Notowania

emerytury
14.09.2018 20:01

Składki polskich pracowników na emerytury dla obcokrajowców. Rząd podpisuje umowy

Rząd zawiera kolejne umowy międzynarodowe o koordynacji zabezpieczenia społecznego. Oznacza to między innymi możliwość wypłacania obcokrajowcom emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który jest zasilany składkami polskich pracowników.

Podziel się
Dodaj komentarz
Pod określonymi warunkami cudzoziemiec może wystąpić o polską emeryturę.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna",w ostatnich miesiącach prezydent podpisał umowy z Turcją i Mongolią, a wkrótce ma ratyfikować także umowę z Izraelem. Negocjacje prowadzone są już z Białorusią, a w planach są umowy z kolejnymi krajami.

Już od 2014 roku obowiązuje polsko-ukraińska umowa o o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Negocjowano ją jeszcze przed wielką falą imigracji zarobkowej zza naszej wschodniej granicy.

Wideo: najwyższe emerytury w Polsce

Na mocy tych porozumień, pracujący w Polsce legalnie cudzoziemiec nie tylko może wystąpić o polską emeryturę, ale także doliczyć staż pracy w swoim kraju. Budzi to uzasadnione obawy o ryzyko drenażu zasobów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W rzeczywistości uzyskanie polskiej emerytury nie jest takie łatwe. Jak wyjaśnia gazeta, minimalne świadczenie przysługuje jedynie tym osobom, które w Polsce wypracują wymagany przepisami staż.

Warto zaznaczyć, że zawierane przez Polskę umowy o koordynacji zabezpieczenia społecznego są także korzystne dla polskich obywateli pracujących za granicą, którzy mają możliwość ubiegania się o emeryturę w innych krajach. Umowy regulują też kwestie dotyczące przyznawania rent, świadczeń chorobowych czy zasiłków dla bezrobotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: emerytury, wiadomości, gospodarka, porady, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-09-2018

jonkoskoro Ukrainiec w Polsce pracował to OK dostaje za to polską emeryture ale za lata pracy na ukrainie to tamtą z jakiej paki nie pracując w Polsce … Czytaj całość

14-09-2018

Solidarusza PolskaUkrainiec ktory przepracuje pół roku [6 miesięcy] w naszym kraju ma prawp do emerytury z ZUS w wysokości 1000 zl miess brutto,Kiedy i czy w ogólre … Czytaj całość

14-09-2018

emerytpolski emeryt musi opłacac zagranicznych emerytów i 500+, a sam zdycha z głodu. Jeszcze dochodza najbiedniejsci izraelczycy, czy ten rząd robi to … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (23)