Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Skarbówka zablokuje konto na 72 godziny, a firma nie będzie mogła zaskarżyć postanowienia

29
Podziel się:

Obowiązujące od kwietnia przepisy dają skarbówce możliwość blokowania kont firm, które podejrzewane są o wyłudzanie podatku. Blokada może nastąpić bez ostrzeżenia na 72 godziny. Postanowienie można zaskarżyć. To się wkrótce zmieni na niekorzyść firm.

Urzędnicy nie musza już wydawać postanowienia w przedmiocie zablokowania konta na 72 godziny
Urzędnicy nie musza już wydawać postanowienia w przedmiocie zablokowania konta na 72 godziny (Karol Serewis/East News)

Obowiązujące od kwietnia przepisy dają skarbówce możliwość blokowania kont firm, które podejrzewane są o wyłudzanie podatku. Blokada może nastąpić bez ostrzeżenia na 72 godziny. Postanowienie można zaskarżyć. Ale to się wkrótce skończy.

Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że jak dotąd skarbówka skorzystała z blokady rachunku zaledwie sześciokrotnie. Ministerstwo Finansów zapewniło, że to narzędzie ostateczne, stosowane w wyjątkowych sytuacjach.

Od 22 sierpnia stosowanie tego narzędzia do walki z wyłudzeniami będzie prostsze. W związku ze zmianą przepisów szef KAS nie musi już wydawać postanowienia, które przedsiębiorca będzie mógł zaskarżyć.

Z czego wynika zaostrzenie obowiązującej od zaledwie 4 miesięcy ustawy? W uzasadnieniu do nowelizacji czytamy, że to niezbędne "ze względu na konieczność zachowania poufności systemu działań operacyjnych namierzających przestępstwa".

Dzięki nowelizacji firmy, które mogą dokonywać oszustw, nie dowiedzą się, że fiskus się im przygląda.

Zobacz także: Dyrektor w Ministerstwie Finansów zadowolony. "Będę mógł zajrzeć do każdej faktury"

To na pewno zwiększy skuteczność działań fiskusa, ale przedsiębiorców martwi nieznajomość algorytmów, którymi kierują się urzędnicy, dokonując zajęcia.

Nowelizacja daje fiskusowi jeszcze jedno uprawnienie: będzie mógł występować do banków o adresy IP, z których logowano się do konta firmowego. Pozwoli to ustalić, kto i w jakim miejscu logował się na rachunek.

To uprawnienie, które pozwoli na bardziej rzetelną analizę, ale jednocześnie może okazać się groźnym narzędziem w rękach skarbówki – aby tak się nie stało, urzędnicy muszą pamiętać, by go nie nadużywać i stosować tylko w najpoważniejszych sprawach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
fact
5 lata temu
IP nie jest rzetelnym wskaznikiem ze oszust wlasnie tam bedzie pod tym adresem. Jakim trzeba byc konowalem by nie wiedziec ze oszusci zwykle korzystaja z VPN i innych narzedzi by zmylic wszystkich ciekawskich.
Niewolnik Nie...
6 lat temu
A Pani Dyrektor Olsztyńskiego Urzędu Skarbowego odmawia kontroli Zakładu Pracy Chronionej A.R.O.K.A Olsztyn. Gdzie oszukuje się Fiskusa i niepełnosprawnych pracowników ze środków Z.F.R.O.N. Patologia !
Piwosz
6 lat temu
Najprosciej by bylo upanstwowic wszystkie firmy albo zlikwidowac.
hm
6 lat temu
masakra tylko tyle mogę powiedzieć a nawet więcej zaufanie do urzędasa to już inna historia. Zrobili tak że można w każdej chwili omyłkowo czy nie każdą firmę zblokować doprowadzić do bankructwa bo jakieś algorytmy wymyślili. A ich strony ledwo działają ledwo są w stanie z tą informatyką się uporać.
wwa
6 lat temu
Proponuje aby te nieroby zablokowały rachunki wszystkim polskim firmom. Te zbankrutują i urzędasy na swoje pensje wezwą od supermarketów niemieckich i francuskich.
...
Następna strona