Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Składki polskich pracowników na emerytury dla obcokrajowców. Rząd podpisuje umowy

23
Podziel się

Rząd zawiera kolejne umowy międzynarodowe o koordynacji zabezpieczenia społecznego. Oznacza to między innymi możliwość wypłacania obcokrajowcom emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który jest zasilany składkami polskich pracowników.

Pod określonymi warunkami cudzoziemiec może wystąpić o polską emeryturę.
Pod określonymi warunkami cudzoziemiec może wystąpić o polską emeryturę.
bEhpnHTp

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna",w ostatnich miesiącach prezydent podpisał umowy z Turcją i Mongolią, a wkrótce ma ratyfikować także umowę z Izraelem. Negocjacje prowadzone są już z Białorusią, a w planach są umowy z kolejnymi krajami.

Już od 2014 roku obowiązuje polsko-ukraińska umowa o o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Negocjowano ją jeszcze przed wielką falą imigracji zarobkowej zza naszej wschodniej granicy.

Zobacz także: Wideo: najwyższe emerytury w Polsce
bEhpnHTr

Na mocy tych porozumień, pracujący w Polsce legalnie cudzoziemiec nie tylko może wystąpić o polską emeryturę, ale także doliczyć staż pracy w swoim kraju. Budzi to uzasadnione obawy o ryzyko drenażu zasobów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W rzeczywistości uzyskanie polskiej emerytury nie jest takie łatwe. Jak wyjaśnia gazeta, minimalne świadczenie przysługuje jedynie tym osobom, które w Polsce wypracują wymagany przepisami staż.

Warto zaznaczyć, że zawierane przez Polskę umowy o koordynacji zabezpieczenia społecznego są także korzystne dla polskich obywateli pracujących za granicą, którzy mają możliwość ubiegania się o emeryturę w innych krajach. Umowy regulują też kwestie dotyczące przyznawania rent, świadczeń chorobowych czy zasiłków dla bezrobotnych.

bEhpnHTx

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhpnHTS
emerytury
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(23)
w_k_f
3 lata temu
OK, jeżeli te kraje przeleją do Polski odprowadzone przez takiego pracownika składki w jego kraju.
Mgrinz
3 lata temu
Pis dziala. Pusci was narodowcow z torbami! Dobrze wam tak. A ja madry lewicowy liberal juz za wczasu mam emeryturke w kieszeni w porownaniu do was narodowych betonowych karczych.
V1
3 lata temu
Polska do likwidacji. Etap 1 - mullti kulti i rozbicie etniczne.
bEhpnHTT
Dowcipny
3 lata temu
To jest odwet za Wolyn. Oni w nas siekierami w my w nich teraz pieniedzmi.
co to za ukła...
3 lata temu
Ilu Polaków ubiega się o emerytury w Mongolii, Białorusi albo na Ukrainie? Proszę o dane pisowcy. Zrujnowaliście już wszystko co było? Jeszcze wyprowadzenie z Unii zostało. Żeby zamknąć granice i odebrać resztę wolności.
...
Następna strona