Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Składki polskich pracowników na emerytury dla obcokrajowców. Rząd podpisuje umowy

Składki polskich pracowników na emerytury dla obcokrajowców. Rząd podpisuje umowy

Pod określonymi warunkami cudzoziemiec może wystąpić o polską emeryturę.
Pod określonymi warunkami cudzoziemiec może wystąpić o polską emeryturę.

Rząd zawiera kolejne umowy międzynarodowe o koordynacji zabezpieczenia społecznego. Oznacza to między innymi możliwość wypłacania obcokrajowcom emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, który jest zasilany składkami polskich pracowników.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna",w ostatnich miesiącach prezydent podpisał umowy z Turcją i Mongolią, a wkrótce ma ratyfikować także umowę z Izraelem. Negocjacje prowadzone są już z Białorusią, a w planach są umowy z kolejnymi krajami.

Już od 2014 roku obowiązuje polsko-ukraińska umowa o o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Negocjowano ją jeszcze przed wielką falą imigracji zarobkowej zza naszej wschodniej granicy.

Wideo: najwyższe emerytury w Polsce

Na mocy tych porozumień, pracujący w Polsce legalnie cudzoziemiec nie tylko może wystąpić o polską emeryturę, ale także doliczyć staż pracy w swoim kraju. Budzi to uzasadnione obawy o ryzyko drenażu zasobów Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

W rzeczywistości uzyskanie polskiej emerytury nie jest takie łatwe. Jak wyjaśnia gazeta, minimalne świadczenie przysługuje jedynie tym osobom, które w Polsce wypracują wymagany przepisami staż.

Warto zaznaczyć, że zawierane przez Polskę umowy o koordynacji zabezpieczenia społecznego są także korzystne dla polskich obywateli pracujących za granicą, którzy mają możliwość ubiegania się o emeryturę w innych krajach. Umowy regulują też kwestie dotyczące przyznawania rent, świadczeń chorobowych czy zasiłków dla bezrobotnych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Czytaj także
Polecane galerie
w_k_f
2018-09-20 07:48
OK, jeżeli te kraje przeleją do Polski odprowadzone przez takiego pracownika składki w jego kraju.
Mgrinz
2018-09-17 22:31
Pis dziala. Pusci was narodowcow z torbami!
Dobrze wam tak. A ja madry lewicowy liberal juz za wczasu mam emeryturke w kieszeni w porownaniu do was narodowych betonowych karczych.
V1
2018-09-16 20:05
Polska do likwidacji. Etap 1 - mullti kulti i rozbicie etniczne.
Pokaż wszystkie komentarze (23)