skarbowych nie ma znaczenia, czy dany podatnik uzyskał wcześniej interpretację indywidualną, w której fiskus potwierdził, że ma prawo do odliczania 50 proc. kosztów. Spór może rozstrzygnąć dopiero sąd.

Jesteś twórcą i masz problem z fiskusem? Daj nam znać przez dziejesie.wp.pl

O ile interpretacja indywidualna może pozwolić informatykom obronić swoje racje przed sądem, w dużo gorszej sytuacji są osoby, które takiej interpretacji nie uzyskały. Pomocna może być szczegółowa dokumentacja dotycząca wykonywania pracy twórczej, np. tworzenia programu komputerowego.

Eksperci podkreślają, że kłopoty ze skarbówką mogą mieć nie tylko twórcy, ale także zatrudniające ich firmy. Tak może zdarzyć się, jeśli pracownik odliczał 50-proc. koszty, a pracodawca nie wykazał ich w PIT-11.

Cytowana przez "Rzeczpospolitą" Izabela Andrzejewska-Czernek, radca prawny w kancelarii Zimny Doradcy Podatkowi ocenia, że taka praktyka fiskusa może oznaczać zniszczenie instytucji interpretacji indywidualnych i podważenie zaufania do organów podatkowych. - Funkcja gwarancyjna wynika również z ugruntowanej praktyki - podkreśla.

Nie jest to pierwsza sytuacja, gdy urzędy skarbowe usztywniają swoje stanowisko wobec podatników i żądają zapłaty podatków za kilka lat wstecz nawet pomimo posiadanych przez nich interpretacji podatkowych.

Taka sytuacja miała miejsce w przypadku fast foodów, którym wcześniej pozwalano płacić 5 proc. VAT, ale zmieniła się interpretacja ogólna Ministerstwa Finansów i kazano im płacić 8 proc. VAT. Przedsiębiorcy, którzy się nie dostosowali, powołując się na uzyskaną interpretację indywidualną, przegrywają teraz w sądach.

Kolejnym przykładem niszczenia interpretacji indywidualnych jest niedawny projekt Ministerstwa Finansów, które postanowiło zaostrzyć walkę z firmami, które prowadzą agresywną optymalizację podatkową. Zgłoszony projekt ustawy zakłada, że interpretacje indywidualne uzyskane przez podmioty powiązane stracą ważność w ciągu pół roku.

Nie można także zapominać o wprowadzonej w połowie 2016 roku klauzuli o unikaniu opodatkowania. Przepisy te pozwalają ministrowi finansów zakwestionować każdą czynność przedsiębiorcy, której skutkiem jest korzyść podatkowa wynosząca co najmniej 100 tys. zł rocznie.

MF nie kryło, że przepisy te z rozmysłem napisano bardzo ogólnikowo, by nieuczciwym podatnikom nie pozostawiać żadnej furtki. Decyzja o zastosowaniu klauzuli jest czysto uznaniowa i nie ma żadnego znaczenia, czy podatnik uzyskał interpretację indywidualną.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2018

KKKWygońmy z kraju jedną z lepiej zarabiających grup, po co w ogóle mają płacić tu podatki... Akurat programiści mają to do siebie, że mogą pracować … Czytaj całość

23-04-2018

Marek32Widać w ostatnich tygodniach, że rząd uderza w inteligentnych ludzi i w technologie rozwojowe!

23-04-2018

XzPrzeciętny programista dorzuca do budżetu z 5 razy więcej kasy od przeciętnego obywatela - państwo zamiast nagradzać za super postawę, chęć rozwoju i … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (58)