Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie

GUS:
Dane o sprzedaży detalicznej. Efekt zakazu handlu widać jak na dłoni

Ukraińcom przysługują polskie emerytury, zasiłki i 500+. Państwo nie wie, ile to wszystko może kosztować

Ukraińcom przysługują polskie emerytury, zasiłki i 500+. Państwo nie wie, ile to wszystko może kosztować

Polskie świadczenia dla Ukraińców mogą legalnie trafiać za granicę Fot. Jacek Bereźnicki
Polskie świadczenia dla Ukraińców mogą legalnie trafiać za granicę

Już kilkumiesięczny okres ubezpieczenia w Polsce uprawnia Ukraińców do pobierania w przyszłości emerytury z ZUS w wysokości 1000 zł. Gwarantuje to umowa o zabezpieczeniu społecznym między Warszawą a Kijowem. Przebywający w Polsce Ukraińcy mają także prawo do innych świadczeń, ale rząd, ani ZUS nie wiedzą, ile na to wszystko potrzeba pieniędzy.

Jak pisze "Rzeczpospolita", w październiku 850 obywateli Ukrainy nabyło uprawnienia emerytalno-rentowe do polskiej emerytury. To na razie symboliczna liczba, bo obecnie legalnie w Polsce pracuje ok. 270 tys. Ukraińców.

Niestety ani Zakład Ubezpieczeń Społecznych, ani Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej nie są w stanie oszacować, ilu obywateli Ukrainy może w przyszłości pobierać emerytury z ZUS.

Wideo: Ukraińcy o życiu i pracy w Polsce

 

Co istotne, Ukraińcy mają bardzo ułatwioną drogę do uzyskania uprawnień emerytalno-rentowych. Jak pisze gazeta, już za kilkumiesięczny okres ubezpieczenia w Polsce mogą otrzymać emeryturę w wysokości 1000 zł.

Jest to możliwe dzięki zawartej jeszcze przez rząd PO-PSL umowie o zabezpieczeniu społecznym pomiędzy Polską a Ukrainą. By otrzymać prawa do polskich świadczeń, Ukraińcy muszą tylko mieszkać na terytorium Polski.

Ideą tej umowy było danie przywilejów powracającym do Polski repatriantom, ale nie przewidziano, że ich beneficjentami staną się imigranci zarobkowi z Ukrainy.

Emerytura to tylko jedno ze świadczeń, na które mogą liczyć mieszkający lub przebywający czasowo w Polsce Ukraińcy.

Członkowie rodziny zmarłego obywatela Ukrainy, który pracował w Polsce, mają prawo do renty rodzinnej. Nie ma w tym przypadku znaczenia, czy mieszkają w Polsce. Pieniądze mogą nawet trafiać na konto ukraińskiego banku. Do katalogu dostępnych dla obywateli Ukrainy świadczeń zalicza się także renta z tytułu niezdolności do pracy.

Czy jesteś za zakazem handlu w niedzielę?

Tak, każdy ma prawo do wolnego dnia.
Tak, ale jeśli zamknięte będą też restauracje, kina itp. Jak wolne, to wolne.
Nie, wystarczy zapisać wolny dzień dla pracowników handlu w kodeksie pracy
Nie. Jest dużo zawodów pracujących w niedzielę, dlaczego handel ma być wyjątkiem?
Jest mi wszystko jedno. I tak nie robię zakupów w niedzielę.

dziękujemy za oddanie głosu

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Obecnie zdecydowanie najczęściej wypłacanym świadczeniem dla mieszkających w Polsce Ukraińców jest 500+. Jak pisze "Rzeczpospolita", w pierwszym kwartale 2017 roku pieniądze z tego tytułu wypłacono na niemal 6,5 tys. ukraińskich dzieci. Kosztowało to 5 mln zł.

Z nieoficjalnych wypowiedzi polityków PiS wynika, że rząd nie ma zamiaru renegocjować umowy z Kijowem z obawy przed zaszkodzeniem polskim przedsiębiorcom, którzy zatrudniają Ukraińców.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
olo
2018-04-21 14:40
Skandal! trzeba zerwać tę umowę, jeśli to prawda.
Polak
2018-04-20 20:41
Już wiadomo dlaczego mówiono ,że w ZUSIE braknie pieniędzy i Polakom podniesiono wiek emerytalny do 67 lat , by charowali do śmierci na Ukraińców.Polak musi przepracować 30 lat , by dostać ochłapy , a Ukrainiec kilka miesięcy. Kara boża powinna spotkać tych co tak zarządzili.To są zdrajcy narodu polskiego.
Andzej
2017-12-02 10:13
I'm lazy today to write in polish. So for all people who are angry. I'm a Ukrainian understand your rage out there. But the math is quite easy to do to calm you guys a bit.

Disclaimer: I really love Polish people despite lot's of them are blaming Ukrainians for every problem in their country.

In the article, they say that 280.000 Ukrainians. are working here officially. It means that all of them are getting there at least MINIMUM of 2100 zł per month Brutto (I'm getting 15000, but I'm an experienced programmer).
Using kalkulator placowy we can find out that to emer. fundusz they pay every month a 204 zł of tax.
204zł * 280.000 / 28000 Ukrainian pensioners (just random number as if 1 out of 10 will bring his parent, which is unlikely with this salaries Ukrainians have) = 2040 zł per Ukrainian pensioner.

So pretty much, Ukrainians working here are cover even this massive amount of the Ukr. pensioners, which is unlikely, and a little more, so you, my lovely Polish people will get something out of it too (not a sarcastic, as I mentioned before) as well as the others economic boosts that all economics experts are talking about.
And just to remind you that in Iceland, Norway, UK, Germany, etc., there are LOTS of Polish people working, I think even more than 280 thousand and sometimes (like in Iceland) it's also a second nationality countrywide.
So when you, my fellow Polish guys, having a bad time, it's just fine to go to work in other countries, but if others, very mentally close people, come to your country to work, cause they are having problems, they should GET OUT. Very fair point!
Pokaż wszystkie komentarze (524)