Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Skarbówka zablokuje konto na 72 godziny, a firma nie będzie mogła zaskarżyć postanowienia

29
Podziel się

Obowiązujące od kwietnia przepisy dają skarbówce możliwość blokowania kont firm, które podejrzewane są o wyłudzanie podatku. Blokada może nastąpić bez ostrzeżenia na 72 godziny. Postanowienie można zaskarżyć. To się wkrótce zmieni na niekorzyść firm.

Urzędnicy nie musza już wydawać postanowienia w przedmiocie zablokowania konta na 72 godziny
Urzędnicy nie musza już wydawać postanowienia w przedmiocie zablokowania konta na 72 godziny (Karol Serewis/East News)
bDAyeKJh

Obowiązujące od kwietnia przepisy dają skarbówce możliwość blokowania kont firm, które podejrzewane są o wyłudzanie podatku. Blokada może nastąpić bez ostrzeżenia na 72 godziny. Postanowienie można zaskarżyć. Ale to się wkrótce skończy.

Z informacji, do których dotarła "Rzeczpospolita", wynika, że jak dotąd skarbówka skorzystała z blokady rachunku zaledwie sześciokrotnie. Ministerstwo Finansów zapewniło, że to narzędzie ostateczne, stosowane w wyjątkowych sytuacjach.

Od 22 sierpnia stosowanie tego narzędzia do walki z wyłudzeniami będzie prostsze. W związku ze zmianą przepisów szef KAS nie musi już wydawać postanowienia, które przedsiębiorca będzie mógł zaskarżyć.

bDAyeKJj

Z czego wynika zaostrzenie obowiązującej od zaledwie 4 miesięcy ustawy? W uzasadnieniu do nowelizacji czytamy, że to niezbędne "ze względu na konieczność zachowania poufności systemu działań operacyjnych namierzających przestępstwa".

Dzięki nowelizacji firmy, które mogą dokonywać oszustw, nie dowiedzą się, że fiskus się im przygląda.

Zobacz także: Dyrektor w Ministerstwie Finansów zadowolony. "Będę mógł zajrzeć do każdej faktury"

To na pewno zwiększy skuteczność działań fiskusa, ale przedsiębiorców martwi nieznajomość algorytmów, którymi kierują się urzędnicy, dokonując zajęcia.

bDAyeKJp

Nowelizacja daje fiskusowi jeszcze jedno uprawnienie: będzie mógł występować do banków o adresy IP, z których logowano się do konta firmowego. Pozwoli to ustalić, kto i w jakim miejscu logował się na rachunek.

To uprawnienie, które pozwoli na bardziej rzetelną analizę, ale jednocześnie może okazać się groźnym narzędziem w rękach skarbówki – aby tak się nie stało, urzędnicy muszą pamiętać, by go nie nadużywać i stosować tylko w najpoważniejszych sprawach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

bDAyeKJq
bDAyeKJK
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(29)
merrix
2 lata temu
Nie moze byc braku mozliwosci zaskarzenia gdyz to byloby naruszenie praw czlowieka , demokracji i wolnosci. To podatnik ma wieksze prawa a nie jakis US . Blokowanie kont bez mozliwosci odwolania sie lub zaskarzenia to akt przestepczy i naruszenie podstawowych praw . US nie jest ponad prawem poniewaz nie dziala w systemie autorytarnym . Konstytucja gwarantuje iz wszyscy sa wobec prawa rowni - co znaczy iz US nie ma prawa odbierac podstawego prawa do odwolania lub zaskarzenia nawet gdyby to sto ustaw uchwalilo
kwinto
2 lata temu
typowe ubeckie metody zakladaja ze karzdy OBYWATEL to ZLODZIEJ I OSZUST KOMUNA w PELNYM WYDANIU
GUN-freedom
2 lata temu
Mam jedno pytanie: kto z obywateli głosował za: uprawnieniami skarbówki, immunitetami dla posłów i sędziów, wysokością VAT i akcyzami, prawem budowlanym i prawem własności, przywilejami emerytalnymi niektórych grup zawodowych. KTO ZA TYM GŁOSOWAŁ?! NIKT bo nie było to bezpośrednio poddane głosowaniu demokratycznemu..."demokracja"? bitch please!
bDAyeKJL
kapec
2 lata temu
Sami sie o to prosiliscie. Trzeba bylo madrze glosowac.
teed
2 lata temu
skarbówka to jest zwykła zorganizowana grupa przestępcza
...
Następna strona