Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ukraińcom przysługują polskie emerytury, zasiłki i 500+. Państwo nie wie, ile to wszystko może kosztować

547
Podziel się:

Ani Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ani Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są w stanie oszacować, ilu obywateli Ukrainy może w przyszłości pobierać emerytury z ZUS.

Polskie świadczenia dla Ukraińców mogą legalnie trafiać za granicę
Polskie świadczenia dla Ukraińców mogą legalnie trafiać za granicę (Jacek Bereźnicki)
bEJNCBXF

Już kilkumiesięczny okres ubezpieczenia w Polsce uprawnia Ukraińców do pobierania w przyszłości emerytury z ZUS w wysokości 1000 zł. Gwarantuje to umowa o zabezpieczeniu społecznym między Warszawą a Kijowem. Przebywający w Polsce Ukraińcy mają także prawo do innych świadczeń, ale rząd, ani ZUS nie wiedzą, ile na to wszystko potrzeba pieniędzy.

Jak pisze "Rzeczpospolita", w październiku 850 obywateli Ukrainy nabyło uprawnienia emerytalno-rentowe do polskiej emerytury. To na razie symboliczna liczba, bo obecnie legalnie w Polsce pracuje ok. 270 tys. Ukraińców.

Niestety ani Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ani Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są w stanie oszacować, ilu obywateli Ukrainy może w przyszłości pobierać emerytury z ZUS.

bEJNCBXH
Zobacz także: Wideo: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce

Co istotne, Ukraińcy mają bardzo ułatwioną drogę do uzyskania uprawnień emerytalno-rentowych. Jak pisze gazeta, już za kilkumiesięczny okres ubezpieczenia w Polsce mogą otrzymać emeryturę w wysokości 1000 zł.

Jest to możliwe dzięki zawartej jeszcze przez rząd PO-PSL umowie o zabezpieczeniu społecznym pomiędzy Polską a Ukrainą. By otrzymać prawa do polskich świadczeń, Ukraińcy muszą tylko mieszkać na terytorium Polski.

bEJNCBXN

Ideą tej umowy było danie przywilejów powracającym do Polski repatriantom, ale nie przewidziano, że ich beneficjentami staną się imigranci zarobkowi z Ukrainy.

Emerytura to tylko jedno ze świadczeń, na które mogą liczyć mieszkający lub przebywający czasowo w Polsce Ukraińcy.

Członkowie rodziny zmarłego obywatela Ukrainy, który pracował w Polsce, mają prawo do renty rodzinnej. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy mieszkają w Polsce. Pieniądze mogą nawet trafiać na konto ukraińskiego banku. Do katalogu dostępnych dla obywateli Ukrainy świadczeń zalicza się także renta z tytułu niezdolności do pracy.

bEJNCBXO

Obecnie zdecydowanie najczęściej wypłacanym świadczeniem dla mieszkających w Polsce Ukraińców jest 500+. Jak pisze "Rzeczpospolita", w pierwszym kwartale 2017 roku pieniądze z tego tytułu wypłacono na niemal 6,5 tys. ukraińskich dzieci. Kosztowało to 5 mln zł.

Z nieoficjalnych wypowiedzi polityków PiS wynika, że rząd nie ma zamiaru renegocjować umowy z Kijowem z obawy przed zaszkodzeniem polskim przedsiębiorcom, którzy zatrudniają Ukraińców.

bEJNCBYi
wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(547)
Bolcia
6 miesięcy temu
Emerytury stażowe ,gdzie one są ? 40 lat zwodzenia postulatów Solidarności.Chyba trzeba przyjąć obywatelstwo Ukrainskie i zostać trandenstytką .Do czego to prowadzi?
Służba zdrowi...
6 miesięcy temu
Masowe leczenie Ukraińców!! Np.gruzlicy i wszystkich wspolistniejacych chorób za podatki odbierane Polakom A przyjeżdżają specjalnie całym rodzinami sie leczyc , bo na Ukrainie nie ma obowiązku leczenia gruźlicy
tolo
2 lata temu
he he cala ukraina przyjedzie po emeryture do polski
bEJNCBYj
Adam
2 lata temu
Te ok. 800 osób, które nabyły prawa do emerytury to właśnie repatrianci. Artykuł stawiający na utrzymanie wśród ludzi nienawiści. Te pieniądze dostaną Polacy wracający ze wschodu, którzy tu na miejscu nie mają rodziny i tylko oni.
Nigdy więcej
2 lata temu
Oprócz pracy w Polsce, przez 11 lat byłem zatrudniony na 1/4 etatu jako profesor na jednej z uczelni państwowych na Ukrainie. W 2018 r. obliczono mi emeryturę miesięczną w wysokości 88 hrywien!!! Złożyłem rezygnację. To jakaś paranoja.
...
Następna strona