Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Ukraińcom przysługują polskie emerytury, zasiłki i 500+. Państwo nie wie, ile to wszystko może kosztować

550
Podziel się:

Ani Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ani Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są w stanie oszacować, ilu obywateli Ukrainy może w przyszłości pobierać emerytury z ZUS.

Polskie świadczenia dla Ukraińców mogą legalnie trafiać za granicę
Polskie świadczenia dla Ukraińców mogą legalnie trafiać za granicę (Jacek Bereźnicki)

Już kilkumiesięczny okres ubezpieczenia w Polsce uprawnia Ukraińców do pobierania w przyszłości emerytury z ZUS w wysokości 1000 zł. Gwarantuje to umowa o zabezpieczeniu społecznym między Warszawą a Kijowem. Przebywający w Polsce Ukraińcy mają także prawo do innych świadczeń, ale rząd, ani ZUS nie wiedzą, ile na to wszystko potrzeba pieniędzy.

Jak pisze "Rzeczpospolita", w październiku 850 obywateli Ukrainy nabyło uprawnienia emerytalno-rentowe do polskiej emerytury. To na razie symboliczna liczba, bo obecnie legalnie w Polsce pracuje ok. 270 tys. Ukraińców.

Niestety ani Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ani Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są w stanie oszacować, ilu obywateli Ukrainy może w przyszłości pobierać emerytury z ZUS.

Zobacz także: Wideo: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce

Co istotne, Ukraińcy mają bardzo ułatwioną drogę do uzyskania uprawnień emerytalno-rentowych. Jak pisze gazeta, już za kilkumiesięczny okres ubezpieczenia w Polsce mogą otrzymać emeryturę w wysokości 1000 zł.

Jest to możliwe dzięki zawartej jeszcze przez rząd PO-PSL umowie o zabezpieczeniu społecznym pomiędzy Polską a Ukrainą. By otrzymać prawa do polskich świadczeń, Ukraińcy muszą tylko mieszkać na terytorium Polski.

Ideą tej umowy było danie przywilejów powracającym do Polski repatriantom, ale nie przewidziano, że ich beneficjentami staną się imigranci zarobkowi z Ukrainy.

Emerytura to tylko jedno ze świadczeń, na które mogą liczyć mieszkający lub przebywający czasowo w Polsce Ukraińcy.

Członkowie rodziny zmarłego obywatela Ukrainy, który pracował w Polsce, mają prawo do renty rodzinnej. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy mieszkają w Polsce. Pieniądze mogą nawet trafiać na konto ukraińskiego banku. Do katalogu dostępnych dla obywateli Ukrainy świadczeń zalicza się także renta z tytułu niezdolności do pracy.

Obecnie zdecydowanie najczęściej wypłacanym świadczeniem dla mieszkających w Polsce Ukraińców jest 500+. Jak pisze "Rzeczpospolita", w pierwszym kwartale 2017 roku pieniądze z tego tytułu wypłacono na niemal 6,5 tys. ukraińskich dzieci. Kosztowało to 5 mln zł.

Z nieoficjalnych wypowiedzi polityków PiS wynika, że rząd nie ma zamiaru renegocjować umowy z Kijowem z obawy przed zaszkodzeniem polskim przedsiębiorcom, którzy zatrudniają Ukraińców.

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(550)
Stop szaleńst...
rok temu
Ukraina jest ogromna a walki są na obrzeżach. Bogaci Ukraińcy z zachodniej części przyjechali do Polski bo maja tu przywileje i darmowe utrzymanie- dzięki temu mogą wynajmować swoje mieszkania i domu na Ukrainie tym co nie mogą/ nie maja środków by osiedlić się w Polsce. W Polsce nikt nie weryfikuje ich majżtku ani posiadanych oszczędności. Mają mieszkania na Ukrainie i chcą mieć też za darmo w Polsce. Dzięki opłaceniu utrzymania mogą się dorobić. Bardzo chętnie pojechałabym do Lwowa i tam zamieszkała bo tam nic się nie dzieje niebezpiecznego ale Ukraińcy nie są tak szaleni jak Polacy i nie oddają Polakom wszystkiego co mają. Polacy nie mają tam takich przywilejów jak Ukraińcy w Polsce. Ukraińcy mimo, że za darmo mieszkają w Polsce nie pozwolą na używanie Ich mieszkań w Ukrainie Polakom... Kraków ogłosili "miastem naszym i waszym" ale Lwów jest tylko ich .....Żadne państwo nie zrobiło czegoś tak okropnego Polakom jak Polska swoim obywatelom. Albo ten rząd wpadł w amok albo są szantażowani albo bajecznie bogaci oligarchowie ukraińscy przekupili kluczowych polityków. Pomoc dla Ukraińców powinna być po weryfikacji majątkowej, dla tych gdzie są faktycznie działania wojenne.
kojot
2 lata temu
Jedźcie na Ukrainę i pomieszkajcie tam z tymi latającymi rakietami, minami, itd. Byłem tam już dwa razy. Nie wiecie o czym piszecie. Większość tu to najwyraźniej bezduszne człekokształtne. Ci ludzie uciekali i uciekają przed śmiercią. DOCIERA !? Nie jadą tu leczyć gruźlic do sanatorium. Jakim człowiekiem trzeba być, żeby tak podchodzić do tej sytuacji. Ludzie zacznijcie coś od siebie wymagać, a nie tylko zazdrościć i wiecznie narzekać. Bo ktoś coś dostał za darmo. Oni by tu w większości nie przyjechali. Zresztą masowo już wracają, jak tylko orki opuszczają ich tereny. Nie wiecie o czym piszecie, albo nie macie za grosz współczucia. Zepchnąć resztę pod lód, byle samemu dopłynąć, a na brzegu żądać pomocy od innych.
realista
2 lata temu
nic będa wybory trzeba zagłosować odpowiednio
Edyta
2 lata temu
Bez dwóch zdań ta wojna to nieszczęście ale dla większości ludzi okazała się ogromną szansa wydostania się legalnie z Ukrainy i rozpoczęcia życia w innym kraju. Ale to co Polski rzad im funduje tak naprawdę naszym kosztem to lekka przesada. Kto za to wszytko zapłaci. Jeszcze jakiś czas temu nie było miejsc w szpitalach dla Polaków, nie było komu leczyć a tu proszę, jest miejsce i można! Moje dziecko nie dostało się do przedszkola bo nie miałam pracy a tu się będzie należało, aż szkoda patrzeć co rzad robi z naszym krajem.
Bolcia
3 lata temu
Emerytury stażowe ,gdzie one są ? 40 lat zwodzenia postulatów Solidarności.Chyba trzeba przyjąć obywatelstwo Ukrainskie i zostać trandenstytką .Do czego to prowadzi?
...
Następna strona